Kiri Ağacı: Dünyayı Kurtarabilecek Mucize Ağaç

Kiri ağacı veya yaygın olarak bilinen adıyla Pavlonya, küresel ısınmaya, çevre kirliliğine ve ekosistemin çölleşmesine karşı büyük yardımı olduğu için gezegeni kurtarabilecek bir ağaçtır. Aslında birçok kültürde bu nedenle “geleceğin ağacı” olarak bilinir.

Kiri Ağacı
“Sarıçam” ya da “Pavlova ağacı” olarak da bilinen pavlonya, Paulownia cinsine ait bir ağaç türüdür. Bu ağaç türünün birkaç farklı türü ve alt türü bulunsa da, en yaygın olarak Paulownia tomentosa türü bilinir. Kiri ağacı, pembe leylak rengi çiçekleri nedeniyle dünyanın en güzel ağaçlarından biri olarak kabul edilir.

Pavlonya daha ziyade kral ağacı veya Çin imparatorluk ağacı olarak bilinen ve Çin’e bir armağan olduğuna inanılan bir ağaç türüdür. Pavlonya ağacı aynı zamanda Princess Tree, Royal paulownia, Empress Tree ve Kiri ağacı adı ile de bilinmektedir. Bu ağaç ekildiği ortama kolay bir şekilde adapte olabilir ve oldukça geniş bir dağılım sağlar. Günümüzde basta Çin olmak üzere Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Vietnam, Laos, Tayland, Hindistan, Yeni Zelanda, Malezya olmak üzere kırktan fazla ülkede yetiştirilmektedir.

Kiri ağacı, diğer birçok ağaç türünden daha hızlı bir şekilde büyüme eğilimindedir. Bu özelliği nedeniyle bazı bölgelerde ahşap endüstrisi için hızlı büyüyen bir kaynak olarak tercih edilir. Kiri ağacı sadece 8 yıl gibi kısacık bir sürede 40 yaşındaki bir meşe ağacının boyuna erişir. Kiri ağaçları 27 metreye kadar büyür ve iyi koşullarda yaklaşık 100 yıl yaşar. 

kiri
Kiri ağacı Çin imparatoriçe ağacı, Çin Kavağı veya Prenses Ağacı olarak da biliniyor. Anavatanı Çin olmakla beraber, Japonya’da ve Avustralya’da da yaygın olarak yetiştiriliyor.

Gövde çapı 7 ila 20 metre arasında olup, aynı gövdeden en az 5 kez filizlenebilirler. En hızlı büyüyen ağaçlardan biri unvanına sahip olan Kiri ağacı, ormansızlaşmayla mücadelede büyük bir müttefiktir. Ve dünyanın herhangi bir yerinde kolayca filizlenip büyüyebilmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

Kiri Ağacının Faydaları Nelerdir?

Kiri ağacı, diğer birçok ağaç türünden daha hızlı büyüme özelliğine sahiptir. Bu, kısa sürede büyük bir ağaç elde etmek ve ahşap üretimini hızlandırmak anlamına gelir. Kiri ağacının ahşapları, hafif ve dayanıklıdır. Bu özellikleri, ahşap endüstrisinde mobilya yapımı, yapı malzemeleri ve kağıt üretimi gibi birçok kullanım alanı için ideal hale getirir.

paulownia anim 07 en 980x400 1
Yığın şeklindeki dikey kökleri 9 metre derinliğe kadar inebilir ve bu sayede erozyonu önler. Ayrıca kökleri sayesinde besinini toprağın derinliklerinden alır ve böylece diğer bitkilerin yakınlarda yaşamasına olanak tanır. Ayrıca dünyanın en hızlı büyüyen ağaçlarından biridir.

Hızlı büyüme yeteneği, kiri ağaçlarını erozyon kontrolü projeleri için uygun hale getirir. Toprak erozyonunu önleyerek araziyi koruma ve iyileştirme açısından önemlidir. Kiri ağacının kökleri, toprak içindeki mineralleri çekebilir ve toprak kalitesini artırabilir. Bu, tarım alanları ve agro-orman projeleri için toprak iyileştirmesinde kullanılabilir. Kiri ağacı gerçek bir hava kirliliği savaşçısıdır. Ağaç yaprakları havadaki tozu ve dumanı emer ve temizler. Ayrıca dünyadaki diğer ağaçlardan 10 kat daha fazla karbondioksit kullanır ve yüksek oranda oksijen üretir.

Kısacası bu ağacı benzersiz kılan bir çok özellik mevcuttur. Dünyadaki en hızlı büyüyen ağaç olması; tohumdan yetişmesi ve sekiz yıl gibi kısa bir sürede, kırk yıllık bir meşe ağacının boyuna erişmesi en büyük avantajı.

pavlonya
Kiri ağacı, çiçekler açarken üst kısmını kaplayacak güzel çivit mavisi ila mor çiçeklere sahiptir. 
Çiçekler kokulu ve nektar bakımından zengindir, bu da arılar ve diğer nektar tüketicileri için bol miktarda besin kaynağı olabileceği anlamına gelir.

Bilim insanları sanayileşmenin acı göstergesi olan hava kirliğini bu ağacın azaltacağı konusunda hemfikirler. Ayrıca, uç derece sıcaklıklara uyum sağladığı için gezegenin çölleşmesine karşı büyük bir yardım olarak kabul edilirler.

Bu amaçla dünya genelinde yaygınlaşması için kolları sıvamışlar bile. Örneğin geçtiğimiz yıllarda, ABD’nin Teksas Eyaleti’nde “Kiri Devrimi” yapıldı. Bölgeye bir milyon kiri ağacı eken Teksaslılar aşırı kirlenen toprak, hava ve su yüzünden son yıllarda bazı sağlık sorunları yaşıyordu. Bu ağacın köklerinin toprağı da temizleme özelliği olduğu bilindiği için bu sayede sorunlarını aşmayı düşünüyorlar.

Ayrıca, yüksek kaliteli kereste talebini karşılamak ve sürdürülebilir ormancılık uygulamalarını güçlendirmek için Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey ve Güney Amerika’daki ülkelerde Paulownia ağaç yetiştiriciliğine yönelik programlar devam ediyor. Örneklerinin artması dileğimizle. Yazının devamında göz atmak isterseniz: Baobab Ağaçları Neden Yaşam Ağacı Olarak da Bilinir?


Kaynaklar ve ileri okumalar:

  • Kaymakci, Alperen & Bal, Bekir & Bektas, Ibrahim. (2011). Pavlonya Odununun Bazı Özellikleri ve Kullanım Alanları. Kastamonu University, Journal of Forestry Faculty. 11. 228-238.
  • Planting, Growing, and Marketing Royal Paulownia. Yyaınlanma tarihi: 26 Nisan 2018. Kaynak site: Bağlantı: Planting, Growing, and Marketing Royal Paulownia

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu