KESFET

Büyük Okyanus Yolu – Great Ocean Road

Bir yol hem savaş anıtı hem de ulusal miras olarak anılabilir mi? Sizi Büyük Okyanus Yolu (Great Ocean Road) ile tanıştıralım.

Burası Avustralya’nın güney-doğu kıyılarında bulunan yaklaşık 243 kilometrelik bir yol. Avustralyalı askerlerin 1919-1932 yılları arasında 1. Dünya savaşında hayatını kaybeden arkadaşları adına inşa ettikleri yol Victoria eyaletinin Torquay kasabasından başlıyor ve yine eyalet sınırları içinde Warramboll kentinde sona eriyor. Dönemin şartlarında kazma kürek kullanılarak, insan gücüyle inşa edilen ve yaklaşık 33 yılda tamamlanan “Büyük Okyanus Yolu” bugün turistik bir mekan olmasının yanı sıra Avustralya’nın katıldığı ilk savaş olan 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısını temsil etmesi nedeniyle de ayrı bir öneme sahip. Yol çoğu yerde epey dar ve yan tarafta size bir uçurum eşlik ediyor. Ayrıca her daim geçilmesi gereken virajlar var. Neyse ki, arabanızı kenara çekip eşsiz manzarayı inceleyebileceğiniz birçok nokta mevcut yol üzerinde.

Yol bazı nefes kesen manzaralara eşlik ediyor. Shipwreck Coast (Gemi Batığı Sahili) diye de bilinen Port Campbell Ulusal parkı, Otway Ulusal Parkı ormanları ve sık mavi okaliptüs ağaçlarıyla dikkat çeken Angahook – Lorne Devlet Parkı bu manzaralara ev sahipliği yapan noktalardan bazıları. Shipwreck Coast, açığında en az 80 geminin kötü kaderiyle yüzleştiği, sarp bir kıyı şeridi. Burada dev okyanus dalgaları ile sert rüzgarın birleşimi, ünlü Twelve Apostles (On iki Havari) gibi etkileyici kaya oluşumlarını ortaya çıkartmış.(Kapak görelinde bir kaçını görebilirsiniz)

Bu kayalar bir zamanlar kıyı şeridindeki kayaların parçasıyken, şimdi vahşi okyanusun tabanından tek başlarına yükseliyorlar. Avustralya Ulusal Mirası Listesi’nde de yer alan “Büyük Okyanus Yolu”, doğal güzelliklerinin yanı sıra konserler, bisiklet yarışları ve maraton koşularına ev sahipliği yapıyor. Onlarca kasabayı birbirine bağlayan anıt yol farklı zamanlarda onarılsa da aslına sadık kalınarak korunuyor. Yol hakkında biraz daha fikir sahibi olmak isterseniz videoya göz atabilirsiniz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu