Ölümsüz Bir Karaktere Adını Veren Gerçek Winnie The Pooh İle Tanışın

Edebiyat tarihindeki en ünlü ayı olan Winnie the Pooh neredeyse 100 yaşına geldi. AA Milne’nin yarattığı bu ünlü karakter nesillerdir mutlu bir yaşam için kısa ve özlü önerileri ile çocukları mutlu ediyor. Hatta yapılan bir çalışma, Pooh’un yetişkin fanatiklerinin %18’inin Facebook ve Instagram’da onun felsefi önermelerin paylaştığını gösteriyor.

İronik bir şekilde, böylesine sevilen bir çocuk karakterinin kökenleri ancak Birinci Dünya Savaşı’nın dehşetiyle mümkün olmuştur. Aslına bakarsanız dünyanın dört bir yanındaki gençler için bir edebiyat ikonu olan Winnie-the-Pooh, Birinci Dünya Savaşı’na bir Kanadalı dahil olmasaydı asla var olamazdı. Bu yazıda gerçek Winnie the Pooh ve arka planındaki tarihi sürece bir göz atacağız.

Gerçek Winnie the Pooh
“Ormandaki köşende başkalarının senin yanına gelmesini bekleyemezsin. Bazen de sen onlara gitmelisin.”

Gerçek Winnie the Pooh Kısa Sürece 1. Dünya Savaşının Maskotlarından Biri Olacaktı

1914’te Avrupa, dünyanın daha önce hiç görmediği bir biçimde bir çatışmaya karışmıştı. Birinci Dünya Savaşı’nda, Büyük Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Çarlık Rusyası ile birlikte Alman İmparatorluğu’nun liderliğini yürüttüğü İttifak Devletleri’ne karşı savaşa girmişti. Kanada da, İngiltere ile imzalanan antlaşma gereği bu sürece dahil olmak zorunda kalacaktı.

Gerçek Winnie the Pooh
 Harry Colebourn, Winnie adını verdiği ayı yavrusuyla askeri eğitim kampında. Gerçek Winnie The Pooh gördüğünüz bu sevimli ayıydı.

Seferberlik sonucunda yaklaşık 620.000 asker ile Kanada İngiltere’nin yanında yer aldı. Bu askerlerden biri de, 1905’te 18 yaşında Kanada’ya taşınan Birmingham’lı Harry Colebourn’du. Kendisi Kanada’da, Ontario eyaletinde bir veterinerdi. Savaş sırasında da Colebourn, savaş sırasında atların bakımı için genellikle veteriner hekimlere ihtiyaç duyulduğundan, Kanada kuvvetlerine katıldı.

24 Ağustos 1914’te Quebec, Valcartier’deki ana Kanada eğitim kampına giderken, bindiği tren bir istasyonda mola verecekti. Harry Colebourn bu istasyonda ilginç bir alışveriş yaptı. Aldığı şey ise yedi aylık kadar bir siyah ayı yavrusuydu.

Colebourn, hayvanları her zaman sevmişti. Bu ayının annesinin öldüğüne dair bir hikayeyi dinledikten sonra da 20 dolara (günümüzde yaklaşık 650 $) bu yavru ayıyı satın alacaktı. Daha sonrasında da bu sevimli yavruyu memleketinin anısına “Winnipeg” adını verdi.

Colebourn’un Valcartier’de Kanada Seferi Kuvvetlerinin diğer üyeleriyle eğitim geçirdiği haftalar boyunca, “Winnie” lakaplı ayı, güvenilir bir arkadaş olduğunu kanıtladı. Hatta kısa sürede alayın maskotu oldu. Temel eğitimin ardından Colebourn, Ekim 1914’te İngiltere’ye gönderildi. Colebourn, yolcunun göze çarpan doğasına rağmen bir şekilde Winnie’yi gemiye bindirip Atlantik üzerinden İngiltere’ye getirmeyi başardı.

Gerçek Winnie the Pooh
1914’te Harry Colebourn bir yavru ayıyı kurtardı ve ayıyı savaşa götürdü. Memleketi Winnpeg’den sonra ona Winnie adını verdi.

Winnie, kısa sürede Fort Garry At Alayı’nın da maskotu haline geldi. Ancak sonunda, Kanadalıların, dünyanın gördüğü en kötü savaşlardan birine dahil olmak için Fransa’ya gitme zamanı gelecekti. Savaş ortamı bir ayı için uygun olmadığından Colebourn 1914 yılının Aralık ayı başlarında Winnie’yi Londra Hayvanat Bahçesi’ne bırakmak zorunda kaldı.

Christopher ve Winnie Buluşuyor

Colebourn kısa sürede savaşın biteceğini düşünse de yanıldığını anladı. Fransa’da üç yıl görev yaptı ve bu süreçte Binbaşı rütbesine yükseldi. Başlangıçta Winnie’yi Kanada’ya geri getirmeyi amaçlıyordu, ancak sonunda Winnie’nin Londra Hayvanat Bahçesi’nde kalmasının daha uygun olduğunu karar verdi. Savaşın bitmesinden sonra, Colebourn ile Winnie ile tekrar bir araya geldi. Ayının mutlu olduğunu ve sevildiğini gören Colebourn, 1919’da Winnie’nin resmi olarak Hayvanat Bahçesi’ne bağışladı.

Hayvanat bahçesindeki en uysal ayı olarak tanımlanan Winnie oldukça irileşmesine rağmen, kısa sürede çocukların da maskotu haline gelmişti. Bu çocuklardan birisi de Christopher Robin Milne adında dört yaşında bir çocuktu.

Gerçek Winnie the Pooh
A A Milne, oğlu Christopher ile birlikte

Babası yazar A.A. Milne’ye sık sık ayıyı eve götürmeleri için yalvarıyordu. Hatta oyuncak ayısının adını ayı Winnie ile bir aile tatilinde tanıştığı bir kuğunun adı olan Pooh’un birleşimi olan Winnie-the-Pooh olarak değiştirmişti. Böylece sevimli ve uysal bir ayı olan Winnie kısa sürede unutulmaz bir karakter haline de geldi.

A.A. Milne’nin Yarattığı Tüm Karakterler Oğlunun Oyuncaklarının Adını Taşır

Gerçek Winnie the Pooh
Orijinal kitaptan bir kare.

Alan Alexander Milne 18 Ocak 1882 yılında London’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren iyi bir eğitim aldı ve Cambridge Üniversitesinde okudu. Milne hayatı boyunca yedi roman, beş kurgusal olmayan kitap ve 34 oyunun yanı sıra çok sayıda kısa öykü ve dergi makalesi yazdı. 

Milne 1924’te Robin 5 yaşındayken çıkan When We We Were Very Young şiir dizisinden başlayarak Winnie the Pooh antolojisini oluşturan dört çocuk kitabı yazdı. Kitaplar anında popüler oldu ve sekiz hafta içinde ilk koleksiyon 50.000’den fazla sattı. 

Bu kitaplarda karşımıza çıkan Winnie the Pooh, Piglet, Eeyore, Kanga, Roo ve Tigger gibi isimlerin hepsi oğlunun oyuncaklarından isimlerini almıştı. Yazar Milne hikayesindeki küçük erkek çocuğunu da kendi oğlu Christoper Robin’den ilham alarak tasarlamıştı. Bu sayede de Christopher Robin’in edebiyattaki en ünlü çocuk olma hikayesi başlamıştı. Ancak bu ün ona hayatı boyunca mutluluk getirmeyecekti.

Gerçek Winnie the Pooh’a Ne Oldu?

Gerçek doğasından koparılıp yaşamını 20 yaşında bir hayvanat bahçesinde sonlandırmak zorunda kalan gerçek Winnie ise bulunduğu hayvanat bahçesine çok para kazandırdı. İnsanlar hayvanat bahçesine özellikle Winnie ile tanışmak, onu oynarken izlemek, onunla fotoğraf çektirmek ve balını yedirmek için geldi.

winnie the pooh 1

Winnie’nin ölümünden sonra kafatası, Royal College of Surgeons koleksiyonunun bir parçası olan Odontoloji Müzesi’nin küratörü tarafından saklandı. Kafatası, 1930’lardan beri Londra’nın merkezindeki Hunterian Müzesi’nde 11.000 başka hayvan kafatasıyla birlikte bulunuyor. Orijinal doldurulmuş oyuncak Winnie-the-Pooh ise, Christopher Robin’in sahip olduğu diğer oyuncaklarla birlikte New York’ta sergileniyor.

Yazının devamında bir başka kurgu karakter ile ilgili hikayeye göz atmanızı öneririz: Alexander Selkirk, Robinson Crusoe’nun Hikayesine İlham Verdi mi?


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu