Bosna Piramitleri Gerçek mi Yoksa Bir Aldatmaca mı?

Bosna-Hersek’te, Saraybosna’nın kuzeybatısındaki Visoko şehrinde bulunan Visocica Tepesi, Ekim 2005’te Boşnak-Amerikalı işada­mı ve amatör arkeolog Sam Osmanagich’in, tepenin aslında geçmişi belki de bundan 12 000 yıl öncesine, son buz çağına da­yanan, insan yapımı dev bir piramit olduğu yönündeki olay yaratan iddiasını ortaya atmasıyla dünya çapında gündeme geldi.

Aslında Osmanagich’in hiçbir kanıtı yoktu. Buna rağmen iddiaları kısa zamanda tüm dünya medyasının gözlerini Bosna’ya çevirmesine neden oldu. Sözde piramit vadisine çok sayıda ziyaretçi gitti. Bosna hükümeti, 1992-95’teki yıkıcı Bosna savaşından sonra bu durumdan elbette memnundu. Bosna piramitleri sayesinde turizmde bir patlama yaşanmıştı. Osmanagich artık ulusal bir kahramandı.

Semir Osmanagic Visoko
Semir Osmanagic, Sarajevo Üniversitesi’nde uluslararası ekonomi ve siyaset bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra tarih sosyolojisi üzerine de doktorasını yapmıştır. Osmanagić, kendisine bölgeyi kazma izni veren ve kısmen bir “keşif” için fon sağlayan Bosna hükümetinden bir miktar destek alıyor. Ayrıca sözde keşfine dair ilk açıklamalarını hakemli bir arkeoloji dergisi yerine medyada yapmasını tercih etmesi ünlenmesine ve yüksek miktarlarda bağış almasına neden olmuştur.

Tek sorun, uzmanların ona inanmamasıydı. Birçok arkeoloğa gö­re buldukları aslında tepedeki Roma ve ortaçağ yapılarının kalıntılarıdır. Bölgeyi ziyaret eden Avrupa Arkeologlar Birliği başkanı Profesör Anthony Harding, tepenin doğal bir yer şekli olduğunu düşünü­yor. 2006’da Avrupa Arkeologlar Birliği piramitleri bir aldatmaca olarak kabul etti. Sonrasında da Bosna hükümetine bu durumu kınayan bir mektup yazdı.

Bosna Piramitleri İle İlgili İddialar Nelerdi?

Osmanagich Mısır’daki Büyük Giza Piramidinden üçte bir oranda daha büyük olan bu tepenin insan yapımı oldu­ğundan şüphe duymamaktadır ve Meksika’daki Kolomb keşfi öncesi şehirlerden Teotihuacan’da bulunan Güneş Piramidi ‘ne olan benzerliği nedeniyle tepeyi Bosna Güneş Pi­ramidi olarak adlandırmıştır.

Bölgenin uydu fotoğrafla­rı ve termografi yöntemiyle elde edilen görüntülerinde Visoko Vadisi’nde piramide benzer iki tepe daha görül­müştür. Hatta Osmanagic bu bölgede, Bosna Ay Pirami­di, Bosna Ejderha Piramidi, Bosna Aşk Piramidi ve Yer­ yüzü Tapınağı’nın da içinde bulunduğu eskiçağ yapıla­rından oluşan bir merkez olduğunu iddia etmektedir.

bosna piramitleri harita 1
Ayrıca Bosna piramitlerinin bir eşkenar üçgen oluşturacak biçimde dizildikleri de iddialar arasında yer alıyor.

Aradan geçen zaman içinde Osmanagich daha da tuhaf iddialarda bulunmaya başlayacaktı. En büyük piramidin modern yapı malzemelerinden daha üstün bir betonla kaplandığını ve şimdiye kadar keşfedilmiş en geniş yeraltı tünel ağının üzerinde oturduğu iddiası bunun en başında yer alıyordu. Bu labirentte, antik dünyada bilinen en büyük, birkaç ton ağırlığındaki seramik heykellerin bulunduğu da iddia ediyordu.

Bosna Piramitleri
Dr Osmanagich dünya basınına ilk açıklamasını yaptığında, piramit hipotezi başlangıçta birkaç doğrudan gözleme dayanıyordu; Bu da bölgedeki bazı dağların piramite benzemesini gözlemlemesi ile ilgiliydi. Gerçekten de bazı tepeler piramitlere benzese de uzmanlar bunların doğal oluşumlar olduğuna inanıyor.

Osmanagich ayrıca Bosna piramitlerinin neden inşa edildiğini bildiğini de söylüyor. Sözde bu alanlarda enerji yükseltici noktalar yer alıyor. Kendisi bu piramitlerin insan yapımı olduğunu düşünmüyor.  

Ya doğal görüntüleri piramitleri andıracak şekilde törpülenmişti ya da tarihin hiç yazmadığı antik bir uygarlık tarafından modern bilimin bilmediği yöntemler kullanılarak inşa edilmişlerdi. Bu arada Osmanagich’in Mayaların Ülker takımyıldızından geldiğini iddia eden bir kitap yayınladığını belirtmek önemlidir.

Sonuç Olarak Bosna Piramitleri Hakkında Ne Söyleyebiliriz?

Bosna Piramitleri
Bosna Güneş Piramidi’nin kuzey cephesinde yapılan arkeolojik kazılar, günümüz betonlarından daha güçlü olduğu söylenen bazı blokları ortaya çıkardı

Aslında bu sorunun cevabı dünyaya hangi pencereden baktığınız ile alakalı. Bilimsel camia bu piramitlerin varlığını kabul etmiyor. Ancak kimi kişiler de Semir Osmanagic’in susturulmak istendiğini düşünüyor. Bosna Piramitleri destek görmese de aşağıda görmüş olduğunu tünellerin Yugoslavya zamanından kalma ve ordu eğitimi için kullanılan yapıların bir parçası olduğu kabul ediliyor.

bosna piramitleri tunel 1
Çalışmaların ilk aşamasının başlamasından kısa bir süre sonra, Dr. Osmanagiç, daha sonra ‘Ravne Tünelleri’ olarak adlandırılacak olan yeraltı tüneli ağlarına ulaşan bir açıklık buldu. Bu açıklık Bosna Güneş Piramidi’nin yaklaşık 2,5 km kuzeybatısındaydı. Görselde bu tünellerin olası biçimi canlandırılıyor

Günümüzde Bosna Piramitleri ile ilgili kazılar devam ediyor. Öte yandan gerçekten de Bosna Hersek bu sayede turizmden oldukça önemli bir pay kapmayı başardı. Günümüzde binlerce kişi kozmik enerjiden kendine bir pay çıkartabilmek adına yüzlerde Euro vererek bölgeyi ziyaret ediyor. Hem Bosna piramitleri civarında hem de Ravne Tünellerinde meditasyon yapıyor.

Osmanagic’in iddialarından bazıları, tarih öncesi dö­nemin Avrupa’sı hakkında bilgi eksikliği olduğunu gösteriyor. Örneğin, Visocica Tepesi’nin “aslında Bos­na’nın kalbinde Avrupa’nın ilk piramidi” olduğu yönün­deki iddiası yanlıştır. Yunanistan’da Atina’nın güneyba­tısındaki Argolid kentinde bulunan ve en eskileri Hellinikon Piramidi olan en az 16 piramit örneği vardır.

Osmanagic’in Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki kazıları sürer­ken bütün dünya ondan Bosna’da buz çağına ait pira­mitler olduğu yönündeki iddiasını destekleyecek inan­dırıcı kanıtlar bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Bosna Hersek gezimiz esnasında biz de merakımız sonucunda Bosna Piramitlerini ziyaret ettik. Konu hakkında uzman olmasak da kendi görüşümüzü şu şekilde ekleyebiliriz. Bosna Hersek gerçekten detaylıca gezilip görülmesi gereken dünyanın en yeşil ülkelerinden birisi. Tarihi yapısı ve doğal güzellikleri göreni kendine hayran bırakacak cinsten.

Bu nedenle bu ülkenin illa ilgi çekici olması için bu tarz piramitlere ihtiyacı yoktur. Ancak elbette neye inanacağınıza siz karar vereceksiniz. Ancak öncesinde çıkan haberlerin kaynağına, kim tarafından fonlandığına göz atmayı unutmayınız. Ayrıca göz atmak isterseniz: Şarkı Söyleyen Memnon Heykellerinin Sırrı Neydi?


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu