Gizemli Bir Oluşum: Şeytan Kulesi

Black Hills Milli Ormanı’nı meydana getiren ağaçların üzerinde yükselen bu devasa anıt, doğrudan yeraltından fırlamış gibi görünüyor. Bu görkemli jeolojik oluşum, aslında dünyanın en büyük sütunlu eklem örneği. Şeytan Kulesi (Devils Tower) tabanından zirveye kadar 264 metre yüksekliğe ulaşıyor ve üç metre çapındaki altıgen sütunlardan oluşuyor. Şeytan Kulesine ilk kez 1893 yılında William Rogers ve Willard Ripley tırmandı. Bu ikili, yerden yukarı doğru açılan dar bir yarık tespit etti. Merdiven kurabilmek için tahta plaklar kullandılar. 1927 yılına kadar kullanılan merdivenin kalıntılarını bugün bile görebilirsiniz.

Burası sadece çarpıcı bir simge yapı değil, bölgede yaşayan yerliler için kutsal bir yer. Aynı zamanda birçok eski adla da biliniyor. Şeytan Kulesi aynı zamanda ilk resmi Birleşik Devletler Ulusal Anıtı olarak da biliniyor. Yakındaki ormanlarda yaşayan yerliler, fırtınaya neden olabilecek korkunç bir tanrının uçurumun üstünde yaşadığına inansalar da, modern bilim insanları bu güzel efsaneye elbette bir açıklama getirdiler.

Şeytan Kulesi Nasıl Oluştu?

Jeologlar, Dünya’nın çekirdeğindeki alevlerden doğan bu oluşumun, yerkabuğundan magma halinde yükselip yüzeye yaklaşınca soğuduğunu kabul ediyor. Kayaçlara eşsiz geometrik şekillerini veren de bu soğuma süreci. Magmatik kayaç soğudukça baskı noktalarının etrafında büzülmeye başlıyor ve zamanla bu noktaların etrafında basınç birikiyor. Sonuç olarak çatlaklar, basıncı serbest bırakan, yukarıdan aşağı doğru uzanan ve yapının çok sütunlu mimarisini oluşturan belirgin altıgen şekiller oluşturuyor. Jeologlar sütunlu eklemlerin nasıl oluştuğu konusunda hemfikir olsalar da Şeytan Kulesi’nin sıradışı büyüklüğü hâlâ kafaları karıştırıyor. Çünkü Şeytan Kulesi sadece yüksek değil, aynı zamanda çok geniş. Zirvesi yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde ve tabanının çevresi de yaklaşık bir mil kadar.

Günümüzde Şeytan Kulesi, zirveye çıkmak için pek çok paralel çatlağa güvenen kaya tırmanışı meraklıları arasında popüler bir bölge. Bölge aynı zamanda Steven Spielberg imzalı, 1977 yılı yapımı, “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Third Encounters of the Third Kind)” adlı filme de ev sahipliği yapmış durumda.

Kaynak: 7 Majestic Facts About Devils Tower; https://www.mentalfloss.com/article/504106/7-majestic-facts-about-devils-tower

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?