Dünyanın En Uzun Ağacının Yeri Neden Sır Olarak Saklanıyor?

Turizm bir yerde de tüketim demektir. Herhangi bir şeyin eni ortaya çıktığından dünyanın her köşesinden insanlar onu görmek için akın edecektir. Bu durumdan ağaçlar da nasibini alır. Bu nedenle dünyanın yaşayan en uzun ağacını görmeniz mümkün olmayacaktır.

dunyanin en uzun agaci
Yeryüzünde yaşamış en büyük organizmalar ağaçlardır. Bugün dünyadaki en büyük ağaçlar Kaliforniya’da bulunan boyları 120 metreye uzanan Sekoya ağaçlarıdır. Hyperion ağacı da aynı türden bir ağaçtır.( Sequoia sempervirens).

Dünyanın en uzun ağacı nerede?

Kuzey Kaliforniya’daki Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı’nın derinliklerinde, Hyperion lakaplı etkileyici dev bir sekoya ağacı (Sequoia sempervirens) bulunuyor. Bu ağaç, 115,92 metre gibi devasa bir uzunluğa sahip. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse bu uzunluk yaklaşık 35 katlı bir gökdelene denk gelir. Bu nedenle bu ağacın dünyanın yaşayan en uzun ağacı olduğu düşünülüyor. Hyperion’un yaşının 600 ile 800 arasında olduğu tahmin ediliyor. Üstelik bu ağaç her yıl yaklaşık 3.81 cm kadar büyümeye devam ediyor.

Peki ama tam olarak nerede? derseniz bilmiyoruz. Bu ağaç 25 Ağustos 2006’da Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından keşfedildi ve kesin konumu, onu korumaya çalışmak için bir sır olarak saklanıyor. Ancak bir sırrı saklamak kolay değildir. Koordinatları 2015 yılında bir web sitesi tarafından yayınlanınca, bu durum ağacı yakından görmek isteyen doğa yürüyüşçülerin sayısında artışa yol açtı. Ayrıca aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi ağaca giden doğrudan yürüyüş parkurları olmadığı için yürüyüşçüler orman içi patikaları kullandıkça sorunlar da beraberinde geldi. Bu da beraberinde yasakları getirdi.

Screenshot 4
Günümüzde dünyanın en uzun ağacı olarak kabul edilen Hyperion ağacı bölgedeki diğer ağaçlardan belirgin bir biçimde daha uzun.

Neden Hyperion’u artık ziyaret edemiyorsunuz?

Dünyanın yaşayan en uzun ağacına ziyaret 2022 yılı yaz aylarından beri yasak. Her halükarda burayı aramaya çalışan hevesli turistler 5.000 dolar para cezasıyla veya altı aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Yeni kurallar, çevredeki ormanlara zarar veren yıkıcı turizmi engelleme girişimidir. Bu yasaklama büyük ölçüde çevredeki eğrelti otlarına ve bölgedeki bitki örtüsüne daha fazla zarar gelmesini önlemek ve aynı zamanda ziyaretçi refahını da korumak için yapılıyor. 

Sekoya ağaçlarının kök sistemleri, ağaçların devasa boyutuna göre inanılmaz derecede sığdır. Bu nedenle de insanların bölgede dolaşmasının ağaçların kök sistemlerine zarar verdiği belirlenmiş durumda.  Ziyaretçilerin Hyperion’un civarında dolaşması ağacın tabanının bozulmasına neden oldu. Yani aşağıdaki gibi fotoğraflar çekmek istemenin ağaçlar açısından bir bedeli var.

dunyanin en uzun agaci 1
Kaliforniya’nın Redwood Ulusal Parkı’nda bulunan Hyperion gibi belirli ağaçları aramak için belirlenmiş patikalardan ayrılan ziyaretçiler çevreye önemli zarar veriyor.

Kısacası 600 yıl daha hayatta kalma şansına sahip olmak için ağacın korunmaya ihtiyacı var.  Bu yasak, bölgenin tam anlamıyla bir turistik cazibe merkezi haline gelmesini engelleyebilir. Ancak iklim krizi kötüleştikçe yaya trafiği Hyperion’un sorunlarının en küçüğü haline gelecektir. Son olarak Hyperion dünyanın en uzun ağacı olsa da aslında en yaşlı ve etkileyici olanı değildir. Bu itibarı başka bir ağaç almaktadır.

Dünyanın en yaşlı ağacı hangisidir?

dunyanin en yasli agaci

Antik Bristlecone Çam Ormanı, dünyanın en yaşlı ağaçları olan bristlecone çamlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu ağaçlardan bazılarının yaşı 4000 yıldan fazladır. Takma adı Metuşelah olan dünyanın en yaşlı ağacı da Doğu California’da Antik Bristlecone Çam Ormanı’nda bulunuyor. Ağacın 4 bin 854 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu ağacın kesin konumu da meraklılardan korumak adına saklanıyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu