Bir Hafta Kamp Yapmak Biyolojik Saatinizi Düzene Sokacaktır

Atalarımız erken yatıp güneşle birlikte uyansa da günümüzde bu bir çoğumuz için artık imkansız. Artık pek çok insan gün içinde dışarıda çok az vakit geçirebiliyor, geç saatlere kadar uyanık kalıyor ve günün önemli bir kısmını bilgisayar, telefon ve TV gibi parlayan ekranlara bakarak yaşıyor.

Modern yaşamın bir getirisi olarak, giderek artan bir biçimde yapay ışığın hayatımızın içine girmesi ve doğal ışıktan daha az faydalanır hale gelmemiz  biyolojik saat veya vücut saati denen Sirkadiyen ritimlerimizin bozulmasına sebep oluyor. Bunun en başta uykusuzluk olmak üzere bize pek çok olumsuz geri dönüşü var.

Kamp Yapmak Neden Sağlığımız İçin iyidir?

Kamp yapmanın açık ara en önemli yanı sizi doğa ile baş başa bırakmasıdır. Ancak açık havada birkaç gün kamp yapmak sirkadiyen saatinizi sıfırlayacaktır. Bu da daha fazla uyumanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar sonucunda, bir hafta boyunca açık havada zaman geçiren ve kamp yaparak uyuyan kişilerin biyolojik saatinin güneşin doğuşuna ve batışına uyum sağladığını gösteriyor. Küçük bir grupla iki hafta boyunca yapılan bir çalışmada bunun sonucu kanıtlandı.

kamp yapmanın faydaları
Yeryüzündeki tüm canlı türleri bünyelerinde, güneşin doğuşuna ve batışına bağlı olan bir biyolojik saat barındırmakta. Ancak 1930’lardan itibaren, yapay ışık insanların daha geç saatlere kadar uyanık kalmasını sağladığından bu biyolojik saatin doğal işleyişi bozuldu.

Çalışma, yalnızca doğal ışığa maruz kaldıktan bir hafta sonra, iç sirkadiyen saatlerimizin güneş zamanıyla aynı hizada olduğunu ortaya koydu. Tüm deneklerin biyolojik saatinde daha erken saatlere doğru bir kayma olmuştu. Elde edilen bulgular çerçevesinde, insanların normal yaşamlarında yapacakları küçük değişikliklerle biyolojik saatleriyle daha uyumlu hale gelebilmeleri mümkün gibi gözüküyor.

Açık havada ve doğanın içinde geceyi geçirmenin en güzel yanı güneş batarken havayı kaplayan karanlık.Gökyüzündeki yıldızlara bakıp hayal kurmanızı sağlar; sizi çocukluğunuza götürür.

Herkesin her zaman kampa gitmesi ve yıldızların altında uyuması mümkün değil elbette. Ancak araştırmacılar, güne açık havada kısa bir yürüyüşle başlamanın bile önemli olduğunu belirtiyor ve bizlere “Geceleri evinizdeki ışıkları azaltın” mesajını veriyor.

Ayrıca “Bilgisayar ekranlarınızı, elektronik cihazlarınızı karartın. Gece saatlerinde cep telefonlarının ekranlarından gelen ışık bile biyolojik saatimizin ileriye itilmesine neden olabilir” uyarısında bulunuyor.

Ayrıca hatırlatalım. Kamp yapmak için ucuz bilet kovalamanıza, erken rezervasyon kampanyalarına, tatil sezonu mu değil mi diye kafa yormanıza gerek yoktur. Doğru ekipmanlar ile her mevsim bu deneyimin tadını çıkarabilirsiniz. Umarız ‘Her şey dahil’ tatiller yerine çadırda kamp yapmayı bir gün sizlerde deneyimlersiniz.


Kaynak ve İleri Okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?