KÜLTÜR

Moğolistan’ın Göçebe Halkı: Dukhalar

Bir toplum düşünün, doğaya karşı o kadar saygılı ki, kirletmemek için ellerini nehirde yıkamıyor, su içerken nehirden izin istiyor ve ona teşekkür ediyor. Bitkileri ziyan etmemek için yeter miktarda topluyorlar. Hayvanları avlamak yerine onlarla dostluk kuruyor. Doğa ile bambaşka bir bağları var. Çevrelerinde gördükleri her şeyin bir ruhu olduğuna inanıyorlar ve buna uygun olarak yaşıyor. Kuralları ve kanunları yok bu barışçı toplumun, dolayısıyla suç da yok. Eşitlik var, aralarında hiyerarşi yok. Onlar gerçek!

Moğolistan’a Tuva’dan gelen; avlarını paylaşan; ormanlardan yemiş toplayan; doğayla uyumlu ortaklaşmacı bir toplum olan Dukhalar, Sayan Dağları’nda ren geyikleriyle birlikte göçebe olarak yaşıyorlar. Rengeyiklerinin sütü ve peyniriyle, topladıkları yaban yemişleriyle beslenen bu topluluğun Türk dilini konuşması dikkat çekiyor. Ren geyiklerine çobanlık yapan bu halk; onları besleyip yetiştiriyor ve süt, peynir ya da kürk gibi ihtiyaçlarını onlar sayesinde karşılıyor. Ancak; Dukhalar’ın göçebe yaşam tarzı da, ren geyikleri gibi yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumda.

Dukha halkının nüfusu tahminen 200 ila 400 kişi arasında değişim gösteriyor. Bu halkın tek geçim kaynağı ise buraya onların ren geyiklerine binmeye gelen ve yaptıkları küçük hediyelik eşyaları satın alan turistler. Harvard Üniversitesi’nde Çin-Tibet Dilleri üzerine doktorasını tamamlayan Sardar-Afkhami; Dukha halkının yaşam biçimini yok olmadan önce keşfedip, ölümsüzleştirdi ve muhteşem fotoğrafların yanı sıra bu halkı konu alan bir belgesele de imza attı.

Sizi Dukha’lar ile tanıştıralım…

Keşfetmeye devam edin: 6000 Yıllık Geleneği Sürdüren Kazak Avcıları

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu