Bir Hafta Kamp Yapmak Biyolojik Saatinizi Düzene Sokacaktır

Yoğun geçen bir dönemin ardından, pek çok insanın kalabalıklardan uzakta bir yerde tatil yapma özlemi duyması muhtemeldir. Bu özlemi gidermek için neden kamp yapmayı düşünmüyorsunuz? Kamp yapmak bir çok sorununuza bir çözüm olabilir.

kamp-yapmak
Bir hafta boyunca açık havada zaman geçiren ve kamp yapmak biyolojik saatinizin de güneşin doğuşuna ve batışına uyum sağlamasını sağlayacaktır.

Açık havada vakit geçirmek kan basıncınızı ve sindiriminizi iyileştirebilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Yeşil alanlarda, ağaçların yanında vakit geçirmek aynı zamanda daha fazla oksijen almamız anlamına da gelir ve bu da mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasına yol açar.

Ayrıca ailecek kamp yapmak, bir çok aktif uğraşıyı paylaşacağınız için aileleri bir araya getirme potansiyeline de sahiptir. Kamp yapmak, çoğu tatil türünden daha fazla, aile üyelerinin birlikte daha fazla şey yapmasını gerektirir.

Plymouth Üniversitesi’nin araştırmasına göre kampa giden çocuklar okulda daha başarılı, daha sağlıklı ve daha mutlu oluyor. Yani bu bir kazan-kazan durumudur. Bir kamp deneyimi, çocukların doğal dünyayı keşfetmesi için güvenli bir alan da sağlayacaktır.

Bir Hafta Kamp Yapmak Biyolojik Saatinizi Düzene Sokacaktır
Dışarıda vakit geçirmek ve bunun için internetin çekmediği bir yerde kamp yapmak ailelere yeniden bağlantı kurma şansı verecektir.

Bir çalışma, çok daha fazlasını istememize rağmen, ebeveynlerin dörtte birinden fazlasının çocuklarıyla günde bir saatten az zaman geçirdiğini ortaya çıkardı. Ebeveynlerin genellikle uzun saatler çalıştığı, yoğun yaşamları olan aileler için tatilde birlikte olma şansı, aile biriminin hayatta kalmasının anahtarı olabilir.

Kamp Yapmak Neden Sağlığımız İçin iyidir?

Geceleri yapay ışığın kullanılmaya başlanması, aslında fazlasıyla karanlık olan bir evrende meydana geldi. Bir yıldıza yakın olmamız sonucunda hepimiz günlük olarak güneş ışığını deneyimliyoruz. Yaşam bu güneş ışığının varlığında gelişti.

Bir Hafta Kamp Yapmak Biyolojik Saatinizi Düzene Sokacaktır
Yeryüzündeki tüm canlı türleri bünyelerinde, güneşin doğuşuna ve batışına bağlı olan bir biyolojik saat barındırmakta. Ancak 1930’lardan itibaren, yapay ışık insanların daha geç saatlere kadar uyanık kalmasını sağladığından bu biyolojik saatin doğal işleyişi bozuldu.

Pek çok tür, bu güneş ışığı döngülerini ve ay ışığı döngülerini davranışlarını, aktivitelerini ve uyku düzenlerinin yanı sıra ne zaman çiftleşeceklerini ve ne zaman besleneceklerini zamanlamak için kullanıyor. Ancak yapay aydınlatmalar türlerin dahil olduğu doğal ışık döngülerini bozduğu için çevreyi olumsuz etkiler. Ayrıca yapay aydınlatmanın insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair bir çok kanıt vardır.

Modern yaşamın bir getirisi olarak, giderek artan bir biçimde yapay ışığın hayatımızın içine girmesi ve doğal ışıktan daha az faydalanır hale gelmemiz doğal ritimlerimizin bozulmasına sebep olur. İnsan üzerindeki en önemli olumsuz etkisi ise melatonin hormonunun ışıklı, aydınlık ortamda salgılanmaması ya da azalmasıdır.

kamp yapmak 1280x720 1
Açık havada ve doğanın içinde geceyi geçirmenin en güzel yanı güneş batarken havayı kaplayan karanlık. Gökyüzündeki yıldızlara bakıp hayal kurmanızı sağlar; sizi çocukluğunuza götürür.

Melatonin beyinde 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan, hücreleri koruyucu etkisi olan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik ritmini ayarlamaktır. Geceleri aydınlık ortamlarda bulunanlarda melatonin salgısı azaldığından yıllar içerisinde hücrelerde kalıcı hasarlar ortaya çıkar. Bunun en başta uykusuzluk olmak üzere bize pek çok olumsuz geri dönüşü var.  

Ama merak etmeyin, bunun çok basit bir çözümü var. Tek yapmanız gereken uyku tulumunuzu ve çadırınızı alıp dağlara veya ormana gitmek. Çünkü çalışmalar bir haftalık kamp yapmanın vücudunuzu sağlıklı, doğal ritmine geri döndürdüğünü bizlere gösterdi.

Sonuç Olarak

Ayrıca hatırlatalım. Kamp yapmak için ucuz bilet kovalamanıza, erken rezervasyon kampanyalarına, tatil sezonu mu değil mi diye kafa yormanıza da gerek yoktur. Doğru ekipmanlar ile her mevsim bu deneyimin tadını ailecek çıkarabilirsiniz. Bu nedenle bu yaz ekonomik koşullar tatil yapmanızı engelliyorsa umutsuzluğa kapılmayın. Bunun yerine, açık havada ailenizle kaliteli zaman geçirmenin tadını çıkarın.


Kaynaklar ve İleri Okumalar:

  • How A Week Of Camping Resets The Body Clock; Yayınlanma tarihi: 7 Ocak 2015; Kaynak site: IFFscience. Bağlantı: How A Week Of Camping Resets The Body Clock/
  • Weekend camping resets body clock. Kaynak site: BBC. Yayınlanma tarihi: 2 Şubat 2017; Bağlantı: Weekend camping resets body clock
  • Kenneth P. Wright Jr., Andrew W. McHill, Brian R. Birks, Brandon R. Griffin, Thomas Rusterholz, Evan D. Chinoy. Entrainment of the Human Circadian Clock to the Natural Light-Dark Cycle. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2013.06.039.
  • Why going camping could be the answer to your lockdown holiday woes. Yyaınlanma tarihi: 8 Temmuz 2020. Kaynak site: Conversation. Bağlantı: Why going camping could be the answer to your lockdown holiday woes

Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu