Bir Hafta Kamp Yapmak Biyolojik Saatinizi Düzene Sokacaktır

Atalarımız erken yatıp güneşle birlikte uyansa da günümüzde bu bir çoğumuz için artık imkansız. Artık pek çok insan gün içinde dışarıda çok az vakit geçirebiliyor, geç saatlere kadar uyanık kalıyor ve günün önemli bir kısmını bilgisayar, telefon ve TV gibi parlayan ekranlara bakarak yaşıyor.

Modern yaşamın bir getirisi olarak, giderek artan bir biçimde yapay ışığın hayatımızın içine girmesi ve doğal ışıktan daha az faydalanır hale gelmemiz  biyolojik saat veya vücut saati denen Sirkadiyen ritimlerimizin bozulmasına sebep oluyor. Bunun en başta uykusuzluk olmak üzere bize pek çok olumsuz geri dönüşü var.  Ama merak etmeyin, bunun çok basit bir çözümü var. Tek yapmanız gereken uyku tulumunuzu ve çadırınızı alıp dağlara veya ormana gitmek.

kamp yapmak
Yeryüzündeki tüm canlı türleri bünyelerinde, güneşin doğuşuna ve batışına bağlı olan bir biyolojik saat barındırmakta. Ancak 1930’lardan itibaren, yapay ışık insanların daha geç saatlere kadar uyanık kalmasını sağladığından bu biyolojik saatin doğal işleyişi bozuldu.

Kamp Yapmak Neden Sağlığımız İçin iyidir?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma modern zamanlarda elektrikli aydınlatmaya maruz kalmamızın, melatonin hormonundaki dalgalanmalar nedeniyle iç saatlerimizde yaklaşık iki saatlik bir gecikmeye neden olduğunu zaten kanıtladı. Ayrıca bu çalışma bir haftalık kamp yapmanın bu saatleri geri aldığını ve vücudunuzu sağlıklı, doğal ritmine geri döndürdüğünü gösterdi.

Bir hafta boyunca açık havada zaman geçiren ve kamp yaparak uyuyan kişilerin biyolojik saatinin güneşin doğuşuna ve batışına uyum sağladığı anlaşıldı.

Çalışma, yalnızca doğal ışığa maruz kaldıktan bir hafta sonra, iç sirkadiyen saatlerimizin güneş zamanıyla aynı hizada olduğunu ortaya koydu. Tüm deneklerin biyolojik saatinde daha erken saatlere doğru bir kayma olmuştu. Elde edilen bulgular çerçevesinde, insanların normal yaşamlarında yapacakları küçük değişikliklerle biyolojik saatleriyle daha uyumlu hale gelebilmeleri mümkün gibi gözüküyor.

kamp yapmak 1280x720 1
Açık havada ve doğanın içinde geceyi geçirmenin en güzel yanı güneş batarken havayı kaplayan karanlık.Gökyüzündeki yıldızlara bakıp hayal kurmanızı sağlar; sizi çocukluğunuza götürür.

Herkesin her zaman kampa gitmesi ve yıldızların altında uyuması mümkün değil elbette. Ancak araştırmacılar, güne açık havada kısa bir yürüyüşle başlamanın bile önemli olduğunu belirtiyor ve bizlere “Geceleri evinizdeki ışıkları azaltın” mesajını veriyor.

Ayrıca “Bilgisayar ekranlarınızı, elektronik cihazlarınızı karartın. Gece saatlerinde cep telefonlarının ekranlarından gelen ışık bile biyolojik saatimizin ileriye itilmesine neden olabilir” uyarısında bulunuyor.

Ayrıca hatırlatalım. Kamp yapmak için ucuz bilet kovalamanıza, erken rezervasyon kampanyalarına, tatil sezonu mu değil mi diye kafa yormanıza gerek yoktur. Doğru ekipmanlar ile her mevsim bu deneyimin tadını çıkarabilirsiniz. Umarız ‘Her şey dahil’ tatiller yerine çadırda kamp yapmayı bir gün sizlerde deneyimlersiniz.


Kaynak ve İleri Okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu