Ölmeden Önce Mutlaka: Lofoten Adaları

Refah düzeyi, kuzey ışıkları derken artık bir çok kişinin hayallerini Norveç süslüyor. Ancak Norveç’te keşfedilmeyi bekleyen daha onlarca güzellik var. Bunlardan birisi de ülkenin kuzey ucunda yer alan Lofoten Adaları.

Lofoten Norveç’in Nordland ilçesinde bir takımada ve geleneksel bir bölgedir. Lofoten, dramatik dağları ve tepeleri, açık denizi ve korunaklı koyları, plajları ve el değmemiş toprakları ile kendine özgü manzarasıyla bilinir. Bu adalar, kutup dairesinin üstünde Norveç’in kuzey sahillerinin açıklarında bulunan, sudan adeta bir duvar gibi yükselen takımadalardır. Buradaki manzara gerçekten görülmeye değer güzelliktedir. Bu nedenle her yıl yaklaşık 1 milyon kişi bu adaları ziyaret etmektedir.

Vesterålen Adaları’nın güney ucunu oluşturan Lofoten Adaları, anakaradan geniş ve derin Vest Fiyordu’yla ayrılıyor. Duvar gibi yükselen sivri tepeleri, gölleri, adacıkları ve rengârenk evleriyle küçük balıkçı kasabaları dünyanın bütün ülkelerinden gezginleri kendine çekiyor.

Svolvær
Svolvær

Yaklaşık 28 bin insanın yaşadığı Lofoten Adaları’nda hayat neredeyse tümüyle denize bağlı. Adalıların başlıca gelir kaynağı balıkçılık, özellikle de yumurtlamak için kış aylarında burayı tercih eden Morina balığı. Elbette burada bir başka önemli geçim kaynağı da turizm.

“Adaların başkenti” de denen Svolvær dahil, yerleşimlerin çoğu, güneye bakan sahillerde yer almaktadır bu adalarda. Ada sakinleri, coğrafyanın sertliğine inat rengarenk evler yapmışlar kendilerine yaşamak için. Bu da ortaya muhteşem manzaralar çıkmasına neden olmuş elbette…

Lofoten Adalari
Norveç’te en güzel köy olarak seçilen Reine

Konumu gereği soğuk olacağını düşündüğümüz Lofoten Adaları, Gulf stream sıcak su akıntıları sayesinde tahmin edilenden daha sıcak. En soğuk dönemi Ocak ve Şubat ayları ki bu dönemde -1 dereceye kadar sıcaklık düşüyor. En sıcak dönemi ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklık 12 derece civarında.

Henningsvaer
Henningsvær, heybetli bir dağın yamacında dizilen ve birbirine köprülerle bağlanmış adacıklar üzerine kurulu geleneksel bir balıkçı kasabası

Bölgeye olur da bir gün yolunuz düşerse, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için muhteşem fırsatlar yakalayacağınızdan kuşkunuz olmasın. Bir de yolculuğunuz esnasında, Kutup Işıklarını gözlemleyebileceğiniz bir zamanı seçerseniz muhtemel unutulmaz bir deneyim ile bu bölgeden ayrılacaksınız…

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu