YAŞAMIN İÇİNDEN

Basit Bir Kaç Adım İle Mutlu Olmak Mümkün!

İyi hissetmemiz için sürekli ne yapmamız gerektiğinin söylendiği bir çağda yaşıyoruz. Etrafımızdaki herkes adeta bir mutluluk gurusu. Mutluluğu güzellik ve zenginlik ile eşleştiren medya, belli ürünlere sahip olduğumuzda mutluluğumuzun artacağını iddia eden reklam verenler ve daha onlarcası. Mutlu olma kısmen genetik mirasımız ve yaşam koşullarımızla bağlantılı olsa da seçimlerimiz ve neyi yapıp yapmadığımız ile arttırılması mümkün bir durum. Bedeninizin, aklınızın ve ruhunuzun daha iyi hissetmesi için tek yol, uzak diyarlarda tatiller yapmak, yoga derslerine ve vitaminlere düzenli olarak para harcamak değil. Daha sakin, rahat, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için, çok daha basit yöntemler var:

Mutlu Olmanın Basit Yolları

1- Başkaları için bir şeyler yapın

Başkalarını önemsemek mutluluğumuz için esastır. Diğer insanlara yardım etmek sadece onlar için iyi değildir; bizim için de iyidir. Vermek, insanlar arasında daha güçlü bağlantılar kurar ve daha mutlu bir toplum kurmaya yardımcı olur. Her şey parayla ilgili değil elbette – zamanımızı, fikirlerimizi ve enerjimizi de verebiliriz.

2. İnsanlarla iletişime geçin.

Diğer insanlarla ilişkilerimiz mutluluğumuz için en önemli şeydir. Güçlü ilişkileri olan insanlar daha mutlu, daha sağlıklı ve daha uzun yaşarlar. Aile ve arkadaşlarla olan yakın ilişkilerimiz sevgi, anlam, destek sağlar. Daha geniş sosyal ağlar ise aidiyet duygusu getirir. Bu yüzden ilişkilerimizi güçlendirmek ve yeni bağlantılar kurmak için harekete geçmemiz gereklidir.

3. Vücudunuza iyi bakın

Bedenimiz ve aklımız birbirine bağlı. Aktif bir yaşam bizi daha sağlıklı olduğu kadar mutlu da eder. Ruh halimizi iyileştirir ve bizi depresyondan uzaklaştırır. Hepimizin maraton koşması gerekmiyor elbette- her gün daha aktif olmak için yapabileceğimiz basit şeyler var. Dışarıda vakit geçirerek, sağlıklı beslenerek, teknolojiden ayrılarak ve yeterince uyuyarak da mutluluk düzeyimizi artırabiliriz.

4. Öğrenmeye devam edin.

Yeni bilgiler öğrenmek il mutluluk arasında öenmli bir ilişki vardır.Öğrenme, refahımızı birçok olumlu şekilde etkiler. Yeni fikirlere maruz kalmak zihnimizi meşgul eder ayrıca özgüvenimizi arttırmaya yardımcı olur. Öğrenilen şeyin illa ki formal sınırlar dahilinde olması gerekmiyor elbette. Yeni bir spor dalı ile ilgilenmek, uzun zamandır ertelediğimiz bir kapının arkasında duran gitarı çalmak bile olabilir bu. yeter ki isteyelim…

5. Hedefler koyun.

Gelecek hakkında iyi hissetmek mutluluğumuz için gerçekten önemlidir. Hepimizin bizi motive edecek hedeflere ihtiyacı vardır. İmkansızı denemeye çalışırsak, bu gereksiz stres yaratır elbette. Anlamlı ancak gerçekçi hedefler seçmek hayatımıza yön verir ve bu hedeflere ulaştığımızda başarı ve memnuniyet duygusu beraberinde gelir.

6. Olumlu bir yaklaşım benimseyin

Hepimizin hayatımızda stres, kayıp, başarısızlık veya travma zamanları vardır. Başımıza gelenleri sıklıkla seçemeyiz, ancak olanlara nasıl tepki vereceğimizi seçebiliriz. Bu yüzden hayatın iniş çıkışları konusunda gerçekçi olmamız gerekmesine rağmen, her durumun iyi yönlerine odaklanmaya çalışın unutmayın – bardağın yarısı boş değil diğer yarısı ise dolu.

7. Kendinizle barışın.

Kimse mükemmel değildir. Ancak çoğu zaman kendimiz hakkında diğer insanlardan çok daha sert bir biçimde eleştiri yaparız. Sahip olduklarımızdan öte kusurlarımıza odaklanmak mutlu olmayı zorlaştırır. Mutluluğun ilk adımı her zaman söylendiği gibi önce kendimizle barışmaktan geçer.

Tüm bunlara rağmen halen mutsuz hissediyorsanız da aslında durumu kabullenmek gerekli. Sonuçta hiçbir duygu durumu sonsuza kadar devam edemez. Her daim mutluluk diye bir kavram yoktur. Mutsuzluk da mutluluk kadar bu hayatın gerçeğidir, önemli olan onunla nasıl başedeceğimizi bilmemizdir.

Sibel Çağlar

Kaynak: Ten easy steps to happier living; https://www.theguardian.com/l

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu