Caño Cristales: Dünyanın En Güzel Nehri

“5 Rengin Nehri” olarak bahsedilen Kolombiya’da bulunan Caño Cristales Nehri, “cennete doğru ilerleyen nehir” ve “dünyanın en güzel nehri” olarak da tanımlanır. Serranía de la Macarena sıradağlarında bulunan nehrin bu ismi almasının temel nedeni, bir nehirde gözlemlemeyi beklemediğiniz şaşırtıcı renkleri bünyesinde barındırmasıdır. Nehrin yılın çoğu zamanında herhangi bir nehirden farkı yoktur; yeşil yosunlarla kaplı taşları ve masmavi suları vardır. Ancak nehir her yıl kısa bir süre için çiçek açar ve gökkuşağının tüm renklerini içerisinde barındırır.

Renkler Nasıl Oluşur?

Kolombiya’nın yağışlı mevsimi boyunca su hızlı ve derinden akar, nehrin dibini karartarak belirginliğini azaltır. Bu nedenle nehirdeki yosunlar ihtiyaç duydukları güneş ışınlarını alamazlar. Kurak mevsim boyunca ise nehirdeki yaşamı besleyecek kadar su bulunmaz. Ancak yağışlı ve kurak mevsim arasında öyle bir dönem vardır ki, su seviyesi tam da olması gerektiği gibidir. Temmuz ayının sonundan Kasım ayına kadar olan dönemde nehir yatağında başta sarı, yeşil, mavi, siyah ve özellikle kırmızı olmak üzere çeşitli renkler ortaya çıkar. Bu renkliliğin nedeni nehir yatağında büyüyen kırmızı bir bitki olan Macarenia clavigera verir.

Yakında Macarenia clavigera. Bu kırmızı bitkiler, nehrin daha hızlı akışa sahip olduğu yerlerde kayalara sıkıca yapışır. Kaynak: https://news.algaeworld.org/

Nehrin genişliği 20 metre, uzunluğu ise 100 kilometredir. Nehir ayrıca şelalelere, havuzlara ve mağaralara sahiptir, bu da onu daha etkileyici hale getirmektedir. Caño Cristales’in yakınlarında yol bulunmamaktadır, bu nedenle nehre gidiş atla sağlanmaktadır.

Siz de burayı görmeyi kafaya koyduysanız baştan söyleyelim bu çok da kolay bir görev sayılmaz. Caño Cristales, la Galería Nacional Natural Serranía de la Macarena’da yer almaktadır. Önce uçak veya otobüsle Bogota’dan Villavicencio’ya gitmelisiniz. Villavicencio’dan da La Macarena’ya giden bir uçak yakalamalısınız. Buradan sonrasında da sizi nehre götürecek bir rehber kiralamanız gerekecektir. Kolombiya’yı yılın herhangi bir zamanında ziyaret edebilirsiniz. Ancak, Caño Cristales’i ziyaret etmek için en iyi zaman Haziran-Kasım ayları arasıdır; nehir sadece yılın bu aylarında kırmızı, mavi, sarı, turuncu ve yeşilin tonlarına dönüşür.

Keşfedilmeniz dileğimizle…

Göz atmak isterseniz: Geri Dönüşlerinden 25 Yıl Sonra YellowStone Kurtlarını Başka Sorunlar Bekliyor

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?