Gezginin Dostu: Doğa Yürüyüşü Ayakkabıları

Nihayet alışkanlıklarınızı değiştirerek, bedeninizin daha aktif rol alabileceği tarzda bir yaşam biçimini tercih ettiniz. Bazı günler saatlerce yürüyüp, derelerden geçecek, bazı günler de uzun bir kumsala inip denize gireceksiniz. Bazen belki de tüm gün suyun içinde kalacak, bazen de kurumuş topraklarda toza bulanacaksınız. Birbiri ile çelişen tüm bu ortamlarda neyin üzerinde kalacağınızı şüphesiz biliyorsunuz. Ayakkabılarınız…

Onlar sizi sıcakta terletmeyecek, soğukta üşütmeyecek, sulak alanda ıslatmayacak, korunaklı ve sağlam ama aynı zamanda da hafif olacak. Tüm bu istekler aynı ayakkabı da yanyana gelebilir mi?

Bu tür koşulların ayakkabıları farklı dizayn edilmiş, farklı izolasyon maddesine ve farklı tabanlara sahiptir. Maalesef her yürüyüş ayakkabısı da her ortama uygun olmayabilir ancak yine de ortalama bir bütçe ayırarak alacağınız bir doğa yürüyüşü ayakkabısı, tercihi sadece doğada olmak olan birinin yeterince isteğini karşılayacaktır.

Bundan 10 yıl kadar gerilere gittiğimiz de bu tip ayakkabılara sahip olmak Türkiye sınırları içinde oldukça zordu ancak artık günümüzde seçeneklerin artması ve orta segmentte ayakkabılarında piyasaya sürülmesi sonucunda işler biraz daha kolaylaştı elbette.

Unutmayın, spor ayakkabılar ve kışlık botlar şehir hayatı için tasarlanmıştır, bir yürüyüş ayakkabısı edindiğiniz de aradaki farkı anlamanız çok kolaydır.  

Yanlış ayakkabı ile yola çıktığınızda, parmak ve topuklarınızdaki acılarla kısa bir yürüyüş bile size maratondan daha uzun gibi gelecek, sadece ayaklarınız değil; tüm vücudunuz bu olumsuzluktan etkilenecek ve doğadan alacağınız keyfi ortadan kaldıracaktır.

Sentetik botlar geniş çeşit yelpazesine sahiptir. Deri botlara kıyasla daha hafiftirler. Goretex ve eVent membranlı sentetik kumaş kullanılan botlar tercih edilebilir, bunlar haricindekiler sizi sudan fazla korumayacaklardır.

Su geçirmesi yüksek ihtimali olan ya da eski bir botunuzu bir süre daha idare etmek isterseniz vazelin veya özel spreylerle cilalayıp, kısa süreliğine geçirgenliğini durdurabilirsiniz ancak unutmamanız gereken önemli bir nokta şudur.

Eğer bir şey içeri girmiyorsa, dışarı da çıkmıyordur. Bu da ayağınızın iç terlemeden dolayı yine ıslanmasına ve koka yapmasına sebep olabilir.

Eğer yürüyüş yapacağınız yer fazlaca taşlıksa çarşak bantlı bot tercih etmeniz gerekebilir. Koruma özelliğinden ayakkabınızın ömrü artacaktır.

En uygun ayakkabıya sahip olsanız bile bazı koşullar ayakkabınızın işlevini bozabilir. Örneğin paçalarınızda oluşan ıslaklıklar zamanla ayakkabınızın içine süzülebilir.

Bunun içinde tozluk denilen, ayakkabının üzerinden aşarak bacağa sabitlenen özel bir malzeme daha edinmeniz kesinlikle önerilerimiz arasında olacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise çoraplardır. Nasılsa görünmeyecek diye düşünmemeli, yürüyüş ayakkabılarınızın yanında mutlaka vasıfları uygun çoraplar edinmeye de özen göstermelisiniz.

Ayrıca yürüyüş ayakkabınızı ayağınıza tam uyan değil en az yarım numara büyük seçmeniz ve uzun yürüyüşe çıkmadan önce kısa yürüyüşlerde ya da evde kullanarak ayağı alıştırmanız da önemlidir.

Ayrıca önemli bir bütçe ayırarak satın aldığınız botlarınızı korumayı da unutmamalısınız. Botlarınızı kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamamalı, direk ısı kaynağında kurutmamalısınız. En doğrusu yumuşak bir fırça ile akan suyun altında çamurunu ve tabanını temizlemek ve oda sıcaklığında kendi haline kurumaya bırakmak olacaktır.

Sonuçta kimsenin dediğine bakmadan siz ayaklarınızın size dediğine güvenin. Onlar doğruyu size söyleyeceklerdir.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu