KÜLTÜR

İtalya’daki Pisa Kulesi Neden Eğridir?

İtalya’nın güneyindeki Pisa şehrinde İtalyanca “mucizeler meydanı” manasına gelen Piazza dei Miracoli’de yer alan Pisa Kulesi ortaçağdan günümüze kalan dünyasının en büyük harikalarından biri olarak kabul edilir. Bu kulenin günümüzde bu kadar bilinir olmasının temel nedeni de elbette eğri olmasıdır. Bilinmesi gereken ilk şey aslında kulenin ilk yapıldığı zamanlarda bu biçimde tasarlanmamış olmasıdır. O zaman akla gelen soru elbette günümüzde “Pisa kulesi neden eğridir?” biçiminde olur.

Pisa Kulesi’nin yapımı 1173 yılında başlamıştır. İnşaat aşamasında kulenin ilk iki katı eğik değildir. Ancak 3. kat inşa edilirken 1178 yılında kule eğilmeye başlar. Sorun kulenin temeli ile ilgilidir. Kulenin temeli sadece 3 metre derinliğindeydi ve hatta o temel bile yoğun bir kil karışımı üzerine inşa edilmişti. Sonuç olarak bu temelin uzun bir yapıyı taşıması olanaklı değildi.

Pisa kulesi 6 sütun dizinden oluşmaktadır. Babil  Kulesi’ne benzer şekilde inşa edilmiş olan ve Çan kulesi olarak tasarlanan Pisa Kulesi’nde 7 çan bulunur ve tepeye 294 basamak çıkılarak ulaşılır.

 Durum fark edildikten sonra inşaat 100 yıl durdu ve yetkililer yapının altındaki toprağın oturmasını bekledi. Cenova ile de devam eden bir savaş vardı, bu yüzden dikkatleri başka yöne çevrildi. 1272’de Giovanni di Simone adlı bir İtalyan mühendis kulenin inşaatına devam etti ve üst katların bir kenarını diğerinden daha uzun yaparak kulenin eğimini telafi etmek istedi. Bu biçimde 4 kat daha ekledi. Ancak bu ek ağırlık yapının daha da eğilmesine neden oldu. 1284 yılında Meloria savaşı nedeniyle inşaat tekrar durdu. 7. kat 1319’da tamamlandı, 1372’de bir çan odası eklendi ve kule tamamlandı.

Pisa Kulesi, 1890

Pisa Kulesini Kurtarma Çalışmaları

Yıllar içinde yapılan çeşitli güçlendirme girişimlerine rağmen, Pisa’nın kulesi yılda yavaşta olsa eğilmeye devam etti. Sonuçta bu da onu giderek artan bir çökme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Kule 1990-2001 yılları arasında güvenlik tehlikesi ve proje çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatıldı ve kurtarma çalışmalarına başlandı. Ancak yetkililer turistle için ilgi odağı olan mevcut biçimi değiştirmek istemediler. Bu esnada kule 4,47 derece ile rekor eğime ulaşmıştı. Yetkililer Pisa Kulesi’nin altından toprak çekip ve kulenin kuzey ucuna karşı ağırlıklar ekleyerek, eğimin 4,0 dereceye kadar düşürmeyi başardılar. Kule 2001’de yeniden açıldıktan sonra düzeltme çalışmaları devam etti. 2008’de de eğim sabitlendi. Şu anda Pisa Kulesi’nin eğimi 3,99 derecedir. Mühendisler de Eğik Pisa Kulesi’nin bir deprem veya diğer öngörülemeyen felaketler dışında yaklaşık 200 yıl boyunca sabit kalacağını düşünmektedir.

Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu