Okyanusta Bir Köprü: Devler Kaldırımı

Efsanelere konu olmak için doğmuş yerler vardır. Bunlardan biri de İrlanda’daki Antrim bölgesinde, İskoçya boğazına bakan kıyılarda, Devler Kaldırımı diye anılan yerdir.

Dalgaların köpükleri ve nemli rüzgarlar arasında, denizin üzerinde uzanan Devler Kaldırımı (Giants Causeway) adı verilen yol benzeri bir yapı, 275 metre boyunca sahil şeridini izler ve Atlantik Okyanusu’na doğru 150 metre kadar daha devam eder. Bu yapı, çoğu 6 metrelik, bazıları bunun iki katı uzunluğunda bazalt kolonlardan oluşur.

 Devler Kaldırımı

Araştırmacılar 38-50 cm arasında farklı çaplardaki 40 bin sütundan bahseder. Sütunların çoklu yüzleri, kareden on-gene kadar değişir, ancak çoğunluğu altı-genlerden oluşmuştur. Bu kolonlar, aralarında hiç yer bırakmayacak şekilde, petek görünümünde örülmüştür. Devler kaldırımının arı peteği formundaki dokusu, doğal bir olaydan çok insan eliyle yapılmış bir yapıyı düşündürür.

Oluşturdukları üç farklı doğal platform, küçük, orta, büyük kaldırımlar
olarak adlandırılır. Bu inanılmaz yolun, 120 km ileride bulunan İskoçya’daki ada topluluğu Hebridler’den başladığı düşünülmektedir. Yolun ucu, bazalt sütunların 40 m’ye ulaştığı Staffa adasındaki sarp kayalıkları işaret eder.

Devler Kaldırımı, isminden de anlaşılacağı gibi yerel efsanelerle bağlantılı bir yerdir. İrlandalı Finn McCool‘un baş rolünde olduğu efsane de bunlardan biridir.

İlk hikayeye göre, Finn milyonlarca yıl önce, İskoçyalı aşkı denizi geçip İrlanda kıyılarına, kendisine gelebilsin diye kayalardan dev bir yol yapmıştı. Bu kadar romantik olmayan başka bir efsaneye göre ise İriandalı dev, bu yolu Staffa Adası’nda yaşayan en büyük düşmanı İskoçyalı Finn Gall’a ulaşmak için inşa etmişti.

 Devler Kaldırımı

Efsanede de olduğu gibi Devler Kaldırımı bir zamanlar Staffa Adası’na kadar gidiyordu. O bölgedeki hırçın denizin zaman içinde uzun kolonlan yerlerinden söküp okyanusa sürüklemiş olabileceği düşünülmektedir. Bu bilgi, bugüne kadar elimize geçen ve efsaneyi gerçeğe bağlayan tek bilgi olarak kalmaya devam etmekte.

Bu yapıyı tam olarak anlayabilmek için günümüzden 50 milyon yıl öncesine, Kuzey İrlanda ve İskoçya’nın jeolojik açıdan çok hareketli olduğu ve yer kabuğunun aniden, birden çok noktada çatladığı döneme gitmek gerekir. Dışarı çıkan lav son derece yavaş bir şekilde sertleşiyordu. Sonra da üzeri yeni çıkan lavlarla kaplanıyordu. Zaman faktörü, lavın basınç altında geçirdiği özel reaksiyon ve ısı değişikliklerinin bugün hayranlıkla seyrettiğimiz çokgen sütunları oluşturdu.

Yani bu muhteşem yol insan ya da devler yerine, daha büyük bir güç olan doğanın elinden çıkmıştır.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu