Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın

Zorluklar ve sürekli artan çevresel endişelerle dolu bir dünyada, Julia Butterfly Hill kalpleri fetheden ve değişimi ateşleyen önemli bir şahsiyet olarak ortaya çıktı. Sarsılmaz özverisi ve dikkat çekici, neredeyse inanılmaz aktivizm eylemleriyle, adını tarih kitaplarına kazıdı.

Julia, “tek başıma ben ne yapabilirim ki?” diyen bir çok kişiyi, sorgulamaya sevk ediyor. Julia Butterfly Hill’in sizlerle paylaşacağımız olağanüstü hikayesi, inancın gücünü ve bir kişinin yaşadığımız dünyayı şekillendirmede sahip olabileceği etkiyi örnekliyor.

Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın

Julia Butterfly Hill Kimdir?

1974 yılında Mount Vernon, Missouri’de dünyaya gelen Julia Butterfly Hill, küçük yaşlardan itibaren doğa ile içiçe zaman geçiren bir çocuktu. Henüz altı yaşındayken bir aile gezisi sırasında parmağına konan bir kelebek sonucunda da kondu kelebek yani butterfly lakabı ile anılmak istedi ve nitekim de öyle oldu.

Liseden sonra Arkansas Eyalet Üniversitesi’nde işletme yönetimi, pazarlama ve reklamcılık okudu. 18 yaşında da bir restoran açarak ticarete atıldı. Ancak 22 yaşında ölüm ile yüz yüze gelmesi hayatının dönüm noktası olacaktı.

Sarhoş bir sürücünün sebep olduğu bir kaza neticesinde ağır bir biçimde yaralandı ve takip eden rehabilitasyon yılı boyunca normal bir şekilde konuşmayı ve yürümeyi öğrenmek zorunda kaldı. İyileşme süreci, hayatının önceliklerinin yeniden değerlendirilmesine yol açtı. 

Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın
‘Kariyerim, başarım ve maddi şeylere takıntılıydım. Kaza beni ‘anın’ önemi konusunda uyandırdı ve gelecekte olumlu bir etki yaratmak için elimden geleni yaptım’ diyen Julia, bir grup insanla bir ormanı kurtarmak için hayatını değiştirecekti.

Kazayı yaşadığı dönemlerde, bir grup doğasever Pacific Lumber Company tarafından antik sekoya ağaçlarının yok edilmesini protesto ediyorlardı. Bu olaydan haberdar olan Julia, kendini çevre aktivizmine adamaya karar verecekti. Ancak henüz, en dikkate değer direniş eylemine zaman gelmemişti.

10 Aralık 1997’de o sıralarda 23 yaşında olan Julia Butterfly Hill, ses getiren bir eyleme başlayacaktı. Bunun için Luna adlı dev bir ağaca tırmandı, ağacın dalları arasında yerleştirilmiş bir platforma girdi ve 783 boyunca bu ağaçtan aşağıya bir daha inmedi. Ağaç, Pacific Lumber Company tarafından kesilme tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Ağacın kendisi 1000 yaşındaydı ve geçmişte bir yıldırım çarpmasına rağmen hala hayattaydı.

Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın
Bir genç kadının olağanüstü eylemi, tüm dikkatini çekti ve eski ormanların ağaç kesiminin azalmasına katkıda bulundu.

Bir Ağaçta Yaşayarak Geçirilen İnanılmaz Bir 783 Gün

O sıralarda ‘Earth First! hareketi, yaşlı ağaçların korunması gerektiğine dikkat çekmek için ağaçlarda oturma eylemleri yapıyordu. Ormancılar ağacı kesemesin diye sekoya ağacında kalacak birine ihtiyaçları vardı. Julia ise aradıkları kişi olacaktı.

Başlangıçta, ağaca oturma protestosunun yalnızca birkaç hafta sürmesini bekliyordu. Ancak süre sandığından çok daha uzun sürecekti. Sonucunda da yerden 55 metre yükseklikte iki yıldan uzun süre kalmak zorunda kalacaktı. Bu süreçte hayatını gönüllülerin kendisine getirdiği su ve erzaklar ile devam ettirdi. Gönüllüler de elbette bu desteklerini ağaca tırmanarak yapıyorlardı.

Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın

Julia tek gözlü bir propan ocağında yemek pişirdi ve bir uyku tulumunda uyudu. Sıcak, soğuk, hastalık ya da herhangi başka bir durum onu ağaçtan indirmeye teşvik etmedi. Helikopterler etrafını sardı, öfkeli ağaç kesiciler onu taciz etti ancak Julia Butterfly Hill ancak ağacın kesilmesinden vazgeçilmesi durumunda aşağı ineceğini söyleyecekti.

Hill, eylemi boyunca boyunca güneş enerjili telefonlar aracılığıyla röportajlar verdi ve büyük ilgi uyandırdı. Hill’in hedefleri “Luna’yı korumak, bölgede ağaç kesmeyi yavaşlatmak ve geniş bir halk tabanında farkındalık yaratmak” idi. Aslında süreç içinde de bunların hepsini başarmıştı.

Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın
Julia Butterfly Hill Luna’ya olan sevgisi ve çevreyi korumaya olan sarsılmaz bağlılığının yanısıra bu inanılmaz görsellerle de akıllar yer etti. Fotoğraf: Yann Gamblin

En sonunda 18 Aralık 1999’da, Luna’yı ve çevredeki diğer ağaçları korumak için ağaç kesme şirketiyle bir karara varıldığında, artık 26 yaşında olan Julia ağaçtan indi. Kararlı nöbeti nihayetinde çok önemli bir zaferle sonuçlandı. Luna ve yakın çevresi için koruma sağladı. Ormancılık araştırmaları için Humboldt Eyalet Üniversitesi’ne 50.000 dolarlık bağış bile aldılar.

Julia Butterfly Hill Günümüzde Ne Yapıyor?

Julia Butterfly Hill, olağanüstü deneyiminin ardından çevre aktivizmiyle ilgilenmeye devam etti. 2000 yılında, Hill’in bir ağaçta yaşama deneyimini anlatan “Butterfly” adlı bir belgesel yayınlandı. Aynı yıl, Luna’da yaşama deneyimi hakkında “The Legacy of Luna: The Story of a Tree, a Woman, and the Struggle to Save the Redwoods” adlı bir anı kitabı da yayınlandı.

Julia Butterfly Hill: 738 Gün Ağaçta Yaşayan Kadın
Resimde, Hill, Mayıs 2006’daki ağaçta oturma eylemi esnasında görülüyor.

Aktivizmi onu dünyanın birçok farklı köşesine götürdü. 2002 yılında, Ekvador’daki yerli toplulukları tehdit eden bir boru hattını protesto ederken sınır dışı edildi. Ayrıca, 2006’da, Güney Los Angeles’ta bir başka ağaçta oturma protestosuna katıldı. Günümüzde Julia Butterfly Hill, daha sürdürülebilir bir dünya için ön saflarda yer almaya devam ediyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu