Kowloon Walled Bir Zamanlar Dünyanın En Yoğun Yerleşim Yeriydi

Kentlilerin yığınlar halinde yaşadığı, tek tip düzenin hüküm sürdüğü şehir ütopyalarına 18. ve 19. yüzyıldan aşinayız. Bu yerlerin günümüzde birçoğu boşaltılmış, yıkılmış, ya da müzeye çevrilmiş durumda. Hong Kong’da bulunan ve 2. Dünya Savaşı sırasında hızla büyüyen Kowloon Walled City’de bunlardan birisi.

Kowloon Walled City,Hong Kong’un Kowloon City semtinde bulunan yönetimsiz ve yoğun nüfusa sahip bir yerleşim yeriydi. 1970’lerde veya 1980’lerde Hong Kong’a gelen çoğu ziyaretçi, uçakları havaalanına yaklaşırken, klostrofobik bir ada görünümünde olan bölgeyi yalnızca havadan görebilirdi. Tekinsiz ortamından dolayı burası pek de turistik bir bölge değildi. Yerliler tarafından “Karanlığın Şehri” anlamına gelen Hak Nam olarak bilinen Kowloon Walled City, karanlık ününü kısmen hak ediyordu.

Bölgeyi Çinli bir uyuşturucu mafyası yönetmekteydi. İşgücü olarak da eroin bağımlısı gençler kullanılıyordu. Ancak bunca karmaşaya rağmen insanlar sıradan hayatlarına devam etmeye çalışıyorlardı. Şehrin sakinlerinin çoğu diğer Hong Kong’lular gibiydi aslında. Genelde yaşam, eğitim ve diğer sosyal konular için endişe içinde olan, çalışkan insanlardı.

1950’lerden 1994’e kadar, 300 birbiri ile bağlantılı binadan oluşan büyük bir kompleks olan Kowloon Walled City’de 33.000’den fazla insan yaşadı ve çalıştı. Bölge 65.000 metrekarelik bir alanı kapsıyordu. Bu da burasını yeryüzündeki en yoğun nüfuslu yerlerden birisi haline getirmişti. Kowloon Walled City, zamanla duvarlarını kaybetti, yıkıldı ve bugün bir kent parkına dönüştürüldü. Bu bölgenin neden bu kadar kalabalık olduğunu anlamak için kısaca tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir.

Kowloon Walled City Neden Ve Nasıl Kuruldu?

eçitler genelde 1-2 metre genişliğindeydi. Bu duvar kente, ilginç olan bir başka şey de, neredeyse hiç yere basmadan, kenti kuzeyden güneye baştan başa dolaşabilmekti. Bunun sebebi ise, zekice kullanılmış bir merdiven ve geçit sisteminin olmasıydı.

Bu yerin kaderi aslında biraz da hiçbir ülke tarafından istenmemeleri nedeni ile şekillendi. Bölge II. Dünya Savaş’ında Japonya tarafından işgal edilmiş olmasına rağmen Japonya’nın yenilmesinden sonra mecburen Hong Kong tarafından geri alındı. Ne Çin, ne de İngiltere kentin sorumluluğunu üstlenmeyince, zamanla yaşayanlar bağımsız ve kanunsuz biçimde, istedikleri biçimde şehre yerleşti. Polisin ve hükumetin giremediği bu bölge, kanun kaçaklarının vazgeçilmez alanı haline geldi.

300 kadar binayı bu alana sığdırmak zorunda kaldıkları için hane başına düşen yaşama alanı 10 ile 20 metrekare arasında değişiyordu. Evlerin alt katları ise işyerleri olarak kullanılıyordu. Kent çok az gün ışığı alıyordu.

1842’de, ilk Afyon Savaşı’nı kaybettikten sonra Çin, Hong Kong’un bir bölümünü İngilizlere bıraktı, ancak düşman kolonisini yakından takip etmek için Kowloon Körfezi boyunca duvarlarla çevrili bir kale inşa etti. Sadece 213 metreye 122 metre ebatlarında olan bu Çin kalesine Kowloon Walled City adı verildi.

. Kentin çatısı, toplanma ve sosyalleşme mekanlarıydı. Tüm bu düzensizliğin içinde sistemin işleyişi bir çok mimarın ilgisini çekmekteydi. Çünkü insanların yaşayabilmek için bulduğu çözümler dahiyaneydi.

1860’taki ikinci Afyon Savaşı’nda bir başka kayıp daha yaşayan Çin, Hong Kong’un tamamını İngilizlere bırakmak zorunda kaldı. Ancak Kowloon Walled City’deki toprak parçasını teslim etmeyi reddetti. İngilizlere Hong Kong’un 99 yıl boyunca kontrolünü veren 1898 tarihli bir anlaşmayı imzaladığında, Çinliler sadece bir yerin kontrolünü sürdürmekte ısrar ettiler. Bu da tahmin ettiğiniz gibi Kowloon Walled City idi. Kowloon Walled City’nin belirsiz yasal statüsü ise bölgeyi zamanla bir gecekondu cenneti haline getirdi

Kowloon Walled City Günümüzde Ne Durumda?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KWC_-1989_Aerial.jpg#/media/Dosya:KWC-_1989_Aerial.jpg

1987 yılında Hong Kong Hükümeti kenti yıkmayla ilgili planlarını açıkladı. Uzun ve sancılı bir tahliye döneminden sonra, yıkım 1993 Mart’ında başladı ve 1994 Nisan’ında sona erdi. Bu duvarlarla kaplı ve suç barındıran kentin yerine 1995 yılında Kowloon Walled City Park açıldı. Park’ta eski şehirden kalıntılar da görmek mümkün.

Kowloon Walled City’nin Güney Kapısı’nın kalıntıları, şimdi Hong Kong’daki Kowloon City Park’ın bir parçası.
MK2010 / WİKİPEDİA / CC BY-SA 3.0

Bugün bölgeyi ziyarete gidenler yeşillikler içinde bir park, alışveriş mekanları ve eski yaşamı anlatan küçük bir müze ile karşılaşıyorlar. Ancak Batman gibi birçok filme sahne olan, hatta bilgisayar oyunlarına bile ilham veren Kowloon Walled hafızalarımızda, çarpık ve plansız bir yapılaşmanın sonuçlarını gözler önüne seren bir örnek olarak, yaşamaya devam ediyor.Kaynaklar ve ileri okumalar için:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?