Moğolistan’ın Göçebe Türk Halkı: Dukhalar

Bir toplum düşünün, doğaya karşı o kadar saygılı ki, kirletmemek için ellerini nehirde yıkamıyor, su içerken nehirden izin istiyor ve ona teşekkür ediyor.Bitkileri ziyan etmemek için yeter miktarda topluyorlar. Hayvanları avlamak yerine onlarla dostluk kuruyor. Doğa ile bambaşka bir bağları var. Çevrelerinde gördükleri herşeyin bir ruhu olduğuna inanıyorlar ve buna uygun olarak yaşıyor.

Kuralları ve kanunları yok bu barışçı toplumun, dolayısıyla suç da yok. Eşitlik var, aralarında hiyerarşi yok. Onlar gerçek!

Moğolistan’a Tuva’dan gelen; avlarını paylaşan; ormanlardan yemiş toplayan; doğayla uyumlu ortaklaşmacı bir toplum olan Dukhalar, Sayan Dağları’nda ren geyikleriyle birlikte göçebe olarak yaşıyorlar. Rengeyiklerinin sütü ve peyniriyle, topladıkları yaban yemişleriyle beslenen bu topluluğun Türk dilini konuşması dikkat çekiyor.

Ren geyiklerine çobanlık yapan bu halk; onları besleyip yetiştiriyor ve süt, peynir ya da kürk gibi ihtiyaçlarını onlar sayesinde karşılıyor. Ancak; Dukhalar’ın göçebe yaşam tarzı da, ren geyikleri gibi yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumda. Dukha halkının nüfusu tahminen 200 ila 400 kişi arasında değişim gösteriyor. Bu halkın tek geçim kaynağı ise buraya onların ren geyiklerine binmeye gelen ve yaptıkları küçük hediyelik eşyaları satın alan turistler.

Harvard Üniversitesi’nde Çin-Tibet Dilleri üzerine doktorasını tamamlayan Sardar-Afkhami; Dukha halkının yaşam biçimini yok olmadan önce keşfedip, ölümsüzleştirdi ve muhteşem fotoğrafların yanı sıra bu halkı konu alan bir belgesele de imza attı.

Sizi Dukha’lar ile tanıştıralım…

Onları daha yakından tanımak isterseniz aşağıdaki belgesele de göz atabilirsiniz…Bunlara da Göz Atın

Çölleşmeye Karşı Büyük Yeşil Duvar Projesi

Büyük Yeşil Duvar, Afrika’nın bir ucundan diğerine uzanarak çölün güneye doğru ilerleyişini durduracak geniş bir …

Bir Yorum

  1. Güzellikler paylaşıyorsunuz:hayat ve doğa.Her yerde insanla,farklı farklı kültürler.Biz şehir insanı çoğu kez kendimizden farklı kültür ve inanışların,yaşamların olduğunu düşünemez, öylece zamanın çemberinde döner dururuz.Burada kısa bir mola bile durup bir bakmak için hayata bir fırsat…Emeğinize sağlık,yediğiniz içtiğiniz sizin olsun,si gördüklerinizi anlatmaya devam edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir