KÜLTÜR

Hızlı Koşan İnsanlar: Tarahumara Kabilesi

Günümüzde son model koşu ayakkabılarımızla spor olsun diye koşmaya devam edenlerimiz az da olsa halen var. Ancak Kuzey Meksika Kanyonlarında yaşayan Tarahumara kabilesi bizlerden biraz farklı. Onlar için koşmak bir yaşam biçimi. Tarahumara Meksika’da yaşayan bir yerli halktır. Kendilerinden “hızlı koşanlar” anlamına gelen Rarámuri diye söz ederler. İletişim kurmak, ticaret yapmak ve avlamak için birkaç gün boyunca yüzlerce kilometre koşabilirler. Üstelik bunu genellikle neredeyse çıplak ayakları ile yaparlar.

Tarahumaralar, üç konuda dikkat çekicidir. Birincisi, son 400 yıl içinde yaşam biçimlerinde çok önemli bir değişim geçirmemişlerdir. İspanyol istilacılar Kuzey Amerika’ya ulaştığında, yerli halk için iki seçenek vardı: Ya savaşıp karşı koymak, ya da kaçıp uzaklaşmak. Mayalar ve Aztekler savaştılar. Tarahumaralar ise kaçtılar ve saklandılar. Bunun için mağaraları ve girintili çıkıntılı kayalık yapıları tercih ettiler. Günümüzde de hala bu alışkanlıklarını sürdürüyorlar.

Tarahumaralar hakkındaki ikinci dikkat çekici şey ilerleyen yaşlarında dahi durmadan yaklaşık 200 km koşuyorlar, hem de bir sakatlık  yaşamadan. Tarahumaralar hakkındaki son dikkat çekici şey de günümüzde çözmeye çalışmak için tüm teknolojimiz ve beyin gücümüzle uğraştığımız kalp hastalığı, kolesterol ve kanser, suç, savaş, şiddet ve klinik depresyon gibi şeylerden Tarahumaralar’ın haberi bile yok.

Tarahumara Kabilesi
Kabile üyeleri genellikle taban olarak lastik dişleri olan sandaletler giyerek, yıllarca çok uzun mesafeler koşmuştur. Koşmanın kanlarında var olduğunu söylüyorlar: izolasyon ve coğrafya onların av avlamak için dayanıklılık geliştirmelerine yardımcı oldu.

Günümüzde halen mağaralarda, girintili çıkıntılı kayalıklarda yaşayan Tarahumara insanları, yaylacılık ile geçimlerini sağlamakta. Turizm gelirleri de olan ve modern olarak adlandırılan elektrik gibi yapılarla da tanışan bu insanlar bu özelliklerinden vazgeçmiyorlar.

Peki, maraton koşusunun bile 42 km 195 metre olduğu ve bunun üzerinde koşmanın insan sağlığı açısından ölümcül olabileceğini bildiğimiz bugünlerde, bu insanlar bunu nasıl başarıyorlar?

Aslında onların bu “Koşan İnsanlar” olmasının bir kaç  sırrı var gibi:

Enerjilerini gereksiz yere harcamıyorlar. Koşma zamanında bizler normalde verdiğimizi kısa molaları ayakta geçiririz, oysa onlar su içmek için bir mola verseler oturmayı tercih ediyorlar.

Koşarken ayaklarına ayakkabı yerine basit bir taban geçirmeleri de koşma performanslarını arttıran bir başka unsur. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki spor sakatlanmalarının önemli bir oranı kullandığımız ayakkabılardan geliyor ve dünyada hızla çıplak ayakla koşma modası da günümüzde artış göstermekte.

Tarahumaralar daima birey olarak değil, takım olarak koşuyor. Birbirlerinin enerjisinden beslenmenin yanısıra ve belli bir tempoya da adım uyduruyorlar, bu da gereksiz enerji harcamayı ortadan kaldırıyor.

Elbette temelde avlanmak, hayatta kalmak gibi nedenlerle koşsalar da yaptıkları işten keyif alıyorlar. Yüzlerinde koşarken acı, mutsuzluk yok.

En önemlisi hayat felsefeleri basitlik üzerine kurulu. Tarahumaralar, GPS saatlerine, kalp atış hızını ölçen monitörlere, hız hesaplayıcılarına,ve daha evvelde dediğim gibi ayakkabıya güvenmiyor. İşleri basit tutmak, yalnızca çalışmaya odaklanmalarına izin veriyor. Belki de Tarahumaralar’ın yaptığı, hepimizin iki milyon yıl boyunca yaptığı şeydir.

Kaynaklar:

www. running.competitor.com/2016/02/training/four-running-secrets-of-the-tarahumara_145377

www.ted.com/talks/christopher_mcdougall_are_we_born_to_run

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu