10.000 Metreden Düşüp Hayatta Kalan Vesna Vulovic İle Tanışın

26 Ocak 1972 akşamı Bruno Honke, Çekoslovakya’daki köyünün hemen dışındaki bir yamaçtan gelen çığlıkları duydu. Araştırmaya gittiğinde tüyler ürpertici bir manzarayla karşılaştı. Karşısında parçalanmış bir uçağın enkazı vardı. Böyle bir kazadan birinin sağ çıkması imkansız gibi görünse de, Honke çok geçmeden birinin hayatta kaldığını anladı. Bu kişi hikayemizin kahramanı Vesna Vulović idi.

Bu kadın henüz farkında olmasa da aslında dünyanın en saçma ve muhtemelen geçilemeyecek bir rekorunu da kırmıştı. Kendisi 10.000 metrelik düşüşünden sonra “Paraşütsüz en yüksek düşüşten kurtulma” Guinness rekorunu elde etmişti

Vesna Vulovic Kimdi? Uçak Neden Düşmüştü?

Sırbistan doğumlu Vesna Vulović kaza gerçekleştiğinde 22 yaşındaydı ve ölümcül kazadan önce sadece sekiz aydır uçuş görevlisi olarak çalışıyordu. İngilizce öğrenmek için Londra’ya gittikten sonra seyahat etmeyi ne kadar sevdiğini fark etmiş ve bir arkadaşının uçuş görevlisi olduğunu ve dünyayı dolaştığını öğrendiğinde, kendisi de denemek istemişti. Bunun neticesinde de 1971’de Yugoslavya’nın en büyük havayolu şirketi olan JAT Airways’e katılmıştı.

Vesna Vulovic Kimdi?
Uçuş görevlisi üniformalı genç bir Vesna Vulović.

Ancak hayali neredeyse gerçekleşmeyecekti. Yaşam boyu düşük tansiyonla mücadele ettiğinden tıbbi muayeneyi geçme olasılığı düşüktü. Bu yüzden içeri girmeden hemen önce, kan basıncını yeterince yüksek tutacağını umarak birkaç fincan kahve içti. İşe yaramıştı. Sonrasında uçuş görevlisi eğitim programına girmesine izin verildi.

Kariyerinin sekizinci ayında, Vesna Vulović’e Stockholm’den Belgrad’a uçan JAT Flight 367’nin mürettebatına katılması söylendi. JAT’ın kendisini Vesna adlı başka bir görevliyle karıştırdığını fark etmesine rağmen, yine de katılmayı kabul etti. Danimarka’ya hiç gitmemiş olan Vulović, bunu seyahat etmek için bir başka fırsat olarak değerlendirdi.

Vesna Vulovic Kimdi?
Vesna Vulović’in düşmeden önce bindiği uçağın aynısı.

Ancak süreç pek de istediği gibi olmayacaktı. Vulović çevreyi gezmeyi umarken, grubun geri kalanı alışverişe ve otelde oturmaya odaklanmış görünüyordu. Ayrıca mürettebat arasında da gergin bir ortam vardı.

26 Ocak 1972 günü saat 15.15’te, uçak Kopenhag’dan havalandı. Ancak havalandıktan 46 dakika sonra bir felaket yaşanacaktı. 16:01’de bagaj bölmesinde bir patlama oldu. Uçak, Çekoslovakya’nın Srbská Kamenice kentinde yere düşmeden önce havada parçalandı. 28 yolcu ve mürettebattan hayatta kalan tek kişi Vesna Vulović’ti.

Vesna Vulovic Kimdi?
JAT Flight 367 kazasının enkazı.

Neyse ki, onu keşfeden köylü Bruno Honke, 2. Dünya Savaşı sırasında bir doktordu ve kurtarıcılar gelene kadar onu hayatta tutmayı başardı. Ama bu kolay bir başarı değildi.

Vesna Vulović Sağ Kalmayı Nasıl Başarmıştı?

Bomba, kabinin anında basınçsız hale gelmesine neden olmuş ve mürettebat uçaktan fırlamıştı. Şans eseri Vesna üzerine gelen bir yemek arabası nedeniyle gövdenin arka tarafına sabitlenmişti. Parçalanan uçağın gövdesi düşerken, Vesna’nın içinde bulunduğu küçük bölüm, yoğun ağaçlıklı, karla kaplı bir yamaca düşmüştü. Ancak Vesna Vulović bu sayede hayatta kalmamıştı.

Vesna Vulovic hastaneye vardığında kafatasındaki bir çatlaktan dolayı beyin kanaması geçiriyordu. Ayrıca kaburgalarında, bacaklarında ve daha bir çok yerinde kırıklar vardı. Hayatta kalması mucizeydi ve bu mucize aslında düşük tansiyon sonucunda gerçekleşmişti. Kabin basıncı düştüğünde bayılmış olması kalp atımını yavaşlatmış ve çarpma sırasındaki g-kuvveti nedeniyle patlamasını önlemişti.

Düştükten sonraki 10 ay içinde Vesna Vulović tekrar yürümeye başladı. Doktorlar onun bu kadar uzun yaşamasını hiç beklemiyordu ve gerçekten de uyandığı andan itibaren hepsini şaşırttı. Uyandığında yaptığı ilk şey bir sigara istemek olacaktı. İyileşme süresi nispeten kısa ve inanılmaz derecede başarılıydı

Vesna Vulovic Kimdi?

İlerleyen süreçte bu patlamanın, Yugoslavya’dan bağımsızlık isteyen Hırvat ayrılıkçı bir grup olan Ustaše tarafından planlandığı ve bir evrak çantasına yerleştirilen bombadan kaynaklandığı anlaşılacaktı. Saldırıya karşılık olarak ülkede havalimanı güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı.

Hafıza kaybı nedeniyle, Vesna Vulović’in kaza veya patlamaya dair hiçbir anısı yoktu. Düşme detaylarını anımsamıyordu. Bu nedenle yaşadığı korkunç kaza sahip olduğu uçma sevgisini ve macera tutkusunu etkilemedi. Riskli olduğu için kabul edilmese de hosteslik mesleğine tekrar dönmek istedi. Mesleğine dönmese de yaşamdan asla kopmadı. 2016 yılında da doğal sebeplerden 66 yaşında hayatını kaybetti.

Yazının bitiminde bir başka ilginç hayatta kalma hikayesi için göz atınız: Yossi Ghinsberg’in İnanılmaz Hayatta Kalma Hikayesi


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Her Plane Exploded 33,000 Feet In The Air – And Somehow Vesna Vulović Survived The Fall. Yayınlanma tarihi: 2 Haziran 2021; Bağlantı: https://allthatsinteresting.com/vesna-vulovic?
  • Bask in the Bracing Unsentimentality of Vesna Vulovic, the Only Person to Survive a 1972 Plane Crash. Yayınlanma tarihi: 29 Aralık 2016; Bağlantı: https://slate.com

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu