Bisikletin 200 Yıllık Hikayesi

200 yıl önce Alman Baron Karl von Drais modern bisiklet prototipini oluşturan iki tekerlekli aracı icat etti. Bu icat bugün dünya çapında milyonlarca insanın yaşamında hayati bir rol oynuyor.

bisiklet

Tarihteki ilk iki tekerlekli taşıt 1817’de Alman Karl von Drais tarafından icat edildi. Drais, icat ettiği ‘Drezin’ adlı aracı daha hızlı hareket edebilmek için kullandı. Binici pedal öncesi dönemde ayağını yerden iterek ilerliyordu. Araç zaman içinde geliştirilerek bugünkü bisiklete evrildi. ‘Bisiklet’ kelimesi de 1860’larda Fransa’da ortaya çıktı.

Bisikletin faydaları ile ilgili çok şey yazılıp çizilebilir ancak kuşkusuz ki bunlardan en önemlisi kadının özgürleşmesi yolunda önemli bir sürece vesile olmasıdır.

19’uncu yüzyılda kadın hakları aktivisti Susan B. Anthony, “Sana bisikletle ilgili düşüncemi anlatayım” dedi. “Kadınları dünyadaki her şeyden daha özgür kılmak için daha çok şey yaptı, bir kadına özgürlük ve kendine güven duygusu veriyor. Oturduğun an, bisikletinden çıkmadıkça zarar gelmeyeceğini biliyorsun. Ve uzaklaştıkça özgürlüğün resmi, kadının dokunulmazlığı ortaya çıkıyor.”

Aşağıda izleyeceğiniz video size tüm sürece kısa bir sürede özetleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu