Selfie Çekme Can Alıyor: Hiçbir Beğeni Hayatınızdan Değerli Değildir

Dünyanın neresinde olursanız olun, doğal güzelliklerin, tarihî kalıntıların, sanat eserlerinin çevresinde fotoğraf çekenler günümüzde hiç olmadığı kadar fazla. Ancak bu yazıda fotoğraf çekmenin ve daha genelinde selfie çekmenin potansiyel sorunları ile ilgili detaylara girmeyeceğiz. Sonucunda bu bilgiler yeterince konuşuldu.

SELFİE

Bu nedenle selfie çekip çekmemenizi, ya da gün içinde kaç tane selfie çektiğinizi şimdilik bir köşeye bırakalım. Konumuz temelinde şu: Sosyal medyada paylaşmak üzere bir görüntü çekmek istediğiniz zamanlarda hayatınızı riske de atıyor olabilirsiniz.

Bu nedenle, akıllı telefonların ve sosyal medyanın yükselişiyle beslenen selfie çekme çılgınlığını belki de sosyal bir fenomen olarak tanımlamanın ötesine geçmeliyiz. Tam da bu nedenle araştırmacılar özellikle tehlikeli selfie çekimlerini bir halk sağlığı sorunu olarak ele alıyorlar.

Günümüzde Her Yıl Daha Fazla İnsan Selfie Çekme Esnasında Hayatını Kaybediyor

Selfie Çekme Can Alıyor
Selfie çektirirken ölenlerin sayısı son yıllarda artma eğilimi gösteriyor.

İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, 2008 yılından itibaren dünyada 379 kişi selfie çekerken hayatını kaybetti. Selfie çekiminde, 100’den fazla ölümle Hindistan ilk sırada gelirken, bu ülkeyi 39 ölümle ABD, 33 ülkeyle Rusya izledi.

Araştırmaya göre Hindistan’daki ölümlerin önemli bir kısmı, insanların vücudunu trenlerin penceresinden veya kapısından dışarı çıkarması sonucu yaşanan kazaların ardından gerçekleşti. Yaşanan ölümcül kazaların önemli bir kısmı de selfie çektirirken düşmeler sonucu oldu.

Selfie Çekme Can Alıyor
Hayatınıza değer veriyorsanız, tren raylarında bir selfie kötü bir fikirdir.

Selfie çekerken yaşanan ölümcül kazalarda düşmenin ardından, otomobil veya tren kazası ile boğulmalar daha sonraki sıralarda yer aldı. Bu ölümleri; ateşli silahlar, elektrik çarpması ve vahşi hayvanların saldırılarıyla gelenler izledi. Hayatını kaybeden kişiler çoğunlukla genç erişkinlerdi ve erkeklerin sayısı daha fazlaydı. Bu kişilerin çoğu ise gezgin ya da turist idi.

Selfie Cekme Can Aliyor

Sonucunda görüyoruz ki selfie çekme çılgınlığı modern toplumun giderek büyüyen bir sorunu haline geldi. Devamında da bazı tedbirler alınmaya başladı. Araştırmacılar, yüksek binalar gibi noktaların çevresinde “selfie yasak bölgeler” oluşturulması çağrısında bulundu. Rus ve Hintli yetkililer ise konu ile ilgili bir rehber yayınladı. Aşağıdaki görselde gördüğünüz uyarılar size saçma gelse de gerçektir. Bu uyarılardaki eylemleri yaparken hayatını kaybeden kişi sayısının giderek artması ise gerçekten hem endişe verici hem de düşündürücüdür.

Selfie Çekme Can Alıyor
Kampanya, halkı kendi fotoğraflarını çekerken dikkatli olmaya teşvik etmek için sahte yol işaretleri kullanıyor.

Ayrıca bu stratejilerin ne kadar etkili olduğu da net değil. Çünkü her geçen gün selfie çekerken hayatını kaybeden bir başka kişi daha oluyor. Yani durum küresel olarak artıyor gibi görünüyor. Medya genellikle selfie olaylarına karışan insanları aptal kişiler olarak resmeder. Ancak selfie çekmek milyonlarca insan için günlük hayatın normal bir parçası. Bu nedenle bu kişileri yargılamak yerine konuyu bir halk sağlığı sorunu olarak görmek ve riskli yerlerde fotoğraf çekilmesini engelleyici bir yaklaşım geliştirmek kesinlikle daha akılcı bir çözüm olacaktır.

Doğada selfie çekerken güvende kalmak için ipuçları

1. Hava ve kıyı koşullarını düşünün

Hava ve kıyı koşulları hızla değişebilir. Bir deniz kıyısında selfie çekmeden önce hava ve dalgalar size tehlikeli görünmese de durum hızla değişme riski taşır. Bu nedenle önce gelgit ve dalga koşullarını yakından takip edin.

Örneğin aşağıdaki görselde gördüğünüz yer Figure Eight Pools adı ile bilinir. Bu sekiz biçimli havuzlar, sadece Avustralya’dan değil neredeyse tüm dünyadan selfie meraklılarına kendine çekmektedir. Dalgalar küçük veya orta şiddette olduğunda, bu havuzlarda yüzmenizin bir sakıncası yoktur. Ancak bölgede hava çok hızlı değişir ve bunun sonucunda bir çok kişi bu havuzlarda boğularak hayatını kaybetmiştir.

Selfie Çekme Can Alıyor
Figure Eight Pools, sosyal medyanın ilgisi sayesinde turist sayısında patlama yaşadı.

2. Güvenlik işaretlerinin ve fiziksel engellerin yanından geçmeyin

Yukarıda gördüğünüz doğal havuzlar civarı da dahil olmak üzere, aslında bir çok yerde, risk hakkında bilgi veren uyarı işaretleri vardır. İşaretlere dikkat edin ve tavsiyelerine kulak verin. Erişimi engelleyen herhangi bir fiziksel engelin üzerinden atlamayın veya etrafından dolaşmayın. Muhtemelen iyi bir sebep için orada bulunuyorlardır. Ayrıca bölgeye giden belli bir patika varsa bu patikadan çıkmayın. Bu sayede kırılgan ekosistemlere de büyük bir iyilik yapmış olursunuz

4. Uçurum kenarlarına çok yaklaşmayın.

Selfie Çekme Can Alıyor

Uçurum kenarlarına güvenmeyin ve dengesiz zeminin farkında olun. Uçurum kenarları doğal olarak aşınma eğilimdedir. üzerine binecek ekstra ağırlığınız risk oluşturacaktır. Aslına bakarsanız bu nedenle bir çok kişi düşerek hayatını kaybeden bir çok kişi bu biçimde hayatını kaybetmişti. Ayrıca yuvarlanma ihtimali taşıyan kayalar aşağıda bulunan kişiler için de risk oluşturacaktır.

5. Hiçbir “Beğeni” Hayatınızdan Değerli Değildir

Selfie çekmek ve sosyal medyayı kullanmak için motivasyonlarınızı düşünün. Araştırmalar, doğada vakit geçirmenin sağlığımız için iyi olduğunu gösteriyor. Ancak emin olun, ekrandan bakılmadığında dünya daha iyi görünür.


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Manuel Linares, MD, Laura Santos, MD, Joaquín Santos, BSc, Cristina Juesas, BSc, Miguel Górgolas, MD, PhD, José-Manuel Ramos-Rincón, MD, PhD, Selfie-related deaths using web epidemiological intelligence tool (2008–2021): a cross-sectional study, Journal of Travel Medicine, Volume 29, Issue 5, July 2022, taab170, https://doi.org/10.1093/jtm/taab170
  • Mohit J. Jain & Kinjal J. Mavani (2017) A comprehensive study of worldwide selfie-related accidental mortality: a growing problem of the modern society, International Journal of Injury Control and Safety Promotion, 24:4, 544-549, DOI: 10.1080/17457300.2016.1278240
  • Dangerous selfies aren’t just foolish. We need to treat them like the public health hazard they really are. Yayınlanma tarihi: 3 Mart 2023; Bağlantı: https://theconversation.com/

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu