Queimada Grande Adası Neden Yılan Adası Olarak Bilinir?

Atlantik Okyanusu’nda, Brezilya’nın São Paulo eyaletine bağlı bir adaya uzaktan baktığınız zaman adeta bir cennet gibi güzel görünecektir. Ancak, bu masum görüntünün altında, oldukça tehlikeli bir sır gizleniyor. 0.43 kilometrekarelik bir alana sahip olan bu adada, dünyanın en ölümcül yılanları hüküm sürüyor. Bu nedenle resmi adı Ilha da Queimada Grande – Queimada Grande Adası olsa da bu ada Yılan adası olarak da biliniyor.

yilan adasi
Adanın yeşil örtüsü ve kayalık bölgeleri, doğanın zarafetiyle bezeli. Ancak, bu doğal güzelliklerin içinde dolaşırken dikkat edilmesi gereken bir detay var

Tehlike nedeniyle Brezilya hükümeti Queimada Grande Adasına yapılan ziyaretleri sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Ancak hükümet yasağı olmasaydı bile Ilha da Queimada Grande muhtemelen en çok turist çeken yerler arasında olmazdı. Araştırmacılar adada 2.000 ila 4.000 yılanın yaşadığını tahmin ediyor; bu da metrekare başına bir ila beş yılan anlamına geliyor. Üstelik bu yılanların çoğunu dünyanın en tehlikeli yılanları arasında yer alan Bothrops insularis cinsi yılanlar oluşturuyor.

yilan adasi
Yaygın olarak altın mızrak başı olarak bilinen Bothrops insularis, yalnızca Brezilya’nın São Paulo eyaletinin kıyısındaki Queimada Grande Adası Grande’de bulunan oldukça zehirli bir çukur engerek türüdür. Yılan Adası’nı işgal eden bu yılanlar yarım metreden fazla uzunluğa ulaşıyor

Queimada Grande Adasında Neden Bu kadar Çok Yılan Var?

Adada bu kadar çok yılan bulunmasının nedeni adanın jeolojik geçmişi ile ilişkili. Bu durum yaklaşık 11.000 yıl önce deniz seviyesinin yükselmesi ve adanın ana karadan izole hale gelmesi sonucunda oluşmaya başlamış. Adanın ana karadan ayrılması üzerindeki türlerinde beraberinde izole olması anlamına gelir. Bunun sonucunda da adada yaşayan canlı popülasyonu için hayatta kalmak, adanın yeni koşullarına uyum sağlamayı gerekir.

yilan adasi 1
Adanın iklim koşulları, yılanların çoğalma ve yaşam şartlarını destekleyecek şekilde evrimleşmelerine olanak tanır. Sıcak ve nemli iklim, yılanların aktivitelerini sürdürmeleri için uygun bir ortam sağlar.

Adadaki yılanların çoğu ağaçlardadır çünkü kuşlar oralardadır. Aslına bakarsanız adadaki yılanların tek besin kaynağı da bu kuşlardır. Göçmen kuşlar mevcut tek yiyecek olduğundan, yılanlar daha hızlı öldürmek için giderek daha güçlü bir zehir geliştirmeye başladı. İklim uygun olduğu ve onları da avlayacak başka yırtıcı da bulunmadı için sayıları da zaman içinde giderek çoğaldı.

Sonuç olarak

Ne kadar istesek de dünyada gezginlerin gidemeyeceği yerler vardır. Bunlardan birisi de size bu yazıda kısaca tanıttığımız Queimada Grande Adasıdır. Brezilya hükümeti, adanın yerli nüfusuyla talihsiz bir karşılaşma durumunda, yasal olarak onaylanmış herhangi bir ziyarette bile bir doktorun hazır bulunmasını şart koşmaktadır.

yilan
Yüksek zehir potansiyeli ve izole yaşam alanı nedeniyle bu yılanlar, bilim dünyası için önemli bir araştırma konusu olmuştur.

Bothrops insularis, yalnızca bu adada evrimleştiği için ada aynı zamanda bu yılanları incelemek üzere adayı ziyaret etmelerine özel izin verilen biyologlar ve araştırmacılar için de önemli bir laboratuvardır. Ancak aynı zamanda yaban hayatı kaçakçılarının da bu adayı ziyaret ettiği, yılanları tuzağa düşürüp avladığı ve yasadışı yollardan satışını gerçekleştiği de bilinmektedir. Bu arada tek bir yılanın 10.000 ile 30.000 dolar arasında bir fiyata satılması da işin bir başka ilginç tarafıdır.

Adada bulunan yılanlar şu anda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin Kırmızı Listesi‘nde nesli kritik derecede tehlike altında olan türler arasında yer alıyor. Bu da yılanlardan daha fazla korkutucu olanın insanın kendisi olduğunu bize bir kere daha hatırlatıyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu