El Camino Del Rey – Kral Yolu

El Caminito del Rey İspanya’nın Malaga bölgesinde, Alora kentinin yakınlarındaki El Chorro kasabasına yakın bir yerde bulunan, oldukça dar ve yüksek olan bir vadinin, neredeyse tamamen dik olan duvarları boyunca ilerleyen bir patikadır.

1921 yılında Kral 13.Alfonso’nun bu yoldan geçmesinden dolayı “Kral Yolu” olarak da bilinmektedir. Bu ilginç patika, hiç bakımı yapılmadan yıllar boyunca öylece durmuş ve bundan dolayı da, şu anki durumu inanılmaz derecede tehlikeli ve kazaya açıktır.

Bu tehlikeli patika, sadece bir metrelik bir genişliğe sahiptir ve neredeyse 700 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ayrıca geçen bunca zaman boyunca, patikanın elle tutunmak için yapılan demir parmaklıkları, koparak aşağıya düşmüştür. Bu patikanın bazı bölümleri, tamamen yıkılıp dökülmüştür ve patikanın bu bölümleri, duvarda bulunan bazı kiriş ve metal kablolarla desteklenmiştir.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde, birçok insan bu patikadan düşerek hayatını kaybetmiştir. 1999 ve 2000 yıllarında gerçekleşen iki ayrı kazada, 4 kişinin hayatını kaybetmesinden İspanya hükumeti, bu patikaya olan girişleri kapattı. Fakat maceraperest turistler, bir yolunu bularak hala bu tehlikeli patikada gezintiye çıkıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda resmi olarak bu patika tekrar kullanıma açıldı. Ama öncesinde bazı güvenlik ve iyileştirme çalışmaları yapıldı. Önceden rezervasyon yapmak ve kask takmak şartıyla yükseklik korkunuz yok ise siz de bu yolda yürüyüp, eşsiz manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Yok bana göre değil diyorsanız o zaman sizi oturduğunuz yerden kısa bir yolculuğa çıkartalım.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu