Doğa Yürüyüşlerinde Üst Üste Dizili Taşlar Görünce Ne Yapmalı Ne Yapmamalısınız?

Çıktığınız doğa yürüyüşleri esnasında kimi zamanlarda görselde de gördüğünüz gibi üst üste dizili taşlar ile karşılaşmanız olasıdır. Her ne kadar dekoratif amaçlı yapılmış olduğunu düşünsek de bu taşların orada var olmasının belli bir nedeni vardır.

tas
Bu biçimde üst üste dizili taşlar ile karşılaştığınız zaman taşları yıkmayınız ya da üzerlerine ekleme yapmayınız. Emin olun ki orada bulunmalarının belli bir nedeni vardır.

Genellikle bu tür kaya yığınları yürüyüşçülere özellikle kafa karıştırıcı rotalarda yolu göstermek için inşa edilir. Bu taş yığınlarını işaretli ya da işaretsiz pek çok rotada bulmanız olasıdır. Bu taşlar İngilizce ‘de rock cairns olarak isimlendirilir. Yürüyüşçüler arasında da genellikle “baba” olarak bilinir.

Babalar en çok karşılaşılan işaretlemeler arasında yer almakta. Özellikle belirgin işaretler (bayrak, boya ve benzeri) silinmesi durumunda bu işaretleme ile yürüyüş rotasına dair bilgileri kolaylıkla sonraki yürüyüşçülerle paylaşmak mümkün olmaktadır.

ust uste tas
İnsanlar zamanın başlangıcından bu yana, genellikle yönlendirme veya gömme amacıyla kayaları yığıyorlar. Son zamanlarda park yetkilileri, 
yürüyüşçülerin kaybolmamasını sağlamak için  yürüyüş parkurlarında, özellikle de potansiyel olarak kafa karıştırıcı yollarda, bunları oluşturmaya başladı. Görsel: Pitchoff Dağı, ABD

Yığının en tepesindeki en küçük kayaya işaret taşı adı verilir ve yürüyüşçüye hangi yöne gideceğini söylemede yardımcı olur. Üst üste taşlar aynı zamanda bir işaret kullanmadan veya bölgenin otantik doğasını bozmadan bir yürüyüş parkurunu belirtmenin de bir yoludur. Rotayı bulmaya yardımcı olmanın yanında, aynı rotada yürüyenler arasında bir topluluk duygusu da geliştirir.

Ancak kesin olan bir şey var ki bu işaretleme sadece işi bilen biri tarafından yapılmalıdır. Eğer konu hakkında yeterince deneyiminiz yoksa yapmanız gereken en doğru eylem bu taşları yıkmamak ya da üzerlerine rastgele eklemeler yapmamak olacaktır.

Üst Üste Dizili Taşları
Günümüzde bir çok kişi rastgele yerlere bilinçsizce taşları yığabildiği için yetkililer yürüyüş yapmayı planlayanların her zaman GPS veya haritalar gibi yol bulma araçlarını yanlarında bulundurmalarını öneriyor.

Sadece Üst Üste Dizili Taşları Değil, Doğada Hiçbir Taşı Hareket Ettirmeyin!

Bu yazıyı sizler ile paylaşmamızdaki temel neden sadece Türkiye’de değil tüm dünyada giderek daha fazla kişinin bir sanat eseri yaptığını zannederek yeni bir trende kapılması ve gittiği doğa yürüyüşü ve bunun gibi yerlerde farkında olmadan doğal hayata zarar veren bir eylemde bulunmasıdır. Böyle bir taş yığını yapmak amacı ile doğada bir taşı oynattığınız anda bir habitata zarar verebileceğinizin bilincinde olmak önemlidir.

Üst Üste Dizili Taşları
Günümüzde taşları üst üste taşları dizmek eğlenceli bir faaliyet gibi gözükse de bir çok kişi bunu yaparken doğaya zarar verdiğinin farkında değildir. Kayaların hareket ettirilmesi yalnızca yürüyüşçülerin yanlış yönlendirilme riskini doğurmakla kalmaz, aynı zamanda çevre için de bir yıkımdır.

Birçok böcek ve memeli, yaşamak, üremek veya yırtıcılarından kaçmak için kayaların altına sığınır. Yani bir kayayı hareket ettirirseniz bir evi yok edebilirsiniz. İster ormanda, ister kumsalda, ister çölde, ister denizin dibinde eylemleriniz siz farkına varmasanız da bütün bir koloniyi yok edebilir. Buna ek olarak, kayaların herhangi bir şekilde hareket ettirilmesi toprak erozyonuna katkıda bulunacaktır.

Sonucunda doğa yürüyüşünün altın kuralını anımsayalım. Nasıl buluyorsak öyle bırakalım. Ayrıca doğa yürüyüşüne yabancı olan okurlarımızın bu yazımıza da göz atmasını öneririz. Doğa Yürüyüşü Başlangıç Rehberi


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu