Doğanın Tuvali: Antilop Kanyonu

Antilop Kanyonuna gitmemiş olsanız bile muhtemel kendisini tanırsınız. Burası Amerika’nın Arizona eyaletinin doğusunda yer alan Navaho’da bulunan bir kanyondur. Su ve rüzgar yardımı ile bugünkü görünümüne kavuşmuş olan bu kanyonu da bir çok kişi ilk kez 2009’da, Microsoft Windows 7’nin masaüstü duvar kağıdından tanımıştır. 2010 yılında, Arizona-Utah sınırına yakın bu uzak noktadan binlerce hashtagli ve etiketli görüntü bulabileceğiniz Instagram gelince de günümüzde popüler bir nokta haline gelmiştir.

Dışarıdan bakınca Antilop Kanyonu pek etkileyici görünmeyebilir ama kumtaşından oluşan arazideki derin yarıklarda fevkalade renklerle bezeli yollar saklıdır. Bölge kumtaşı, tortul bileşimi oluşumu nedeniyle erozyona karşı oldukça hassas yapıdadır. Bu nedenle kolayca oyularak yapılara ve şekillere dönüşebilme özelliği göstermektedir. Yüzeyin 37 metre altındaki Antilop Kanyonu da böyle bir oluşumdur. Bin yıldan uzun süre boyunca seller ve sert rüzgârlar kumtaşını aşındırarak “yarık kanyon” denilen bu oluşumu ortaya çıkarmıştır.

antilop kanyonu

Bir kumtaşı heykelini andıran bu kanyon, Alt Kanyon ve Üst Kanyon olarak adlandırılan iki ayrı bölüme ayrılmış durumdadır. Kanyona “Antilop” ismi verilmesinin nedeni ise, Avrupalıların Amerika’yı keşfinden önce bölgede antilopların yaşamış olmasıdır. Yukarı Antilop Kanyonu’nun Navaho dilindeki adı “suyun kayaların arasından geçtiği yer” anlamına gelen “Tsé bighánílín”. Aşağı Antilop Kanyonu’nun adı ise Hazdistazí yani “sarmal kaya kemerleri” adı verilir.

Antilop Kanyonundaki Renklerin Sırrı Nedir?

Antilop Kanyonu 1

Yüksek demir içeriği nedeniyle kumtaşının doğal rengi kırmızıdır ama Antilop Kanyonu’nda bu muhteşem renklerin oluşmasının başka bir sebebi vardır. Yarıkların şekli yüzünden, gelen ışık, kuvars dolu duvarlara farklı açılarla çarpmaktadır. Bu da her kanyon çatlağı arasına yansıyan renklerde ton değişimleri ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, bir çatlağın girişindeki parlak kırmızılar, ışık kanyonun tabanına ulaşana dek turuncu, sarı, pembe ve mor gibi tonlara dönüşebilmektedir.

Ziyaretçilerini kumlu bir yeraltı dünyasına götüren Antilop Kanyonu, capcanlı renklerle doludur. Bu nedenle Antilop Kanyonu, gezginler ve fotoğrafçılar tarafından oldukça rağbet gören bir doğal oluşumdur. Aynı zamanda Navaho halkı için de bir gelir kaynağıdır. Ancak kanyonlar sadece rehberli turlar ile ziyaret edilebilir, bağımsız olarak ziyaret gerçekleştirmek mümkün değil. Bunun sebebi ise muson mevsimi boyunca yağan yağmurların hızlı bir şekilde kanyonda su baskınına yol açabilmesidir.

ant6
Perde arkası 🙂

Üst Antilop Kanyonu tırmanma gerektirmediği ve zemin seviyesinde olduğu için genellikle turistler tarafından daha çok ziyaret edilmektedir. Ayrıca, günün belirli saatlerinde yukarıdaki açıklıklardan aşağı doğru yayılan ışık geçitleri aydınlatırken kayalardaki farklı renk katmanlarını görmeyi de kolaylaştırmaktadır. Keşfetmeniz dileğimizle…

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu