YAŞAMIN İÇİNDEN

İzlenmesi Gereken Doğa Belgeselleri

BBC, Planet Earth ve California Berkeley Üniversitesinin ortak çalışması sonucunda, doğa belgesellerinin izlenmesinin mutluluğu artırdığı ve stresi azalttığı bulundu.

Proje kapsamında araştırmacılar dünyanın farklı bölgelerinden  7,500 katılımcı üzerinde bir çalışma yaptılar. Bu kişilere haberler, çeşitli farklı duygu salınımına sebep olacak diziler ve elbette çeşitli doğa belgeselleri izlettiler. Aynı zamanda katılımcıların yüz haritalama teknolojisi sayesinde bu kişilerin duygu durumlarını kayıt altına aldılar.

Sonuçlar elbette tahmin edeceğiniz gibi…

Doğa belgesellerini izlerken çoğunlukla coşku, sevinç, merak, mutluluk gibi olumlu duygularda artış gözlemlendi. Ayrıca özellikle 16-24 yaş arasındaki kişilerin sinirlilik, aşırı yüklenme ve yorgunluk durumlarında önemli oranda azalmaya rastlandı.

Çalışma aynı zamanda, doğa ile insan mutluluğu arasındaki bağlantıyı araştıran 150 mevcut bilimsel makalenin incelemesini de içeriyordu. Çalışma ile ilgili daha detaylı okuma yapmak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

Madem doğa belgeselleri izlemek ruh sağlığımıza iyi geliyor, bir kaç tane belgesel önerisini ekleyelim yazımıza…

Yuva (Home), 2009

Dünya’daki çeşitli yerlerin havadan çekimlerinin birleşiminden oluşan film, yaşamın çeşitliliğini ve insanlığın gezegendeki ekolojik dengeyi nasıl tehdit ettiğini anlatmakta. Yuva 81 ülkede birden aynı tarihte gösterime girerek bir dünya rekoru kırdı. Toplam 488 saat ham görüntüden oluşan Yuva belgeseli 54 ülkede 217 günde çekildi.

Yeryüzü (Planet Earth), 2006


BBC tarafından yapılan 11 bölümden oluşan belgesel dizisi izleyenleri yeryüzünde hala el değmemiş ve keşfedilmemiş canlıların saklı cennetlerine götürerek, yeryüzünü ve vahşi yaşamı hiç görmediğiniz bir gözle gösterecek.

 İmparatorun Yolculuğu (La Marche de L’Empereur), 2005


Antartika’nın imparatorları penguenlerin yaşam öyküsünü konu alan March of the Penguins filmi başarılı fotoğrafçı, belgesel yapımcısı ve kameraman Luc Jacquet tarafından hazırlanmıştır. Buzların ve soğuk suların derinliklerinde yaşamlarını sürdürmekte olan penguenler, düşmanları ve hayat mücadeleleri arasında gelip giderken izleyiciler de bu keyifli hikayenin bir parçası oluyor.

Hayat (Life), 2009

BBC tarafından hazırlanan 10 bölümden oluşan Hayat, hayatı sıradışı canlılar ve sıradışı davranışlarla yeniden keşfetmek isteyenlerin asla kaçıramayacağı, muhteşem görüntülerle dolu bir belgesel.

İnsan Gezegen (Human Planet), 2011

BBC’nin hazırladığı 8 bölümlük Human Planet belgesel serisi yakın tarihte kaybettiğimiz Tuncel Kurtiz’in muhteşem seslendirmesi ile izlenilesi bir belgesel olur. Her bir bölümde farklı coğrafi özelliklerdeki alanlarda yaşayan insanların inanılmaz hayat mücadeleleri anlatır.

Bears (Ayılar), 2014

Bir anne ayı ve iki yavrusunun zorluklarla dolu yaşam öyküsü. Bir yandan eğlenirken bir yandan da yavrular için çok endişeleneceksiniz. Kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım

Les Saisons (Mevsimler), 2016

Fransız-Alman ortak yapımı Mevsimler, son buzul çağından bugüne kadar mevsim değişimlerini hayvanlar ve doğanın değişimi üzerinden anlatıyor. Büyüleyici doğa görüntüleriyle bezeli bu belgeselde Avrupa’nın doğal yaşam alanlarını yeniden keşfedeceksiniz.

A Beautiful Planet (Güzel Bir Gezegen), 2016 

IMAX formatında çekilen bu belgesel film Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bakıldığında ne kadar güzel bir dünyamız olduğunu gözler önüne seriyor. Özgün anlatımı Jennifer Lawrence tarafından yapılan belgeselin yönetmen koltuğunda bu tarz projelerde daha önce de imzası bulunan Toni Meyers oturuyor. Dijital çekimler sayesinde dünyanın geceleyin şehirlerinden ve kutuplarından yayılan enfes ışıkları da filmde görülen yeryüzü manzaraları arasında bulunuyor.

Meru (Meru), 2015

2015 ABD ve Hindistan ortak yapımı olan Meru üç dağcının, ‘Hint mitolojisinde tanrıların buluşma yeri ve barınağı olarak geçen kutsal dağ’ Meru’ya tırmanış hikayesi konu ediniyor. Elbette muhteşem görseller eşliğinde…

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/watching-nature-documentaries-makes-us-ridiculously-happy-/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu