Hayatı Değerli Kılmanın Bir Yolu: Minimalizm

Hayatlarımızı otomatik bir şekilde, alışkanlıklar çerçevesinde yaşıyoruz. Zaman bir kovalamaca ile geçiyor. Buna kendini kaptıran bizler, dindirilemez bir tatminsizlik duygusu içerinde, mutluluğu nesneler dünyasında aramayı sürdürüyoruz.

İnsanlığın tarihsel süreçte yaşam standartları yükselirken, neden aynı zamanda daha fazlasına özlem duyar? Belki de bunun nedeni biraz biyolojik, atalarımızdan bizlere aktarılan, temelde hayvani bir dürtü olan biriktirme alışkanlığı ile ilintili.

Bu gerçekten bir bağımlılık. Ve biz bu bağımlılığı, teknoloji ve bilgiyle sürdürmeye teşvik ediliyoruz hayatımızın nasıl gözükmesi konusunda bir yanılgının içinde. Bunun içinde içimizdeki ilkeli teşvik eden araçlarımız var elimizde.

Hayatımızın her alanını esir almış olan reklamlar, facebook, instagram ve daha niceleri. Hayatımızın mükemmel olması gerektiğini gösteren illüzyonlar. Sonuç elbette muazzam bir doyumsuzluk durumu.

Peki, bu gidişe dur demek mümkün mü?

Az ile yetinmeyi yaşam biçimleri olarak tercih edip, minimalist bir hayat biçimini tercih ederseniz elbette. Kıyafetlerimizden düşüncelerimize, çalıştığımız projelerden günlük düzenimize kadar bir çok alanda sadecilik kavramını yani minimalizmi yakalayabiliriz.

Öncelikle “sade” ile “basit” kelimelerini karıştırmamak gerekiyor. Basit, kullanımı ve içeriği özelliksiz olandır. Sade ise, özellikleri üzerinde düşünülüp, yalınlaştırılmış yani fazlalıklarından arınmış olandır.

İlgili Makaleler

Özetle, az çoktur ve sadelik karmaşanın çözülmüş halidir. Hayatımızda olan her şeyin bir amacı olmalıdır.

Sadecilik kavramını tek başına “her şeyden kurtulmak” demek değildir, bu bir yaşam biçimidir. İşe elbette hayatımızı dolduran ıvır zivır nesneleri ayıklamakla başlamalıyız, kitaplar, cdler, asla dolaplara sığmayan giysiler.

Elemeli, temizlemeli, her birinin üzerinde hayatınıza bir anlam katıp katmadığı hakkında düşünmeli ve eğer onsuz da yaşayabileceğinizi fark ederseniz bu nesnelerden kurtulmalısınız.

Sadecilik kavramını ucuzluk, basitlik demek değildir. 2 pantolonun 1 tanesini atmak değildir. Ya da Mercedes’e biniyorken sırf sadecilik için daha ucuz bir arabaya binmek demek de değildir. Bu kavramda verimlilik esastır. Bu yüzden satın alacağımız şeylerin altında yatan temel fikir bu olmalıdır. Az ama öz…

Minimalizm 1960’lı yıllarda bir sanat akımı olarak ortaya çıkmasına rağmen, zamanla, hayatın anlamını kazanmak ve tüketmeye indirgeyen tüketim toplumuna bir tepki olarak gündelik yaşam felsefesi haline gelmiş durumda.

Minimalist hareket homojen bir karaktere sahip değil. Ülkeye, kültüre veya kişilere farklı boyutlar kazanabiliyor. İhtiyaç duyulmayan eşyalardan kurtulmayı ve daha bilinçli harcama yapmayı öğütleyenlerle, bu düşünceyi Zen felsefesiyle harmanlayıp dini bir karaktere büründürenlere veya kişisel mülkiyeti tamamen reddeden sosyalist bir anlayışı benimseyenlere kadar çok farklı varyasyonlar mevcut.

Kullanılan eşya sayısını 150’ye, 100’e veya 33’e indirmeyi amaçlayanlar veya evini barkını terk edip sokaklarda yaşayan radikal minimalistler de var.

Daha az şeyin olduğu bir hayat düşünün. Daha az dağınıklık, daha az stres, daha az borç ve memnuniyetsizlik. Oyalanmadan yaşanan hayat. Şimdi daha fazlasıyla düşünün hayatı. Daha çok zaman, daha anlamlı ilişkiler, daha fazla gelişim, daha fazla yardımlaşma ve memnuniyet.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz size önereceğimiz bir belgesel var.

2016 yılında gösterime giren ve bağımsız belgesel dalında gişe rekorları kıran ‘Minimalism: A Documentary About the Important Things’.

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un hayat hikâyeleri çerçevesinde, minimalist yaşam tarzı üzerinden Amerikan rüyasının dayattığı tüketim çılgınlığını eleştiriyor belgeselde.

Karşımızda iki dünya var: Bir tarafta kapitalizmin dişlileri arasında öğütülen bireyler, diğer tarafta ise hayatın tek anlamının kazanmak ve harcamak olmadığını fark edenler…

Bu belgesel, aslında bir yolculuk hikâyesi. Bir taraftan Millburn ve Nicodemus’un minimalizm üzerine yazdıkları kitabı tanıtmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptıkları 10 aylık bir yolcuğa eşlik ediyorsunuz, diğer taraftan da onların içsel yolculuklarına ve değişimlerine…

Minimalism: A Documentary About the Important Things belgeseli

http://www.dunyabulteni.net/kultur-sanat/424704/wall-street-kurtlarinin-gozunu-korkutan-hareket-minimalizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu