Seyahat Etmek, Alışveriş Yapmaktan Daha Fazla Mutluluk Getirir

Herkes şu sorunun cevabını istiyor: Daha mutlu olmak için ne yapabilirim? Psikologların aslında bu soruya birkaç cevabı var. Birincisi, paranızı nasıl harcadığınız ile ilgilidir.

Alışveriş modern kültürümüzün bir parçası ancak gerçek şu ki, çoğumuz yalnızca bir şeye ihtiyacımız olduğunda mağazalara gitmiyoruz. Bizi alışveriş yapmaya iten başka sebeplerde var. En temel dürtü de, iyi hissetmek elbette…

Çoğu insan bu nedenle piyangoyu kazanırsa daha mutlu olacağını düşünür. Görünüşe göre, bu pek de öyle değil. Zengin insanların zengin olmayan insanlardan daha mutlu olmadığını bilmek sizi mutlu edebilir. Sonuçta hepimiz sahip olduklarımıza zamanla “alışıyoruz”.

Eğer yeni bir araba ya da yeni bir televizyon aldıysanız, ilk bir kaç ay bundan mutlu olmuş olabilirsiniz. Evet bazen alışveriş yapmak geçici bir iyilik durumu yaratabilir ama ya sonrası. Büyü, birkaç gün içinde biter. Satın aldığınız ürünleri hala kullanırsınız. Ancak sizin için artı bir keyif kaynağı olmayacaklardır. Çünkü acı bir gerçek var ki zamanla onlara da alışacaksınız.

Sonuç olarak, büyük bir eviniz varsa ve son model bir arabaya sahipseniz dışarıdan daha havalı gözükeceksiniz. Bu doğru. Ancak bu eşyalara sahip olan kişinin hissettiği mutluluk kısa bir süre için olacak. Bir süre sonra kendi iç dünyasının gerçeklerine geri dönecek. Ve evet, ne yazık ki, klişe doğrudur. Para mutluluğu satın alamaz. Ancak kalıcı mutluluk getirecek deneyimleri satın almaya yarayabilir.

Para Mutluluğu Satın Alamaz Ama Seyahat Etmek Bunu Yapar

yolculuk

Peki alışma herkesin başına geliyorsa, olumlu deneyimlerin daha uzun sürmesi için ne yapabilirsiniz? Görünen o ki, bunu yapmanın en iyi yolu, paranızı şeylere değil deneyimlere yatırmak. Yani, paranızı bir seyahate veya bir arkadaşınızın doğum günü partisine harcayın. Bu deneyimler, en azından sizi yıllarca “iyi” hissettirecek uzun süreli olumlu anılar bırakacaktır.

Cornell Üniversitesi araştırmacılarına göre, deneyimler, ürün satın alarak mutluluk arayışından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Psikoloji profesörü Thomas Gilovic’in bu konuda yaptığı bir çalışma bu söyleme bir alt yapı sağlıyor.

Çalışmalarında, üniversite öğrencilerinden seyahat etmek gibi “yaşam deneyimi kazanmak için para harcamak” olarak tanımladıkları bir “deneyimsel satın alma” durumu ya da TV, araba veya başka bir ürün almak gibi bir “maddi satın alma” durumu üzerinde düşünmelerini istediler. Sonrasında da satın almanın onlara ne kadar mutluluk verdiğini belirlemek için çeşitli sorular soruldu. Tabii ki, deneyimsel satın alma üzerine düşünen insanlar, mutluluklarıyla ilgili sorularda daha yüksek puan aldı.

Bir gezi rezervasyonu yaptığınızda, yeni ayakkabılar veya yeni bir telefon alırken hissettiğinize benzer duygular hissedebilirsiniz ancak arada önemli bir fark vardır. Yapacağınız seyahat size kalıcı anılar, farklı bir kültür veya doğa deneyimleri, sevdiğiniz insanlarla değerli geçen zaman, yeni bir bakış açısı ve daha fazlasını sunacaktır. İşte asıl bu mutlu anılar size uzun süre neşe verebilir.

Mutluluk Kaynağı Aslında Sadece Seyahatin Kendisi Değildir

doğa

Aslında bizi neyin mutlu ettiğini biraz bildiğimizi fark etmek güzel. Şirketlerin bizi mutlu edeceğine inanmamızı istediği pek çok maddi şey var ama gerçek öyle değil.

Sadece seyahat etmek değil elbette, farklı deneyimler de kalıcı mutluluk kaynağı olabilir. Yeni beceriler öğrenmek, bir hobi edinmek, spor yapmak, festivallere katılmak. Bu aktiviteler hatıralar yaratacak ve neşe kaynağı olacaktır. Gelecekteki anılarınızı oluşturmak için yeni arkadaşlarla bile karşılaşabilirsiniz buralarda. Hayatınızın sonunda, asla “deneyimler ve hatıralara para yatırdığım için pişmanlık duyduğum” demeyeceksiniz. Ancak işe yaramaz nesnelere para harcamaktan er ya da geç pişman olabilirsiniz.

Kısacası eğer gerekiyorsa başka planlarınızdan feragat ederek sık sık yolculuğa çıkın. Kendinize yeni deneyimler yaşamaya fırsat tanıyın. Alışverişi de çok gerekmedikçe boş verin. Geriye dönüp baktığınızda, yaşamınızın en ilginç, en vurucu anılarının bu anlar olduğunu fark edeceksiniz. Elbette seçim sizin. Ancak unutmayın, seyahat etmek ve deneyimler mutluluğun gerçek sırrıdır.


Göz atmak isterseniz


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?