KÜLTÜR

Depresif İnsanlar Kenti Norilsk

Dünyada tek depresyon ile boğuşan ülke biz değiliz elbette…

Norilsk, Rusya’da Krasnoyarsk Krayı’nda bulunan küçük bir endüstri kenti. Burası, Kuzey Kutup Dairesi’ne 400 km mesafede olması nedeniyle dünyanın en kuzeyindeki kent olarak biliniyor aynı zamanda.

Bu kentin dünyadan tamamen izole bir biçimde yaşadığı söylenebilir. Çünkü buraya karayolu ile ulaşma şansınız yok gibi. Eğer hava şartları uygun olursa ve sıklıkla yaşandığı gibi uçak seferleri iptal edilmezse kente ancak havayolu ile gidebilirsiniz.

Norilsk

1935 yılında köle işçiler için kurulan daha sonra ise madenlerde çalışanların yerleştiği, 1700 metre yüksekliğindeki Putoran dağının eteklerinde yer alan Norilsk dünyanın en büyük nikel kaynaklarına sahip.

Dünyada üretilen nikelin %20’si, palladiumun %50’si, kabaltın %10’undan fazlası ve bakırın %3’ü buradan elde ediliyor.

90’lı yıllarda mineral yataklarının bulunduğu alana madenlerin kurulmasıyla insan çekmeye başlayan bu kentte yaşam oldukça zor.

Bunun nedenlerinden biri konumundan dolayı hava sıcaklığının belli dönemlerde -30 derecelere kadar düşmesi. Yılın 280 günü kış şartlarına sahip olan bölgede, 130 günden fazla kar fırtınaları görülüyor. 

Norilsk

Kasım ayından Ocak ayına kadar 7 hafta hiç güneş çıkmıyor. Ve tabii neredeyse iki ay güneş görmeden bu buzdolabında yaşamak kent sakinlerinde kaygı bozukluğu, uyku düzensizlikleri ile beraber depresyona neden oluyor.

Ancak kentin güneş görmemekten ve soğuktan daha büyük bir problemi var, kirlilik.

Norilsk

Yıllık 4 milyon ton bakır, kurşun, kadminyum, nikel, arsenic, sulfur ve diğer zehirli kimyasallar havaya salınmakta. Kar siyah ve bazen sarı ve hatta pembe yağmakta. Havadaki yoğun sulfur dioksit yüzünden 32 km yarı çapında bir alanda hiçbir şey yetişmemekte.  

Kentteki ortalama yaşam süresi Rusya ortalamasından 10 yıl daha kısa. Kent sakinlerinin sadece %4’ü sağlıklı.

Norlisk’te yaşayanlar elbette bu olumsuz şartlar nedeniyle kentten kaçmak için fırsat kolluyorlar şimdi ancak bu o kadar da kolay değil.

Mülk fiyatları Norilsk’te çok düşük, yani buradaki evlerini satsalar bile ellerine geçen parayla başka bir yerde yeni bir hayat kurmaları mümkün değil.

Yaşam koşullarımızdan şikayet etmeden önce bir kere daha düşünmemiz gerekebilir…

Sibel Çağlar

Kaynak: http://www.amusingplanet.com/2014/06/the-depressing-industrial-city-of.html

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu