KÜLTÜR

Biyolojik Saatinizi Düzene Sokmak İçin Bir Hafta Kamp Yeterli

Uykunuzu düzene sokmak ve biyolojik saatlerinizi ayarlamak istiyorsanız bir hafta kamp yapmanız yeterli…

Modern yaşamın bir getirisi olarak, giderek artan bir biçimde yapay ışığın hayatımızın içine girmesi ve doğal ışıktan daha az faydalanır hale gelmemiz  biyolojik saat veya vücut saati denen Sirkadiyen ritimlerimizin bozulmasına sebep oluyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda, bir hafta boyunca açık havada zaman geçiren ve kamp yaparak uyuyan kişilerin biyolojik saatinin güneşin doğuşuna ve batışına uyum sağladığını gösteriyor.

Yeryüzündeki tüm canlı türleri bünyelerinde, güneşin doğuşuna ve batışına bağlı olan bir biyolojik saat barındırmakta. Ancak 1930’lardan itibaren, yapay ışık insanların daha geç saatlere kadar uyanık kalmasını sağladığından bu biyolojik saatin doğal işleyişi bozuldu.

Konuyu açıklığa kavuşturmak için 6 erkek, 2 kadından oluşan 8 katılımcı ile iki hafta süren bir çalışma yapıldı.

İlk hafta katılımcılar kendi günlük çalışma ve uyku düzenlerine uydular. İkinci hafta ise katılımcılar sadece doğal ışık ve kamp ateşi ile açık havada çadır kampı yaptılar.

Katılımcıların iç sirkadiyen zamanlaması kaydedildi ve deneyin iki haftası için karşılaştırıldı.

Çalışma, yalnızca doğal ışığa maruz kaldıktan bir hafta sonra, iç sirkadiyen saatlerimizin güneş zamanıyla aynı hizada olduğunu ortaya koydu. Tüm deneklerin biyolojik saatinde daha erken saatlere doğru bir kayma olmuştu.

Elde edilen bulgular çerçevesinde, insanların normal yaşamlarında yapacakları küçük değişikliklerle biyolojik saatleriyle daha uyumlu hale gelebilmeleri mümkün gibi gözüküyor.

Herkesin her zaman kampa gitmesi ve yıldızların altında uyuması mümkün değil elbette. Ancak araştırmacılar, güne açık havada kısa bir yürüyüşle başlamanın bile önemli olduğunu belirtiyor ve bizlere “Geceleri evinizdeki ışıkları azaltın. Bilgisayar ekranlarınızı, elektronik cihazlarınızı karartın. Gece saatlerinde cep telefonlarının ekranlarından gelen ışık bile biyolojik saatimizin ileriye itilmesine neden olabilir” uyarısında bulunuyor.

Kaynak ve İleri Okumalar: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/how-week-camping-resets-body-clock/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu