Gaudi, Casa Batllo ve Barselona

Barselona’yı İspanya’daki diğer şehirlerden ayıran en büyük özelliklerinden biri, görkemli yapılarıdır. Bu yapıların bir çoğunun mimarı da günümüzde bir dahi olarak tanımlanan Antoni Gaudi (1852 – 1926) olarak bilinmektedir.

Bitki ve hayvan desenlerinin, doğal motiflerin ve kıvrımların ağırlıklı olarak kullanıldığı “Art Nouveau” (Yeni Sanat) akımının yeni­likçi ve yaratıcı öncü­lerinden Gaudi, alışıl­dık ve yerleşmiş gör­sel düzeni değiştire­rek kendine özgü bir biçim yaratmıştır yapıtlarında.

Antoni Gaudi’nin sıradışı düşünceleri­ni yansıtan en önem­li yapılardan biri Casa Batllo‘dur. Burası Gaudí’nin baş yapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir. Tasarımı 1904 yılında tamamlanan ev halk arasında Kemiklerin Evi olarak da bilinir. Bunun nedeni dışarıdan bakıldığı zaman binanın kafatası ve kemiklerden yapılmış gibi gözükmesidir. Ancak bu görüntüyü oluşturan kafatasları aslında balkonlar, kemikler ise destekleyici sütunlardır.

Casa Batllo‘nun bulunduğu cad­de olan Passeig de Gra­cia üzerindeki, Domenech i Montaner tarafından tasarlanan “Casa Lleo Morera” ve Puig i Cadafalch‘ın yapıtı olan “Casa Amattler” yapılarıy­la birlikte “La Manzana de la Discordia” olarak anılır. Modernizm akımının temsilcileri sayılabilecek bu üç yapının dilimizde “anlaşmazlık konusu” anlamına gelen bu ifadeyle adlandırılma­larının nedeni, birbiriyle ilgisi olmayan yapısal özellik­ler taşımalarıdır.

Özellikle renk seçimleriyle bir akvaryumu andıran Casa Batllo’nun içi de en az dışı kadar etkileyicidir. Gaudi bu yapıda de­niz yaşamında bulunan renkler­den ve çeşitli biçimlerden esin­lenmiştir.

Özellikle renk seçimleriyle bir akvaryumu andıran Casa Batllo’nun içi de en az dışı kadar etkileyicidir. Gaudi bu yapıda de­niz yaşamında bulunan renkler­den ve çeşitli biçimlerden esin­lenmiştir. Olağanüstü bir terasa sahip olan bi­nanın dış cephesi birçok renkte parıldar. Binanın en ilginç özelliklerinden birisi, hiçbir köşeye sahip olmayan, kıvrımlı yapısıdır. Merdi­venlerin tutunma yerleri bile, elin tutma bi­çimine uygun bi­çimde kavisli olarak tasarlanmıştır.

Casa Mila
Gaudi “Casa Batllo”nun ve kendisinin bir başka baş yapıtı sayılan”Casa Milâ” adlı yapıtının da, bulun­duğu caddeye ba­kan tarafının kap­lanmasında Claude Monet’in “Water Lilies” adlı çalışmasından esinlenmiştir. Kendisinin en ilginç eserlerinden biri olarak kabul edilen Casa Mila’da da keskin hatları reddeden, yumuşak ve kavisli bir tasarım gözlemlenebilir.  

İspanya’ya yolunuz düşerse, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan “Casa Batllo”yu ” Casa Mila”‘yı ve Gaudi’nin öteki yapıtlarını ziyaret etmek düş gücünüzü genişletip yaratıcılığınızı geliştirebilir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?