Socotra Adası’nın Tuhaf Bitkileri

Socotra Adası Hint Okyanusu’nda dört tane adadan oluşan bir takımadalar grubu. Bu tuhaflıklarla dolu adaya gelenler kendilerini sanki başka bir gezegene veya dünya tarihinin başka bir çağına gitmiş gibi hissedebilirler.

Socotra-Island

Socotra Adası, coğrafî olarak son 6 veya 7 milyon yıldır Afrika anakarasından yalıtılmış durumda. Tıpkı Galapagos Adaları gibi bu ada 700 kadar son derece ender hayvan ve bitki türüyle dolu ve bunlardan üçte biri tümüyle endemik, yani sadece bu adada yaşıyor. Burada iklim sert, sıcak ve kuru ve yine de çok şaşırtıcı bir bitki yaşamı burada gelişmiş bulunuyor.

.yemen-socotra-adasi-3-r

Hint Okyanusu üzerinde, Somali’den 250 ve Yemen’den 340 kilometre uzaklıkta bulunan bu adadaki ağaçlar ve bitkiler uzun bir jeolojik yalıtılmışlık sayesinde korundular. Buradaki bazı çeşitler 20 milyon yıl öncesinden kalma

.Sokotra-Island_Yemen_7O6_DX-News

Yukarıda, adada yetişen bir çöl gülü görüyorsunuz. Aşağıda ise Ejderha Kanı ağaçları (Dragon’s Blood Tree) görülüyor. Sokotra’nın botanik simgesi olan ejder kanı ağacı, yüksek arazilerde havadaki nemi almak için gökyüzüne doğru uzanan dallarını kullanır. Doğa korumacılar, yeniden üreme konusundaki sorunlar nedeniyle yarınından endişeli.

Isla de Socotra, Yemen. Foto (c): çngel Mart’nez Bermejo

Sokotra’ya 1999 yılına dek ne gelişmiş bir havalimanı yapıldı, ne de asfalt yollar. Ama o tarihten bu yana ada hızla gelişiyor. Adanın giderek büyüyen otoyol ağında, her gün daha fazla araç bir aşağı bir yukarı vızır vızır işliyor. Ejder kanı ormanlarında artık hemen hiç fide ve genç ağaç yok. Bazı uzmanlar bunu, mevsimsel bulut örtüsünün  azalması paralelinde su miktarındaki düşüşe bağlıyor. Ve çoğu uzman korulukların yüzyıl içinde yok olabileceği görüşünde.

Dış dünya Sokotra’ya hem televizyon, cep telefonu ve internetle kavramsal olarak, hem de turizmle gerçek anlamda ulaşmış durumda. Son yıllardaki siyasi çalkantılar geçici olarak turizmi kısıtlamış olsa da, geçtiğimiz 10 yılda muhteşem plajları, kayalık dağları, eşsiz biyolojik çeşitliliği ve antik kültürü, adaya giderek artan sayıda yabancının
gelmesine yol açmış. 2000 yılında 140 olan ziyaretçi sayısı, 2010’da yaklaşık 4 bine ulaşmış.

Yemen hükümetinin adayı hızla 21. yüzyıla taşıma çabalarının daha şimdiden bu insanların görmeye geldiği şeylere geri döndürülemez zararlar verdiğini görmek ve yüzyıllardır süregelen yaşam tarzının sonunun gelebileceği endişesi başlamış durumda bazı Sokotra sevdalıları arasında.

Ada günümüzde modern dünya onu sonsuza dek değiştirmeden önce sırlarını öğrenmeyi uman yeni kâşifleri halen
çekmekte.

Bunlara da Göz Atın

Çölleşmeye Karşı Büyük Yeşil Duvar Projesi

Büyük Yeşil Duvar, Afrika’nın bir ucundan diğerine uzanarak çölün güneye doğru ilerleyişini durduracak geniş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir