Egzersiz ile Fiziksel Aktivite Farkı: Egzersiz Sevmiyorsanız Hareket Etmeyi Deneyin!

Vücudumuz tıpkı bir makineye benzer. Çalıştırılmadığında verimi düşer ve aynı paslanmış bir makine gibi işlev göremez hale gelebilir. Ama hareket, pahalı spor ekipmanları ile yapılan bir etkinlik değildir. Günümüzde egzersizin sağlığa faydalarıyla ilgili mesaj bombardımanına tutulsak da, çoğu kişi için egzersiz yapma yarın yapılacak bir eylemdir. Siz de bu kişilerdenseniz güzel haber! Temelinde her türlü fiziksel aktivite sağlıklıdır ve fiziksel aktivite günlük hayatta yaptığımız şeydir.

Önce aradaki farkları anlamalısınız. Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde, iskelet kasları kullanılarak yapılan ve enerji harcamasını gerektiren her türlü hareket anlamına gelir. Egzersiz ise planlanmış ve tekrarlı fiziksel aktivitelerdir. Spor ise belirli kurallar içerisinde yapılan, genellikle yarışma amacı taşıyan, lisanslı amatör ve profesyonel sporcuların gerçekleştirdiği bir fiziksel aktivite türüdür. 

Elbette yapabilen ve yapmak isteyenler için egzersiz yapmak harikadır, ancak sağlık yararları için ‘egzersiz’ gerekli değildir. Herhangi bir fiziksel aktivite sağlıklıdır ve önemli olan kasları hareket ettirmek ve elinizden geldiğince enerji harcamaktır. Hareket etmek doğal hayatımızda vardır ama egzersiz yapmak başka bir şeydir.

egzersiz 1

Egzersiz dediğimiz anda işin içine özel kıyafetler, ayakkabılar ve spor salonları girecektir. Ancak yukarıdaki tanımlamada da okuduğunuz gibi oyun oynamak, ev işleri, bahçe işleri, yürümek, merdiven inip çıkmak, yemek yemek, banyo yapmak gibi günlük yaşamımızı sürdürmek için yaptığımız etkinliklerde temelinde bir fiziksel aktivitedir.

Araştırmacılar, birkaç on yıldır egzersiz ve mutluluk arasındaki bağlantıyı araştırıyorlar Ve egzersizin ruh halimizi iyileştirdiğini, kaygı ve depresyonu azaltmada faydalı olduğunu ortaya koyuyorlar. Araştırmalar ayrıca 20 veya 30 dakikalık aerobik egzersizden sonra vücudunuzun endorfin adı verilen ve beyninizdeki reseptörlerle etkileşime giren ve ağrı algınızı azaltan kimyasallar salgıladığını da göstermiştir.

Egzersiz Yapamıyorsanız Fiziksel Aktivitenizi Arttırın

Ancak bir de gerçek vardır. İnsanların hareket etmek veya egzersiz yapmak için doğal bir istekleri yoktur. İnsanlık tarihinin çoğu boyunca yiyecek kıttı ve aktif olmak bir seçim değildi. Binlerce yıl boyunca insanlar yiyecek bulmak için hareket etmek zorunda kaldılar ve bir kez beslendiklerinde, bir sonraki öğünlerinin nereden geleceğini bilmedikleri için enerji tasarrufu yapmak için dinlendiler.

Egzersiz ile Fiziksel Aktivite Farkı
Günlük yaşamda hayatta kalmak için sürekli hareket halinde olmamıza gerek yok. Bununla birlikte, 21. yüzyıl yaşam tarzlarımız çok fazla oturmayı ve dinlenmeyi içeriyor. 

Bu nedenle, spor salonuna gitmek yerine oturup Netflix izleme dürtünüz varsa, dinlenmenin doğal bir insan eğilimi olduğunu bilerek teselli bulabilirsiniz. Sonuç olarak egzersiz yapmanın bize ne kadar iyi geldiğini bilsek ve içimiz bu istekle dolsa bile bir çoğumuz için kanepenin rahatlığı çoğu zaman daha ağır basacaktır.

