Terra Nullius: Hiçbir Ülkeye Ait Olmayan Topraklar

Dünya üzerinde binlerce yıldır bir karış toprak için kan gövdeyi götürüyor. Oysa biliyor musunuz ki, dünyada hiçbir ülkeye ait olmayan topraklar da var. Latince “Terra Nullius” kimsenin olmayan topraklar yani hiçbir devlete ait olmayan; hiçbir devletin egemenliği altında bulunmayan topraklar anlamına gelmektedir. Günümüz dünyasında böyle bir toprak parçasının mevcut olmadığı düşünülebilir ancak durum böyle değil.

Terra nullius olarak belki de ilk akla gelebilecek yer Antartika ve onun batısında yer alan Marie Byrd topraklarıdır. ABD’li kutup kaşifi Richard E. Byrd tarafından keşfedilen bu bölge, adını da kaşifin karısından alıyor. Ancak uzaklığı nedeniyle hiçbir ülke tarafından sahiplenilmemiş durumda. Elbette bölgede hak iddia eden devletler mevcut oldu. Ancak 1959 yılında yapılan Antartika Anlaşması (The Antarctic Treaty) ile kıta üzerinde bu tarz egemenlik iddialarının yapılması engellenmiş durumda.

Antartika üzerindeki iddialar engellendikten sonra dünya üzerinde bir tane sahipsiz toprak parçası kalmış oluyor: Bir Tawil. Aslında sahipsizden ziyade istenmeyen demek daha doğru galiba.

temp

Bir Tawil günümüz Sudan’ı ile Mısır arasında yer alıyor ve yaklaşık 2000 kilometrekare. Bir Tawil üzerinde iki tarafında hak iddia etmemesinin sebebi ise başka bir sınır anlaşmazlığı. İki taraf da Kızıldeniz’e kıyısı olan yaklaşık 20,500 kilometrekarelik Hala’ib Üçgeni üzerinde hak iddia ediyor.

1899’da Doğu Sudan üzerinde ortak İngiliz-Mısır idaresini kuran İngiliz-Mısır anlaşması ile birlikte sınır Libya’dan Kızıldeniz’e ulaşacak şekilde 22 kuzey paraleli üzerinden düz bir çizgi olarak çiziliyor. Ancak 1902 yılında İngiltere bu anlaşmada bazı düzenlemeler yapıyor. Buna göre Sudan sınırının Nil nehriyle kesiştiği Halfa vadisi Sudan’a, Kızıldeniz’e kıyısı olan Hala’ib Sudan’a, sadece taş ve topraktan oluşan Bir Tawil ise Mısır’a veriliyor.

Ancak Mısır daha büyük olan ve Kızıldeniz’e kıyısı olan Hala’ib üzerinde hak iddia ediyor ve bunun için de Bir Tawil’i istemiyor. Aynı şekilde Sudan da Hala’ib üzerindeki hak iddiasını devam ettirmek istiyor ve bu iddiadan vazgeçip Bir Tawil’i almak istemiyor.

Dolayısıyla Bir Tawil, üzerinde hak iddia edilmemiş tek toprak parçası olarak varlığını sürdürüyor. Mısır ve Sudan arasında bu sorunun nasıl çözüleceğini zaman gösterecek ancak Bir Tawil hali hazırda internet üzerinde bir mizah konusu.

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu