KESFET

Tuhaf Şeyler Adası: Socotra

Yemen anakarasının 350 kilometre açığındaki Sokotra, sıcak, zorlu ve rüzgârlı dünyasına benzersiz bir biçimde uyum sağlamış türlü türlü garip bitki ve hayvana ev sahipliği yapıyor.

Socotra Adası Hint Okyanusu’nda dört tane adadan oluşan bir takımadalar grubu. Bu tuhaflıklarla dolu adaya gelenler kendilerini sanki başka bir gezegene veya dünya tarihinin başka bir çağına gitmiş gibi hissedebilirler.

Socotra Adası, coğrafî olarak son 6 veya 7 milyon yıldır Afrika anakarasından yalıtılmış durumda. Tıpkı Galapagos Adaları gibi bu ada 700 kadar son derece ender hayvan ve bitki türüyle dolu ve bunlardan üçte biri tümüyle endemik, yani sadece bu adada yaşıyor. Burada iklim sert, sıcak ve kuru ve yine de çok şaşırtıcı bir bitki yaşamı burada gelişmiş bulunuyor.

Hint Okyanusu üzerinde, Somali’den 250 ve Yemen’den 340 kilometre uzaklıkta bulunan bu adadaki ağaçlar ve bitkiler uzun bir jeolojik yalıtılmışlık sayesinde korundular. Buradaki bazı çeşitler 20 milyon yıl öncesinden kalma.

Yukarıda, adada yetişen bir çöl gülü görüyorsunuz. Aşağıda ise Ejderha Kanı ağaçları (Dragon’s Blood Tree) görülüyor. Sokotra’nın botanik simgesi olan ejder kanı ağacı, yüksek arazilerde havadaki nemi almak için gökyüzüne doğru uzanan dallarını kullanır. Doğa korumacılar, yeniden üreme konusundaki sorunlar nedeniyle yarınından endişeli.

Sokotra’ya 1999 yılına dek ne gelişmiş bir havalimanı yapıldı, ne de asfalt yollar. Ama o tarihten bu yana ada hızla gelişmeye başladı. Ejder kanı ormanlarında artık hemen hiç fide ve genç ağaç yok. Bazı uzmanlar bunu, mevsimsel bulut örtüsünün azalması paralelinde su miktarındaki düşüşe bağlıyor. Ve çoğu uzman korulukların yüzyıl içinde yok olabileceği görüşünde.

Dış dünya Sokotra’ya hem televizyon, cep telefonu ve internetle kavramsal olarak, hem de turizmle gerçek anlamda ulaşmış durumda. Son yıllardaki siyasi çalkantılar geçici olarak turizmi kısıtlamış olsa da, geçtiğimiz 10 yılda muhteşem plajları, kayalık dağları, eşsiz biyolojik çeşitliliği ve antik kültürü, adaya giderek artan sayıda yabancının gelmesine yol açmış.

Ada günümüzde modern dünya onu sonsuza dek değiştirmeden önce sırlarını öğrenmeyi uman yeni kâşiflerini beklemekte.

Yolvemacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu