Vigeland Parkı: Dünyanın En Büyük Heykel Parkı

Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çeken, Oslo’daki  Vigeland Parkı, Norveç’in en gözde turistik mekanlarından biridir. Ünlü Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland’ın bronz, granit ve dökme demirden yapılmış 200’den fazla heykelinin yer aldığı bu park aynı zamanda, dünyanın tek bir sanatçı tarafından yapılmış en büyük heykel parkıdır.

Vigeland Parkı

Heykeller, pastoralden sürreale çeşitli formlarda ve çeşitli pozlarda çıplak insan figürlerinden oluşur ve insan formunu, insan yaşamını en saf haliyle ele alır. Aslında burası Oslo’nun en büyük parkı olan Frogner Parkı’nın içinde yer alır. Ancak popülaritesinden dolayı, Frogner Parkı resmi adıyla değil, Vigaland Parkı olarak bilinir.

Gustav Vigeland Kimdir?

Gustav Vigeland, Norveçli bir heykeltıraş olarak, insan figürleri ve insan doğası üzerine yoğunlaşarak büyük bir etki yaratmış ve Norveç sanatının uluslararası alanda tanınmasına katkıda bulunmuştur. Gustav Vigeland’ın eserleri, insan figürlerinin anatomik detaylarına ve insan duygularının incelenmesine odaklanır. Heykellerinde sıklıkla insanların ilişkilerini, aile yaşamını ve insan doğasını ele alır. En ünlü eserlerinden biri “Monolith”dir, bu devasa granit heykel, bir grup insanın birbirine sarıldığı bir yapıyı tasvir eder.

Vigeland Parkı
Monolith adıyla anılan 17 metre boyundaki bu yekpare granit sütun birbiri üzerine yığılmış 121 insan bedenini resmetmekte. 180 tonluk bu sütun blok Vigeland tarafından bulunup buraya getirilmiş ve şu an bulunduğu yerde işlenerek bugünkü halini almış. Monolith merdivenle çıkılan bir yükseltinin tepesinde duruyor. Hayatın çeşitli evrelerindeki kadın erkek ilişkisini anlatan 36 heykel grubundan oluşuyor. İşlenmesi 14 yıl süren bu eser Vigaland ölmeden kısa bir süre önce tamamlanmış.

Monolith, Vigeland Park’ın en yüksek noktasında duruyor ve yerden 17 metre yükseklikte bulunuyor. Heykel tek bir taş bloktan oyulmuştur, dolayısıyla adı da buradan gelmektedir. Taş ilk olarak Norveç’in Iddefjord kentindeki taş ocağından çıkarıldı ve 1920’lerin sonlarında parka nakledildi. Heykel 121 insan figürünü tasvir eder. Farklı yaşlardan kadınlar ve erkekler altta ve çocuklar da üstte yer alır. .

vigeland
Vigeland’da bulunan heykellerin ortak özelliği baskın motif olarak insanları içermesi ve insan ilişkilerini yansıtması.

Gustav Vigaland, Frogner Parkı’nı nasıl düzenleneceği ve ne çeşit heykeller yapacağı konusunda yıllar boyu süren bir savaş vermiş ama nihayetinde parkı bugünkü haline getirmeyi başarmıştır.  Parkın yapımına Oslo Belediyesi’nin yanı sıra bazı özel kişi ve kurumlar da katkıda bulunmuştur. Vigeland Park’ta yer alan heykellerin tümü heykeltraş Gustav Vigeland tarafından orijinal ölçülerinde modellenmiş oyma, döküm gibi el işçilikleri ise profesyonel zanaatkarlara yaptırılmıştır.

vigeland 944863 1280 scaled
Parkın en ilgi çeken parçası, köprünün sol çıkışında bizi karşılayan, İsveçce’deki anlamı “Sinnataggen” olarak bilinen “Kızgın Çocuk” heykelidir. Bu heykel parkın maskotu ve en tanınan parçasıdır. Muhtemelen bu yüzden de parkı hedef alan politik protestoların da adresi olmuştur.

Sağlı sollu 58 parçadan oluşan gerçek boyutlarında tek ya da ikili insan heykellerinin sıralandığı ve parkın halka açılan bu ilk bölümü Vigeland’ın 1926-1933 yılları arası tamamladığı eserleridir. Diğer bölümlerde daha dramatik figürler bulunurken, Köprü’de daha ziyade tasasız, neşeli yetişkinler veya oyun oynayan çocuk figürleri bulunur.

kopru
Köprü, yüz metre uzunluğunda ve on beş metre genişliğinde olup, korkulukları fenerlerle ve 58 bronz heykelle süslenmiştir. 
Yine baskın temalar insan ilişkileridir.

Vigeland Parkı Norveç İçin Bir Guru Kaynağıdır

Vigeland’ın çalışmaları günümüzde, Norveç ulusal kimliğinin ve kültürünün bir simgesi haline gelmiştir. Eserleri, Norveçliler arasında büyük bir gurur kaynağıdır. Vigeland, Norveç’in bağımsızlık hareketinin önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir.

Çok sayıda Norveç filmi ve televizyon dizisinin sahneleri parkta çekilmiştir ve park her yaz Norveç Ormanı rock festivaline ev sahipliği yapar. Açık hava heykel parkı 7/24 açıktır ve Vigeland’ın Oslo halkı için gerçek bir kamusal alan yaratma vizyonunun bir kanıtıdır. 

Vigeland parkın tasarımı ve planlamasında yer alsa da, ne yazık ki 1949’da tamamlanmadan altı yıl önce ölmüştür. Heykellerin büyük bir bölümünün yerleştirilmesi ve diğer mimari öğelerin tamamlanması ancak 1950 yılında tamamlanabilmiştir. Vasiyeti gereği de parkın orijinal hali bugüne kadar değiştirilmeden korunmuştur.

Yazının devamında göz atmak isterseniz: Modern Heykel Sanatının Dünyada Karşımıza Çıkan İlginç Örnekleri


Kaynak ve ileri okumalar: What You Need to Know About the World’s Largest Sculpture Park. Yayınlanma tarihi: 9 Nisan 2021. Bağlantı: What You Need to Know About the World’s Largest Sculpture Park

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu