KÜLTÜR

Biyolojik Saatinizi Düzene Sokmak İçin Bir Hafta Kamp Yeterli

Atalarımız erken yatıp güneşle birlikte uyansa da günümüzde bu bir çoğumuz için artık imkansız. Artık pek çok insan gün içinde dışarıda çok az vakit geçirebiliyor, geç saatlere kadar uyanık kalıyor ve günün önemli bir kısmını bilgisayar, telefon ve TV gibi parlayan ekranlara bakarak yaşıyor. Modern yaşamın bir getirisi olarak, giderek artan bir biçimde yapay ışığın hayatımızın içine girmesi ve doğal ışıktan daha az faydalanır hale gelmemiz  biyolojik saat veya vücut saati denen Sirkadiyen ritimlerimizin bozulmasına sebep oluyor. Bunun en başta uykusuzluk olmak üzere bize pek çok olumsuz geri dönüşü var.

Ancak açık havada birkaç gün kamp yapmak sirkadiyen saatinizi sıfırlayabilir ve daha fazla uyumanıza yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, bir hafta boyunca açık havada zaman geçiren ve kamp yaparak uyuyan kişilerin biyolojik saatinin güneşin doğuşuna ve batışına uyum sağladığını gösteriyor. Küçük bir grupla iki hafta boyunca yapılan bir çalışmada bunun sonucu kanıtlandı.

kamp yapmanın faydaları
Yeryüzündeki tüm canlı türleri bünyelerinde, güneşin doğuşuna ve batışına bağlı olan bir biyolojik saat barındırmakta. Ancak 1930’lardan itibaren, yapay ışık insanların daha geç saatlere kadar uyanık kalmasını sağladığından bu biyolojik saatin doğal işleyişi bozuldu.

Çalışma, yalnızca doğal ışığa maruz kaldıktan bir hafta sonra, iç sirkadiyen saatlerimizin güneş zamanıyla aynı hizada olduğunu ortaya koydu. Tüm deneklerin biyolojik saatinde daha erken saatlere doğru bir kayma olmuştu. Elde edilen bulgular çerçevesinde, insanların normal yaşamlarında yapacakları küçük değişikliklerle biyolojik saatleriyle daha uyumlu hale gelebilmeleri mümkün gibi gözüküyor.

Herkesin her zaman kampa gitmesi ve yıldızların altında uyuması mümkün değil elbette. Ancak araştırmacılar, güne açık havada kısa bir yürüyüşle başlamanın bile önemli olduğunu belirtiyor ve bizlere “Geceleri evinizdeki ışıkları azaltın. Bilgisayar ekranlarınızı, elektronik cihazlarınızı karartın. Gece saatlerinde cep telefonlarının ekranlarından gelen ışık bile biyolojik saatimizin ileriye itilmesine neden olabilir” uyarısında bulunuyor.

Umarız ‘Her şey dahil’ tatiller yerine çadırda kamp yapmayı bir gün sizlerde deneyimlersiniz.

Kaynak ve İleri Okumalar: How A Week Of Camping Resets The Body Clock; https://www.iflscience.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu