KESFET

Bir İnsanlık Mirası: Santiago Yolu – El Camino de Santiago

Aziz Yakup’un, İspanyolcasıyla Santiago’nun mezarının bulunduğuna inanılan Santiago de Compostela, ortaçağdan beri Hıristiyanların en önemli hac merkezlerinden biri. Bu görkemli kente uzanan Camino de Santiago, günümüzde doğa ve tarih meraklılarını ağırlayan dünyaca ünlü bir kültür rotası. Bu yol, İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Santiago’nun (Aziz James ya da Yakup) kemiklerinin bulunduğuna inanılan Santiago Compostela kentindeki Katedral’de son buluyor. Kudüs ve Roma’yla birlikte Hıristiyanlar için üçüncü kutsal hac mekânı özelliği taşıyan Santiago de Compostela şehri, 813 yılına dek adı sanı bilinmeyen basit bir köydü. Hz. İsa’nın ölümünden sonra Hıristiyanlığı İspanya’da yaydığına inanılan Havari Aziz Yakup’un mezarının burada bulunduğu yolundaki rivayet, yerleşimin bir anda yıldızının parlamasına ve Hıristiyan âleminde öneminin artmasına neden oldu.

Söylenceye göre Aziz Yakup, Filistin’e döndüğünde Herodes tarafından idam edilir. Müritleri cesedini yelkenli ve tayfası olmayan sihirli bir tekneyle kaçırır. Gemi onları bir şekilde Padron Köyü’ne götürür ve Aziz Yakup burada sessizce gömülür. Parlak bir yıldız 9’uncu yüzyılda bölgedeki bir çobana mucizevi bir şekilde azizin türbesini işaret eder ve aynı yere büyük bir kilise inşa edilir. Mezarın bulunduğuna ilişkin söylencelerin ortaya çıkması ve 1189 yılında Papa III. Alexander’in şehri kutsal ilan etmesinin ardından “Camino de Santiago” olarak bilinen hac yolu, dört bir yandan Hıristiyanları bölgeye çekmeye başlar. Yaklaşık bin yıldır adımlanan hac yolu Camino de Santiago, günümüzde sadece Hıristiyanlarca değil, dünyanın her tarafından gelen milyonlarca ziyaretçinin yürüdüğü bir kültür rotasına dönüşmüş durumda.

Dünyanın dini içerikli en uzun rotası olan Camino de Santiago, 1987 yılında “İlk Avrupa Kültür Yolu” olarak tescil edildi ve aynı yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini aldı. Bu yol yakın zamanda Martin Sheen’in başrol oynadığı The Way filmiyle popülerliğini daha da arttırdı. İlk dönemde tek bir rota olarak ortaya çıkan Camino de Santiago, bugün farklı noktalardan başlayıp Santiago de Compostela kentinde sona eren değişik parkurları içeriyor.

En çok tercih edilen rota Camino Frances (Fransız Yolu) olsa da Camino Primitivo (Orijinal), Camino del Norte (Kuzey), Via de la Plata (Gümüş Yol), Camino Portugués (Portekiz), Camino Ingles (İngiliz), El Camino a Fisterra y Muxia (Fisterra ve Muxia) gibi güzergâhlar da her yıl yüz binlerce kişi tarafından tercih ediliyor. 

Yürüyüşçüler, Santiago’ya bu rotalardan ya da bulundukları yere ve tercihlerine göre bir seçim yapıp Santiago Yolu sembolleri olan haç, midye, ok işaretlerini, elinde baston olan, sırt çantalı yürüyen ya da bisikletli hacı çizimlerini izleyerek ulaşabilirler. Ortaçağda sadece dini amaçlar için yürünse de Santiago de Compostela Yolu, günümüzde tematik kültür yolu özelliğinde turistik bir destinasyon.  Doğaseverler güzel şehirleri ve büyüleyici ortaçağ kasabalarını keşfetmek, Pirene Dağları’ndan başlayıp İber Yarımadası’nın kuzeyindeki engebeli dağları aşmak, üzüm bağlarından geniş açık alanlara uzanan patikalarda ayak izi bırakmak amacı güdüyor artık.

Yürümenin Felsefesi kitabında Frédéric Gros “özgürlük bir lokma ekmek, bir yudum su, uçsuz bucaksız kırlardır” der. Hem kendimizi, hem de insanı tanımak, yürüyüş ayakkabılarını ayağımıza geçirmenin bir başka çekici yanını keşfetmek için Camino de Santiago rotalarından biri iyi bir seçenek olabilir.

Yazı sitemize kısaltılarak eklenmiştir. Tam metini incelemek için Atlas Dergisi Mart 2019 sayısına göz atmanız önerilir.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu