Büyük Okyanus Yolu Neden Dünyanın En Büyük Savaş Anıtı Olarak Bilinir?

Bir yol hem savaş anıtı hem de ulusal miras olarak anılabilir mi? Sizi Büyük Okyanus Yolu (Great Ocean Road) ile tanıştıralım.

Burası Avustralya’nın güney-doğu kıyılarında bulunan Warrnambool’un hemen yanında Torquay’den Allansford’a 243 kilometrelik dramatik, nefes kesici sahil şeridinde kıvrılarak uzanan Avustralya Ulusal Miras listesindeki Büyük Okyanus Yolu ikoniktir. Bu nedenle de yılda milyonlarca turisti kendine çeker.

Dönemin şartlarında kazma kürek kullanılarak, insan gücüyle inşa edilen ve yaklaşık 33 yılda tamamlanan “Büyük Okyanus Yolu” bugün turistik bir mekan olmasının yanı sıra Avustralya’nın katıldığı ilk savaş olan 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısını temsil etmesi nedeniyle de ayrı bir öneme sahip.

buyuk okyanus yolu
Büyük Okyanus Yolu başlangıç döneminde, işçiler şimdi dünya çapında bir cazibe merkezini inşa etmek için sayısız saatler harcadılar. Avustralyalı askerlerin 1919-1932 yılları arasında 1. Dünya savaşında hayatını kaybeden arkadaşları adına inşa ettikleri yol Victoria eyaletinin Torquay kasabasından başlıyor ve yine eyalet sınırları içinde Warramboll kentinde sona eriyor.

Büyük Okyanus Yolu Neden Yapıldı?

Öncelikle eski askerler için bir iş yaratma planı olarak tasarlanan yol, 1919 ve 1932 yılları arasında inşa edildi. Uzun süre devam eden bu çabanın sonucunda da kıyı toplulukları için çok ihtiyaç duyulan arazi erişimini sağladı. Yol ayrıca savaşta ölenler için kalıcı bir anıt oluşturdu.

buyuk okyanus yolu 1
İlk günlerde Büyük Okyanus Yolu’nda seyahat zordu.

Yol çoğu yerde epey dar ve yan tarafta size bir uçurum eşlik ediyor. Ayrıca her daim geçilmesi gereken virajlar var. Neyse ki, arabanızı kenara çekip eşsiz manzarayı inceleyebileceğiniz birçok nokta mevcut yol üzerinde.

Büyük Okyanus Yolu
Great Ocean Road yani büyük okyanus yolu, Melbourne’ün batısındaki sahil şeridini Victoria üzerinden 151 mil boyunca takip eden manzaralı bir otoyoldur. Oniki Havariler olarak bilinen kireçtaşı yığınları, Avustralya’nın dramatik güney kıyısı boyunca yükselir.

Yol bazı nefes kesen manzaralara eşlik ediyor. Shipwreck Coast (Gemi Batığı Sahili) diye de bilinen Port Campbell Ulusal parkı, Otway Ulusal Parkı ormanları ve sık mavi okaliptüs ağaçlarıyla dikkat çeken Angahook – Lorne Devlet Parkı bu manzaralara ev sahipliği yapan noktalardan bazıları.

Shipwreck Coast, açığında en az 80 geminin kötü kaderiyle yüzleştiği, sarp bir kıyı şeridi. Burada dev okyanus dalgaları ile sert rüzgarın birleşimi, ünlü Twelve Apostles (On iki Havari) gibi etkileyici kaya oluşumlarını ortaya çıkartmış.

Bu kayalar bir zamanlar kıyı şeridindeki kayaların parçasıyken, şimdi vahşi okyanusun tabanından tek başlarına yükseliyorlar. İsmi On İki Havariler olsa da, zaman içerisinde yalnızca 8 kayalık formu ayakta kalmayı başarmış. On İki Havariler, Büyük Okyanus Yolu’nun en hayran bırakan manzara noktalarından birisidir.

Shipwreck Coast
Büyük Okyanus Yolu’nun bitişi sayılan Warrnambool’a gelmeden 70 km önce görülebilen The Twelve Apostles (On İki Havariler) isimli kayalıklar, okyanustan 45 metre yükseliyor ve yumuşak kireç taşının aşınmasıyla 20 milyon yıl içerisinde oluşmuş.

Avustralya Ulusal Mirası Listesi’nde de yer alan “Büyük Okyanus Yolu”, doğal güzelliklerinin yanı sıra konserler, bisiklet yarışları ve maraton koşularına ev sahipliği yapıyor. Onlarca kasabayı birbirine bağlayan anıt yol farklı zamanlarda onarılsa da aslına sadık kalınarak korunuyor.


Bu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu