Neden Cano Cristales Dünyanın En Renkli Nehri Olarak Bilinir?

Cano Cristales, Kuzey Kolombiya’da bulunan, uzunluğu yaklaşık 100 km ve genişliği 20 metrenin altında olan bir nehirdir. Bu verdiğimiz bilgiler size sıradan gelmiş olmalıdır. Ancak aynı zamanda 5 rengin nehri olarak da bilinen Cano Cristales “cennete doğru ilerleyen nehir” ve “dünyanın en güzel nehri” olarak da tanımlanır.

Bu tanımlamaların nedenini anlamak için aslında sadece fotoğraflarına bakmak da yeterlidir. Gördüklerinizin bir tür illüzyon veya fotoğraf hilesi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz.

Cano Cristales
Nehrin genişliği 20 metre, uzunluğu ise 100 kilometredir. Nehir ayrıca şelalelere, havuzlara ve mağaralara sahiptir, bu da onu daha etkileyici hale getirmektedir. Caño Cristales’in yakınlarında yol bulunmamaktadır, bu nedenle nehre gidiş atla sağlanmaktadır.

Nehrin yılın çoğu zamanında herhangi bir nehirden farkı yoktur. Elbette bu süreçte de güzeldir ve yeşil yosunlarla kaplı taşları ve masmavi suları vardır. Ancak nehir her yıl kısa bir süre için sanki çiçek açar ve gökkuşağının tüm renklerini içerisinde barındırır.

Kırmızı, yeşil, sarı, mavi ve siyah tonlarla birlikte bir gökkuşağına dönüşüyor. Zaten yazının başında bahsettiğimiz tanımlamalara da bu zamanlardaki görünüşü nedeniyle hak kazanmıştır.

Cano Cristales Nehrindeki Renkler Nasıl Oluşur?

Kolombiya’nın yağışlı mevsimi boyunca su hızlı ve derinden akar, nehrin dibini karartarak belirginliğini azaltır. Bu nedenle nehirdeki yosunlar ihtiyaç duydukları güneş ışınlarını alamazlar. Kurak mevsim boyunca ise nehirdeki yaşamı besleyecek kadar su bulunmaz.

Macarenia clavigera up close.
Yakında Macarenia clavigera. Bu kırmızı bitkiler, nehrin daha hızlı akışa sahip olduğu yerlerde kayalara sıkıca yapışır.

Ancak yağışlı ve kurak mevsim arasında öyle bir dönem vardır ki, su seviyesi tam da olması gerektiği gibidir. Temmuz ayının sonundan Kasım ayına kadar olan dönemde nehir yatağında başta sarı, yeşil, mavi, siyah ve özellikle kırmızı olmak üzere çeşitli renkler ortaya çıkar. Bu renkliliğin nedeni nehir yatağında büyüyen kırmızı bir bitki olan Macarenia clavigera verir.

Nehir yatağında bulunan ve nadir bir bitki türü olan Macarenia Clavigera, ilk başta yumuşak bir koyu yeşil rengindedir. Yağmur sezonu başladığında su seviyesinin yükselmesinin ardından nehir zeminine yeterli miktarda güneş ışığının ulaşmasıyla birlikte bu bitki mor, fuşya, pembe, sarı ve yeşil renklerine bürünür.

Cano Cristales Nehrini Nasıl Görebiliriz?

Screenshot 2
Cano Cristales, Kolombiya’nın Meta bölgesinde, Bogota’nın 280 km güneyindeki Macarena kasabası yakınlarında bulunan ve 6200 kilometrekarelik bir alan kaplayan La Macarena Millî Parkı’nda yer alıyor. Görkemli Macarena Dağları’nın 1 milyar yıllık tarihini de barındıran bu bölgede Cano Cristales, zengin bir biyoçeşitliliğin ortasında sıra dışı renkleriyle kendine hayran bırakan güzellikte.

Cano Cristales, Serrania de la Macarena Milli Parkı’nda yer almaktadır. Serranía de La Macarena, Kolombiya’nın biyolojik çeşitliliği en fazla olan bölgelerinden biri olarak kabul edilir. 500’den fazla kuş türüne, 100’den fazla sürüngen türüne, 2.000’den fazla bitki türüne ve 1.200’den fazla böcek türüne ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir.

2000’lerin ortalarına kadar, bölgede devam eden terör riski nedeniyle, bu milli park çok tehlikeli bir bölge olarak kabul ediliyordu. Ancak ilerleyen süreçte bölgenin kontrolü sağlandı. Günümüzde de genel olarak güvenli kabul ediliyor. Bu nedenle de bölge hızla büyüyen bir ekoturizm destinasyonu haline geldi.

Siz de burayı görmeyi kafaya koyduysanız baştan söyleyelim bu çok da kolay bir görev sayılmaz. Önce uçak veya otobüsle Bogota’dan Villavicencio’ya gitmelisiniz. Villavicencio’dan da La Macarena’ya giden bir uçak yakalamalısınız. Buradan sonrasında da sizi nehre götürecek bir rehber kiralamanız gerekecektir.

Ayrıca elbette yolculuğunuzun bir kısmını da yürüyerek yapmanız gerekecektir. Ancak muhtemelen devamında göreceklerini çabanıza değecektir.

Kolombiya’yı yılın herhangi bir zamanında ziyaret edebilirsiniz. Ancak, Caño Cristales’i ziyaret etmek için en iyi zaman Haziran-Kasım ayları arasıdır; nehir sadece yılın bu aylarında kırmızı, mavi, sarı, turuncu ve yeşilin tonlarına dönüşür.

Ayrıca Aralık ortasından Mayıs ayına kadar nehir, bölgenin ekolojisine bir mola vermek için turistlere kapalıdır. Zaten kurak mevsimde nehirdeki göz kamaştırıcı yaşam dizisini desteklemek için yeterli su yoktur.

Ziyaret etme durumunuzda da bazı kurallar mevcuttur. Günlük olarak kısıtlı sayıda insanın ziyaretine açık olan Cano Cristales’te yüzmek için de belirli kurallar da söz konusudur. Ayrıca içerisindeki bitkilerin hassas yapısının bozulmaması için yüzmek isteyenlerin güneş kremi vb. şeyler kullanmamaları gerekiyor. Ayrıca giriş ek ücrete tabidir.

Keşfedilmeniz dileğimizle. Ayrıca bu yazımıza da göz atmanızı öneririz: Dünyanın En Büyük Şelalesi Hangisidir? Cevap Biraz Karışık!


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu