Everest Dağına Tırmanmak: Peki Ama Nasıl?

Dünyanın en yüksek noktası olan Everest dağına tırmanmak tahmin edilenden oldukça karmaşıkdır. Bu ilginç deneyime hazırlanmak için önce bizi bekleyen koşulları incelemek gerek.

Yükseklik: Anakamp 5200 metrede. Ağrı’nın zirvesinden bile yüksek. İleri anakamp 6400 metre, zirveyse 8850 metrede. Yaklaşık 2 ay boyunca 5200 ile 8850 metre arasında yaşamak gerekiyor. İnsan ancak 4000 metrelerde sürekli yaşayabiliyor.

Hava basıncı: Yükseğe çıkıldıkça düşüyor. Atmosfer basıncı 5000 metrede deniz seviyesinin yarısına, Everest’in zirvesindeyse 0,3 atmosfere kadar düşüyor.

Sıcaklık: Buzullarla kaplı bu dağda güneşli bir günde hava sıcaklığı 35 – 40 °C’ye kadar çıkarken geceleri -30 ile -40 °C’ye kadar düşebiliyor.

Rüzgâr: Saatte 100 kilometreyi bulabilen soğuk rüzgârlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Arazi yapısı: Eğimin fazla olmadığı yerlerde moren dediğimiz buzul üzeri çakıl yapısında, dik-leştiği yerlerdeyse 50 – 60 derecelik kaya, buz ya da kar etapları gibi farklı arazi yapılarında tırmanmak gerekiyor.

Yukarıdaki koşulları gözönüne aldığınızda, dünyanın en yüksek noktasına tırmanmak oldukça kapsamlı bir hazırlık gerektiriyor. Burada söz ettiğimiz hazırlık, bir dağcının sahip olması gereken ve kampçılıktan kaya tırmanışına, buz tırmanışından ileri kış tekniklerine kadar çeşitli alanlardaki temel teknik bilgi ve beceriyi kapsamıyor. Çünkü Everest’e hazırlanmak hiçbir dağcılık deneyimi olmadan yalnızca bir Everest macerasını hedeflemek değil; yapageldiğiniz dağcılığınızla dünyanın tepesine ulaşmayı bir hedef olarak koymak ve bunun için gerekli hazırlıklara girişmek olmalıdır.

Dolayısıyla hazırlık sürecini bu temel bilgi ve beceriye sahip olunduğu varsayımıyla ele almak gerekir. Aksi takdirde Everest şimdilerde Nepal ve Tibet için olduğu gibi, bir macera turizminden öteye gitmeyeceği gibi, kişinin dağcılığa bakışını oldukça kısır bir boyuta indirgeyecektir.

Everest tırmanışı bir dağcı için yüksekte, yani en az 5000 metre üzerinde tırmanış deneyimi ge­rektirir. Yükseklikle basınç azalır, basınçtaki azal­ma önce sıklıkla Akut Dağ Hastalığı, daha ileri se­viyelerde ve daha ender olaraksa Akciğer ve Beyin Ödemi gibi hastalıklara neden olur. Bu hastalıkla­rın belirtileri, bunlara yakalanmadan yükseğe na­sıl uyum sağlanacağı, önleme ve tedavi yöntemle­ri konusunda bilgili olmak, güvenli ve başarılı bir tırmanış için kritik önem taşır.

Dağcılıkta ve özel­likle yükseklere yapılan tırmanışlarda yalın, teorik bir bilgi yetmez; bunun tecrübeyle kişiye özel ola­rak kavranması şarttır. Yükseğe uyum süreci, kişi­sel farklılıklar gösterdiği için sporcunun kendi uyum sürecini gözlemlemesi, bu süreçte nasıl dav­ranması gerektiği konusunda önemli ipuçları sağ­layacaktır. Bu türden bir hazırlık, kişinin psikolo­jik hazırlığına da katkı sağladığından çok kritiktir.

Everest’e hazırlanırken fiziksel özelliklerinizi geliştirmek için tırmanışların yanısıra disiplinli bir şekilde şehir antrenmanı da yap­mak gerekir. Yüksekler için hazırlık yapan bir dağ­cı, en çok dayanıklılık için antrenman yapar. Çün­kü bir Everest tırmanışı 2 ay kadar sürer ve kritik olan, bu süre boyunca hem fiziksel hem de psiko­lojik açıdan sürekliliği sağlamaktır.

Nelere göğüs germek gerekir?

 • Mideniz bulanıyor ve iştahsızken, kısıtlı olanak­larla pişirilmiş yemekler yemek ve her gün en az 4 litre sıvı almak
 • 2 ay boyunca küçük bir çadırda ve uyku tulu­munda uyumak, en fazla birkaç kez yıkanmak
 • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak hava koşullarında hastalıklardan korunmak
 • Sürekli kuru kuru öksürmek, burun ve geniz akıntısı nedeniyle boğaz ağrısı çekmek
 • Baş ağrısıyla uyanmak
 • Yürürken bile nefes nefese kalmak
 • Gece ağzınızda oksijen maskesiyle uyumak
 • Neredeyse tüm görüşünüzü engelleyen oksijen maskesi ve sırtınızda oksijen tüpüyle yürümek
 • Dik buzul etaplarından defalarca tırmanmak
 • Her gün hava raporuna göre tırmanış stratejisi belirlemek
 • Ve tüm bu zorluklarda hâlâ zirveye ulaşmak için hevesli olabilmek

Peki bahsettiğimiz tüm bu koşullar ve yapılma­sı gereken hazırlığı kimler başarıyla gerçekleştir­miş? İlk kez 1953 yılında tırmanılan Everest’e bu­güne kadar her yaştan ve cinsiyetten sporcu tır­manmayı başarmış. 15 yaşındaki Nepal’li Ming Kimap Sherpa 2003 yılındaki tırmanıcıyla Everest’e tırmanan en genç kişi. Bu tırmanışta kendisine eş­lik eden 30 yaşındaki ablası Lakpa Şerpa ise üst üste 3 kez zirve yapan ilk kadın olmuş. Aynı yılki tırmanıcıyla 70 yaşındaki Japon Yuichiro Miura ise bugüne kadar Everest’e tırmanan en yaşlı kişi ünvanına sahip.

Everest’i keşfetmek için bu kadar zorluğa neden katlandığı sorulduğunda Malory şu cevabı vermişti: ”Çünkü o, orada duruyor‘. İnsanın en temel dürtülerinden birisidir keşif dürtüsü sonuçta, eğer Everest de sizin hayaliniz ise neden olmasın…

Referans: Bilim Teknik Ağustos – 2006

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu