KÜLTÜR

Kiri Ağacı: Dünyayı Kurtarabilecek Mucize Ağaç

Kiri ağacı veya yaygın olarak bilinen adıyla Pavlonya çoğunlukla doğu Asya’da yetiştirildiği bilinen çiçekli bir bitkidir. Daha çok Japonya ve Kore’den bulunan bu ağaç, Çin ve Güneydoğu Asya gibi Asya’nın diğer birçok bölgesinde de yetişir.

Karbondioksit kullanan ve yüksek oranda oksijen üreten kiri ağaçları kirli toprak ve suyla bile sağlıklı bir şekilde büyürken, bir yandan da havadaki aşırı karbonu emiyor. Çok hızlı büyüyen kiri ağacı sadece 8 yıl gibi kısacık bir sürede 40 yaşındaki bir meşe ağacının boyuna erişebiliyor. Kiri ağacı Çin imparatoriçe ağacı, Çin Kavağı veya Prenses Ağacı olarak da biliniyor. Anavatanı Çin olmakla beraber, Japonya’da ve Avustralya’da da yaygın olarak yetiştiriliyor.

Kiri Ağacının Tarihi

Bu ağacın tarihi 2600 yıl öncelere dayanıyor. Çin Kralı Yui’nin kral tabutu dahil; tarih öncesi çağlarda da kullanıldığı; yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuş durumda. Çin’deki efsaneleri de hayli ilginç. Eskiden, yeni doğan kız bebeklerinin adına bir kiri ağacı dikilirmiş. Evlenme çağına gelince de kesilir ve evindeki ahşap malzemelerin yapımında kullanılırmış. Yine bir dönem; 500’lük Japon yeninde ve ülkeye katkı sağlayanlara verilen nişan üzerinde de kiri ağacı sembolü kullanılmış.

Kiri Ağacının Faydaları

Derine inen kökleriyle bu ağaç erozyonu önlüyor. Park ve bahçelerde peyzaj düzenlemelerinde, fabrika alanlarında, çiftliklerde; ilk tercih edilen ağaçlardan bir tanesi. Kerestesi oldukça kıymetli. Ateşe dayanıklı. Çok iyi bir ısı yalıtım malzemesi. Bambudan bile daha hafif. Rahatça işleniyor. Sanayide; dondurma sapı yapımından, kalem cetvel üretimine, mobilyacılıktan, kaplamaya kadar; geniş bir alanda tercih sebebi.

Kışın dökülen dekoratif geniş yaprakları ise; protein ve nitrojen açısından oldukça zengin. Bu nedenle besleyici bir hayvan yemi.Tüm bunların ötesinde can alıcı faydası elbette dünyamıza katkısı ile ilgili. Başta da dediğimiz gibi bu ağaç diğer ağaçların 10 katı kadar karbondioksit emme kapasitesine sahip.

Kirinin özellikleri bununla da kısıtlı değil üstelik. Dünyadaki en hızlı büyüyen ağaç olması; tohumdan yetişmesi ve sekiz yıl gibi kısa bir sürede, kırk yıllık bir meşe ağacının boyuna erişmesi en büyük avantajı. Bilim insanları sanayileşmenin acı göstergesi olan hava kirliğini bu ağacın azaltacağı konusunda hemfikirler. Bu amaçla dünya genelinde yaygınlaşması için kolları sıvamışlar bile. Örneğin geçtiğimiz yıllarda, ABD’nin Teksas Eyaleti’nde “Kiri Devrimi” yapıldı. Bölgeye bir milyon kiri ağacı eken Teksaslılar aşırı kirlenen toprak, hava ve su yüzünden son yıllarda bazı sağlık sorunları yaşıyordu. Örneklerinin artması dileğimizle…

İleri okumalar: http://www.cropdevelopment.org/products/paulownia.php

YolveMacera

Başa dön tuşu