Bu yüzden gaza gelip de balık tutmaktan kamp kurmaya, yüzmekten dağa tırmanmaya kadar her alanda spor malzemeleri alıp bir köşeye yığmanıza gerek yok. Evet, bütün ekipmanı hazır etmek insanı bir an için sizi egzersiz yapmış kadar rahatlatacaktır. Ancak unutmayalım.

Günümüzde spor, kişisel ve toplumsal sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikleriyle önemli bir hizmet sektörü olarak kabul görmektedir. Ayrıca, günümüzde medyanın etkisiyle karlı bir reklam aracı haline gelen spor, bir taraftan geniş kitlelerin yoğun ilgisini çeken bir gösteri ve eğlence faaliyeti olarak tüketim sektörüne dönüşürken, diğer taraftan girişimciler için cazip bir ekonomik faaliyet alanı haline gelmiştir.

Kısacası günümüzde spor endüstrisi diye bir kavram söz konusudur. Sportif malzeme üretimi, hızla büyüyen çok uluslu bir sektördür. Sonucunda belirli egzersizleri ve sporları yapmak için sizin de bu sektöre katkıda bulunmanız gerekecektir. Oysa ki dediğimiz gibi amaç sadece sağlıklı olmak ve belki de bir kaç kilo vermek ise hayatınızdaki fiziksel aktiviteyi arttırmak çok daha kolay bir çözümdür.

Fiziksel Aktivitenizi Arttırmak İçin Basit Bir Kaç Öneri

Egzersiz ile Fiziksel Aktivite Farkı

Bir şey yapmak, hemen hemen her zaman hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Birazcık bile olsa hareket etmenin sizi daha az stresli, daha iyi bir ruh halinde ve hatta daha enerjik bıraktığını göreceksiniz. Örneğin bunun için mevcut rutininizin hareketsiz bir bölümünü seçip, bunu daha aktif bir hale getirmeye çalışabilirsiniz.

Mesela asansör yerine merdiveni tercih edin, arabayla bir yerlere gitmek zorundaysanız, aracınızı biraz geride bırakın ve yürüyün. Dişinizi fırçalarken aynanın önünde hareketsiz duracağınıza evin içinde dolaşın. Eğer imkanınız var ise uygun olduğunuz zamanlarda bisiklete binin.

Unutmayın önemli olan hareketi hayatımıza sokabilmektir. Televizyon izlerken kanepe yerine yere uzanın ve biraz araştırma ile işinize yarar onlarca seçeneğe erişeceğiniz bacak hareketlerinizi yapmaya başlayın. Kısacası aklınıza gelen her boş durduğunuz anda hayatınıza biraz daha hareketi dahil edin. Ve son olarak bizce en güzeli, her gün bir miktar açık havada zaman geçirmek için kendinize fırsat yaratın.

yeşil egzersiz, açık hava yürüyüş

Unutmayın atacağınız küçük adımlar, uzun vadede pek çok olumlu sonuç olarak size dönüş yapacaktır. Ayrıca göz atmak isterseniz: Bir İtalyan Kasabasının Öğretisi: Roseto Etkisi


Kaynaklar ve İleri okumalar İçin:

  • How do I improve my motivation to exercise when I really hate it? 10 science-backed tips. Yayınlanma tarihi: 14 Nisan 2022; Bağlantı: https://theconversation.com/
  • How to make time for exercise — even on your craziest days; yayınlanma tarihi:19 Kasım 2018; Bağlantı: https://bigthink.com/
  • Ekmekçi, A. , Ekmekçi, R. & İrmiş, A. (2013). KÜRESELLEŞME VE SPOR ENDÜSTRİSİ . Pamukkale Journal of Sport Sciences , 4 (1) , 91-117 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/psbd/issue/20579/219297
  • Really need to start exercising but hate it? Just move. Yayınlanma tarihi: 23 Ocak 2023; Bağlantı: https://news.harvard.edu/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu