Fantastik Bir Güzel: Huanglong Yani Sarı Ejder Vadisi

Huanglong ya da Sarı Ejder Vadisi Çin’in kuzey batısındaki Sichuan eyaletinin muhteşem bir manzaraya sahip doğa harikalarından biridir. Burası Minshan Dağı’nın güney kesiminde, eyalet başkenti Chengdu’nun 150 km kuzeybatısında yer almaktadır.

Huanglong Çin
Huanglong, turkuaz renkteki traverten teras havuzları, renkli göletler, ormanlar ve dağ manzaraları ile ünlüdür. Bu bölge, UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir ve Jiuzhaigou Vadisi ile birlikte bu bölgedeki diğer doğal güzelliklerle birlikte ziyaretçilere eşsiz bir doğa deneyimi sunmaktadır.

İnanışa göre 4000 yıl kadar önce, sarı bir ejderha, Xia Krallığının kralının sel sularını yönlendirerek Min nehrini oluşturmasında yardım etmiştir. Sonucunda bu efsane de bölgeye adını vermiştir. Huanglong eşsiz bir manzaraya, zengin doğal kaynaklara ve çok eski zamanlardan kalma bir ormana sahiptir.

İhtişamlı, benzersiz zümrüt gölleri, kat kat şelaleleri, renkli ormanları, karlarla kaplı etrafındaki zirveleri ve Tibet halk köyleri burada uyum içinde birleşerek bölgeye “dağlardaki peri ülkesi” yakıştırmasını kazandırmıştır. Bölge tüm bu özellikleri nedeni ile UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış durumdadır.

Huanglong
Parka girdikten sonra, bir grup zarif, kristal berraklığında havuz sizi karşılayacaktır. Burası mavi, yeşil, portakal, sarı ve beyaz renkli kireçtaşı havuzlarının teraslarıyla çarpıcı bir vadidir. 

Huanglong Vadisi, 3230m’den 3576m’ye yükselen bir irtifa ile yaklaşık 3,6 km uzunluğundadır. Bölgede vadi tabanına dağılmış 3400 irili ufaklı havuz bulunmaktadır. Ziyaretçiler, yaklaşık 1,5 ila 2 saat sürede tüm vadiyi yürüyebilirler. Ancak bölgenin yüksek rakımı ve çoğunlukla yokuş olan yürüyüş güzergahı nedeniyle isteyenler teleferikle de bölgeyi keşfedebilmektedir. Ancak yürümeyi tercih edenlerin, yol boyunca Huanglong Budist tapınağı ve diğer birçok küçük ölçekli gölet ile karşılaşma şansı olacaktır.

Huanglong Vadisine Ne Zaman Gidilir?

Huanglong Vadisi her yıl Aralık’tan Mart’a kadar kapalıdır. Giriş ücreti: 170 RMB yani yaklaşık 27 dolar, (1 Nisan – 15 Kasım) / 60 RMB (16 Kasım – 31 Mart) Teleferik: 80 RMB (Yukarı) / 40 RMB (Aşağı) biçimindedir. Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00 arasındadır.

1 huanglong pools aerial 2011 min 1
Vadinin içinden ahşap bir yürüyüş yolu geçmektedir. Bölgenin irtifası nedeniyle de, yol üzerinde Güzergah boyunca birçok tezgahta her biri 15 ila 30 RMB arasında değişen fiyatlara oksijen bidonları satılmaktadır. Parkın içinde yüksek fiyatlara satıldığı için kendi atıştırmalıklarınızı ve içeceklerinizi getirmeniz tavsiye edilir.

Huanglong vadisinin en dikkat çeken özelliği, kireçtaşlarından oluşan ilginç yer şekilleridir. Bu kireçtaşı şekilleri, yüzyıllar boyunca akan mineralli suların neden olduğu çökelme sürecinden kaynaklanmaktadır. Havuzlarda ve teraslarda oluşan kristal berraklığındaki su, turkuaz, yeşil ve sarı tonlarında değişken renkler sunar. Bu renkler, sudaki algler, mineraller ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Kış aylarında su seviyesinde azalma olduğu için ideal ziyaret zamanı Haziran’dan Ekim’e kadardır. Turistlerin bölgeyi ziyareti ve ayrılması görevliler tarafından çok dikkatli bir şekilde kontrol edilmektedir. Buradaki doğal hayatın korunması için çok titiz çalışan hükumet, buraya özel kanunlar dahi çıkartmış durumdadır.

Çin’e yolunuz düşerse, büyük şehirlerin kalabalık ve gürültülü hayatından uzaklaşmak istediğiniz zaman, uğranması gereken bir nokta Huanglong. Bir gün keşfetmeniz dileğimizle. Ayrıca göz atmak isterseniz: Houtouwan: Çin’de Bulunan Doğa Tarafından Yutulmuş Terk Edilmiş Bir Köy


Kaynaklar ve ileri okumalar için:


Size Bir Mesajımız Var

YolveMacera ekibi olarak yaklaşık 25 yıldır yollardayız. Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu ve bu okulun yaşı olmadığını; paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hem etkinlikler düzenliyor, tutkumuzu paylaşmayı amaçlıyor hem de sizlere kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca siz de bizimle yeni maceralara, mecralara, dostluklara ve paylaşımlara merhaba demek isterseniz bu bağlantıdan topluluğumuza dahil olabilirsiniz.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu