Casa Batllo – Casa Mila Ve Diğerleri: Eksantrik Mimar Antoni Gaudí’nin Tuhaf Eserleri İle Tanışın

Barselona’yı İspanya’daki diğer şehirlerden ayıran en büyük özelliklerinden biri, görkemli yapılarıdır. Bu yapıların bir çoğunun mimarı da günümüzde bir dahi olarak tanımlanan Antoni Gaudi (1852 – 1926) olarak bilinmektedir. Doğayı temel alan özgür tasarımlarıyla tanınan Katalan mimar Gaudí, Sagrada Familia kilisesi ve Casa Batlló gibi şaheserlerle 19. yüzyıl Barselona’sında mimariyi yeniden tanımladı.

Sürrealist çalışmaları Viktorya dönemi, neo-gotik ve hatta Doğu sanatı formlarından ilham aldı, ancak onun eşsiz stilini tanımlayan, doğaya olan sevgisiydi. Bitki ve hayvan desenlerinin, doğal motiflerin ve kıvrımların ağırlıklı olarak kullanıldığı “Art Nouveau” (Yeni Sanat) akımının yeni­likçi ve yaratıcı öncü­lerindendi.

antoni gaudi
Antoni Gaudí ya da tam adıyla Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet, İspanya’da Art Nouveau akımının İspanyol öncüsü olan Katalan mimardır.

Antoni Gaudi’nin sıradışı düşünceleri­ni yansıtan en önem­li yapılardan biri Casa Batllo‘dur. Burası Gaudí’nin baş yapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir. Tasarımı 1904 yılında tamamlanan ev halk arasında Kemiklerin Evi olarak da bilinir. Bunun nedeni dışarıdan bakıldığı zaman binanın kafatası ve kemiklerden yapılmış gibi gözükmesidir. Ancak bu görüntüyü oluşturan kafatasları aslında balkonlar, kemikler ise destekleyici sütunlardır.

Casa Batllo‘nun bulunduğu cad­de olan Passeig de Gra­cia üzerindeki, Domenech i Montaner tarafından tasarlanan “Casa Lleo Morera” ve Puig i Cadafalch‘ın yapıtı olan “Casa Amattler” yapılarıy­la birlikte “La Manzana de la Discordia” olarak anılır. Modernizm akımının temsilcileri sayılabilecek bu üç yapının dilimizde “anlaşmazlık konusu” anlamına gelen bu ifadeyle adlandırılma­larının nedeni, birbiriyle ilgisi olmayan yapısal özellik­ler taşımalarıdır.

Özellikle renk seçimleriyle bir akvaryumu andıran Casa Batllo’nun içi de en az dışı kadar etkileyicidir. Gaudi bu yapıda de­niz yaşamında bulunan renkler­den ve çeşitli biçimlerden esin­lenmiştir.

Özellikle renk seçimleriyle bir akvaryumu andıran Casa Batllo’nun içi de en az dışı kadar etkileyicidir. Gaudi bu yapıda de­niz yaşamında bulunan renkler­den ve çeşitli biçimlerden esin­lenmiştir. Olağanüstü bir terasa sahip olan bi­nanın dış cephesi birçok renkte parıldar. Binanın en ilginç özelliklerinden birisi, hiçbir köşeye sahip olmayan, kıvrımlı yapısıdır. Merdi­venlerin tutunma yerleri bile, elin tutma bi­çimine uygun bi­çimde kavisli olarak tasarlanmıştır.

İspanya’ya yolunuz düşerse, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan “Casa Batllo”yu ” Casa Mila”‘yı ve Gaudi’nin öteki yapıtlarını ziyaret etmek düş gücünüzü genişletip yaratıcılığınızı geliştirebilir.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu