İsveç’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey

İsveç, nazik insanları, mükemmel kamu hizmetleri ve insanları iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olmaya teşvik eden kurumsal kültürüyle yaşamak için harika bir yerdir. Pek çok insanın İsveç’in sunduğu şeylerin tadını çıkarmak için İskandinavya’nın en büyük ülkesine taşınmaya karar vermesi bu nedenle şaşırtıcı değildir.

Bununla birlikte, İsveç’e gitmeden önce bilmeniz gereken bazı faydalı şeyler var. Bu bilgiler orada karşılaşma ihtimaliniz olan sorunları azaltmanıza yardımcı olacaktır. Aslında İsveç’e taşınmasanız hatta hiç gitmeseniz bile farklı kültürleri anlamanız açısından size bir fikir verecektir. İşte onlardan bazıları…

isveç1 1

1- İlk bilgi İsveç’te yaşamaya karar verenler için olsun. İsveç’teki herkesin, personel numarası adı verilen, hükümet tarafından verilmiş özel bir numarası vardır. Bir banka hesabı veya telefon sözleşmesi yapmak için bu numaraya ihtiyaç duyarsınız.

İşlem oldukça kolaydır ancak aynı zamanda biraz zaman alabilir. Bu nedenle İsveç’e bir süreliğine yaşamaya geldiğinizde yapılacaklar listenizin en başında bu gelmelidir. Ayrıca 2015 yılında İsveç deneysel olarak vatandaşlarına çip takmaya başladı.

İnce bir tele benzeyen çipi, şırınga aracılığıyla derinizin altına yerleştiriyorlar. Bu çip içerisinde kredi kartı bilgileriniz, ehliyetiniz, banka kartlarınız ve diğer önemli bilgileriniz yer alıyor.  İsveç’te şu ana kadar 6 bin kişinin eline çip taktırdığı biliniyor.

2- İsveç’te geri dönüşüm yaşamın bir parçasıdır. İsveç’teki tipik bir evde, farklı bölümleri olan en az üç çöp kutusu vardır. Çöpler atılmadan önce temizlenir. Atıklar mümkün oldukça küçültülür ve ilgili yerde geri dönüşüme gönderilmek üzere depolanır.

Bu İsveç’in güçlü yeşil kültürünün bir parçasıdır. Çevre bilinci ve atık yönetimi söz konusu olduğunda, İsveç dünyanın en ileri ülkelerinden biri olarak öne çıkar. Ülke neredeyse tüm atıklarını geri dönüştürüyor ve bu süreçte elektrik ve ısı üretiyor.

isvec 1

3. İsveç’i arabayla keşfetmek kolaydır. Yollar bakımlıdır ve trafik sıkışıklığı nadirdir. Ara sıra geyik ile karşılaşmaya hazır olun. İsveç ayrıca, şehirler içinde ve çevresinde geniş bir bisiklet yolu ağı ve ülke çapında işaretlenmiş bisiklet yolları ile bisiklet dostudur.

4. İskandinavlar dünyanın en büyük kahve tiryakileri listesinin başında yer alıyor. Özellikle İsveç’te, kahve molası kültüre o kadar yerleşmiştir ki, bunun için özel bir kelime vardır. Fika çok eski bir İsveç geleneği ve adını İsveççe ‘Kaffi’, yani kahve sözcüğünün hecelerinin yer değiştirmesinden alıyor.

İsveçlilere göre tam olarak başka dillere çevrilmesi mümkün olmayan bir kelime olmasının yanı sıra onlara göre yavaşlama ve sakinleşme arka planıyla bir kahve molasından çok daha fazlasıdır.

isvec

5. Bu İskandinav ülkesinde çok fazla yeşil alan vardır. Bu, İsveç’in 10 milyonluk küçük nüfusuyla Avrupa Birliği’nin en büyük ülkelerinden biri olması sayesindedir. İsveç’te doğaya saygı göstermek zorundasınız. Ülkede, her vatandaşın doğal kaynaklara erişme hakkı vardır. Ayrıca ek bilgi: İsveç’te 267,570 ada bulunur.

6. İsveç neyle ünlü? İlk cevabınız muhtemelen IKEA olabilir. İsveç tasarımı geçen yüzyılda dünya bilincine nüfuz etti. İsveçliler için tasarım, günlük yaşamın dokusuna işlemiştir. Bu tasarımlarda da temelde sürdürülebilirlik ve işlevsellik ön planda yer alır. İsveçliler her şeyin güzel görünmesini ama aynı zamanda basit tutmayı severler.

7. Doktorunuz, üniversite profesörünüz, ekonomi danışmanınız – hepsi size ilk adınızla hitap edecek ve konuşma sırasında sizin de aynı şeyi yapmanızı bekleyecektir. Bu, İsveç’te bir standarttır. Unvanların bir önemi yoktur. Elbette kuralın birkaç önemli istisnası vardır.

Bir mahkeme salonunda ya da İsveç kraliyet ailesinden biriyle karşı karşıyaysanız, unvanları doğru kullansanız iyi olur. Bu size İsveçliler son derece gevşek tutumlu olduğu fikrini uyandırmasın. İsveçliler dakiklikleri ile bilinmektedir.

gece yarisi gunesi
Geceyarısı güneşi Kuzey Kutbu’nun kuzey uçlarındaki enlemlerde, Antarktika’nın güney enlemlerinde yerel olarak görülen bir doğa olayıdır. Uygun hava koşullarında Güneş 24 saat gözlemlenebilir.

8. İsveç coğrafi konumu nedeniyle soğuk bir bölgededir. Kuzey Kutup Dairesi’nin yukarısındaki ülkenin bazı kuzey bölgelerinde kışları, günde üç saat kadar güneş ışığı ile yetinmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle, kışlar zorlu olabilir, ancak yaz aylarında ödüllendirileceksiniz.

Yazın ortasında, İsveç’in en kuzey bölgesi, gece yarısı güneşi olarak bilinen bir fenomen yaşar. Bu, güneşin tamamen batmadığı ve 24 saat gün ışığı oluşturduğu bir zamandır. Ayrıca hatırlatalım. Kış aylarında süren uzun geceler, kuzey ışıklarını yakalamak için ideal koşullar yaratır.


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu