Mısır Piramitleri Kim İnşa Etti? Cevap Köleler Değil!

Mısır piramitleri, mimarinin ve mühendisliğin en şaşırtıcı eserlerinden biridir. Ancak onları kimin inşa ettiğine dair komplo teorilerinin sonu yoktur. Sıklıkla işin içine antik uzaylılar, unutulmuş bir teknolojiye sahip eski uygarlıklar gelse de mantıklı düşünen kişiler de ” Piramitleri kim inşa etti?” sorusuna köleler cevabını verir.

Pek çok kişi, M.Ö. 450 yılında Yunanlı tarihçi Herodot’un ortaya attığı, piramitlerin zalim firavunlar ve onların köle amirleri tarafından, bu akla ziyan başarıyı gerçekleştirmek amacıyla ücretsiz çalıştırılan 100.000 Yahudi köleye yaptırıldığı iddiasına inanıyor. Aslına bakılırsa, piramitleri inşa eden kişiler ne İsrailliydi ne de köleydi; Mısırlı işçilerdi.

Günümüzde bunu çok kesin bir biçimde biliyoruz. Çünkü arkeologlar yaklaşık 4.500 yıl önce ünlü Giza piramitlerini inşa eden binlerce işçi için özel olarak inşa edilmiş bir köyün kalıntılarını buldular. Bu buluntuda yapılan araştırmalarda piramit işçilerinin hizmetleri için para alan ve son derece iyi beslenme şansına sahip olan yerliler olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, kemiklerinin durumu ömürlerinin kısa olduğuna ve çalıştıkları ağır ve yıpratıcı iş yüzünden eklem iltihabından mustarip olduklarına işaret ediyor.

Piramit İşçilerinin Hayatları

1990’da, firavunların mezarlarından şaşırtıcı derecede kısa bir mesafede piramit işçileri için bir dizi mütevazı mezar bulundu. İçeride, arkeologlar, piramit işçilerinin öbür dünyaya geçiş için ihtiyaç duyacakları tüm gerekli malları keşfettiler. Bunların hiçbiri sıradan bir kölenin sahip olacağı şeyler değildi. Ama hepsi bu değil. Arkeologlar ayrıca, binlerce işçi için yarı zamanlı bir ev olduğu düşünülen genişleyen bir kompleksi kazmak için yıllarını harcadılar. 

Heit el Ghurab
Bu yerin adı Heit el-Ghurab olarak biliniyor. Muhtemelen Nil Nehri boyunca, piramit işçileri için yiyecek ve malzemelerin bulunduğu daha büyük bir liman kentinin parçası olduğu düşünülüyor. Heit el-Ghurab kalıntısının çinde, 1.600 veya daha fazla işçinin birlikte yatabileceği büyük kışlalara dair kanıtlar bulundu. Arkeologlar ayrıca, büyük miktarlarda et de dahil olmak üzere yedikleri birçok öğünden geniş kalıntılar ortaya çıkardılar.


Bölgede bulunan hiyeroglifler arkeologlara işçilerin nereden geldiği, hayatlarının nasıl olduğu ve kimin için çalıştıkları hakkında ipuçları veriyor. Arkeologlar hiçbir yerde kölelik veya yabancı işçi belirtileri bulamadılar. 

Mısır Piramitleri İle ilgili Bu Mit Nereden Geliyor?

Günümüzde artık pek çok tarihçi köle hikayesinin mitten başka bir şey olmadığı konusunda hem fikir. Yunan tarihçi Herodot, durumun böyle olduğunu öne süren ilk kişi gibi görünüyor. Herodot bazen “tarihin babası” olarak anılır. Diğer zamanlarda ona “yalanların babası” lakabı takılmıştır. Heredot yazılarında Mısır’ı gezdiğini iddia eder. Bu esnada da piramitlerin köleler tarafından yapıldığını gördüğünü yazar. Ancak Herodot aslında piramitlerin yapımından binlerce yıl sonra yaşamıştır. Köle fikrinin bir başka bariz kaynağı,  Mısır’dan Çıkış kitabında, firavun için yapılar inşa eden Yahudilerden bahsedilmesidir. Sonrasında da işin içine Hollywood karışır.

Cecil B. DeMille’in 1923’te gösterime giren ve daha sonra 1956’da yeniden çekilen On Emir filmleri, köleleştirilen ve firavunlar için büyük binalar inşa etmeye zorlanan İsraillilerin hikayesini anlatmaktadır. Benzer bir tema 2014 yapımı Exodus: Tanrılar ve Krallar isimli filmde de işlenir. Filmin içeriğindeki yanlış bilgiler nedeniyle Mısır’da gösterimi yasaklanmıştır.

Ancak Mısır şehirlerini inşa eden Yahudiler hakkında İncil’deki anlatıları tekrarlayan Hollywood filmleri tarihçiler tarafından eleştirilse de tema ilgi çekicidir ve işlenmeye devam eder. Oysa ki arkeologlar, İsrail halkının Mısır’da hapsedildiğine dair İncil hikayeleri için hiçbir zaman kanıt bulamadılar. Ve Yahudiler Mısır’da hapsedilmiş olsalar bile, piramitleri yapmaları pek olası değildir.

misir prensi
 1998 Dreamworks animasyon filmi Mısır Prensi, Musa’yı ve inşaat projelerine zorlanan Yahudi köleleri tasvir ettiği için önemli eleştiriler aldı.

Ahmose Piramidi olarak adlandırılan son piramit, yaklaşık 3.500 yıl önce inşa edildi. Bu, tarihçilerin İsrail halkının ilk ortaya çıktığını düşünmesinden yüzlerce yıl önceydi. Bu nedenle, arkeologların piramitleri inşa eden insanlar ve işin nasıl düzenlenip yürütüldüğü hakkında öğrenecekleri daha çok şey olsa da, bu temel yanılgıyı ortadan kaldırmak kolaydır. Piramitleri Mısırlılar yapmıştır.


Ayrıca göz atmak isterseniz

Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?