Bir Zamanlar Dünyanın En Tehlikeli Yolu Olan El Caminito del Rey

El Caminito del Rey İspanya’nın Malaga bölgesinde, El Chorro kasabasına yakın bir yerde bulunan, oldukça dar ve yüksek olan bir vadinin, neredeyse tamamen dik olan duvarları boyunca ilerleyen bir patikadır.

El Camino Del Rey 2

El Caminito, bakım işçilerinin  hidroelektrik santral altyapısına erişimini sağlamak için 1901 ve 1905 yılları arasında inşa edildi. Kısa süre sonra yerel köylüler ve çocuklar da bu yolu kullanmaya başladılar çünkü bu, yolculuk esnasında dağı dolaşmaktan çok daha hızlı bir yoldu. 1921 yılında Kral 13. Alfonso’nun da bu yoldan geçmesinden dolayı “Kral Yolu” olarak da bilinmeye başladı.

Caminito 18

Zaman geçti ve el Caminito del Rey modası geçmiş oldu. Metal korkulukları düştü ve beton zemin parçalandı ve geriye yalnızca destek kirişleri kaldı. Adrenalin bağımlıları ve kaya tırmanışçıları, harap olmuş patika ile ilgilendiler ve yürüyüşe başladılar. Ancak kötüleşen durumu nedeniyle, birkaç kişiden fazlası yaralandı ve hatta bazıları öldü. Sonunda İspanyol hükümeti yolu kapatma kararı aldı. Aşağıdaki video, eski haline gelmeden önce tehlikeli bir yola giren cesur bir yürüyüşçüyü gösteriyor.

Günümüzde El Caminito Ne Durumda?

Sonunda, hükümet yetkilileri çekici yolun bir turist cazibe merkezi olma potansiyelini fark etti. Ve böylece 2015 yılında, el Caminito del Rey, yol boyunca korkuluklar ve betonun yerini alan ahşap çıtalar içeren büyük bir yapılanmanın ardından yeniden açıldı.  Bugün el Caminito del Rey, yaklaşık 7,7 kilometre boyunca devam eden bir yürüyüş rotasıdır. Erişim yolları ve bir orman yolu ile birbirine bağlanan iki tahta kaldırım bölümünden oluşur. Orijinalin hemen üzerine inşa edilen tahta kaldırımlar, genellikle Guadalhorce Nehri’nin 100 metre üzerinde asılı durmaktadır. Çoğu yerde yaklaşık 1 metre genişliğinde güvenlik çitleri de inşa edilmiş durumdadır.

El Caminito del Rey’i tamamlamak ortalama bir kişinin üç ila dört saatini alır. Bu süre zarfında, diğer flora ve faunanın yanı sıra bir zamanlar işçiler tarafından kullanılan bazı eski evlerin ve köprülerin kalıntılarını ve orijinal barajı da görebilirsiniz. El Caminito’yu kendiniz deneyimlemek isterseniz güvenlik ve çevresel kısıtlamalar nedeniyle yıllık trafiğin 300.000 ziyaretçi ile sınırlandırıldığını unutmayın. Patika Pazartesi hariç haftanın her günü açık. Ayrıca hatırlatalım, Web sitesi bunu yapacaksanız, makul ölçüde formda olmanızı da tavsiye ediyor.

Kaynak: Hiking el Caminito del Rey, Once the World’s Most Dangerous Trail; https://adventure.howstuffworks.com/el-caminito-del-rey.htm

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu