KESFET

Taştan Bir Orman: Tsingy

Taştan orman olur muymuş demeyin. Üzerinde yaşadığımız yeryüzü birbirinden ilginç coğrafi yer şekillerini barındırıyor. Bunlardan bir tanesi ve muhtemel yapısından dolayı çok az kişinin yürüyerek görme şansı olan yer, Madagaskar adasının batısında bulunan Melaky bölgesinde bulunan Tsingy de Bemaraha Millî Parkı ya da bizim deyimimizle taş orman. Milli park, iki jeolojik oluşumu barındırmaktadırː Büyük Tsingy ve Küçük Tsingy. Her iki alan birleşerek Tsingy de Bemaraha Doğa Rezervi’ni oluşturmaktadır.

Milyonlarca yıl süren yağmurlar ve erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşuyor. Zaten “Tsingy” kelimesi de Madagaskar dilinde “çıplak ayakla yürünemeyen yer” anlamına geliyor. Burada yürümek bizler açısından neredeyse imkansız olsa da bir çok tür burayı yuva olarak biliyor. 100’den fazla kuş türü, en az 30 tür sürüngen ve 11 tür lemur burada yaşıyor. Birçoğu dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Bölge 1990 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiş durumda.

Dört bir yanını saran muazzam kireçtaşı oluşumlarıyla Tsingy ormanı adım atılması neredeyse imkânsız, büyük bölümü henüz keşfedilmemiş sarp bir “biyo-kale” gibi. Günümüzde Milli Park olan taş orman, büyük ve sivri kayalar, kanyonlar, mağaralar ve ilginç faunasıyla gerçekten görülmeye değer, muhteşem bir yer. Madagaskar’ın uzak batı sahilinde yer alan milli parka yalnızca çamur yoluyla ulaşılabiliyor. Bu yol ise her yılın altı ayı göz ardı edilemez bir bataklığa dönüşüyor. Bölge hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz videoya da göz atabilirsiniz.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu