KESFET

Fantastik Bir Güzel: Huanglong Vadisi

Huanglong ya da Sarı Ejder Vadisi Çin’in kuzey batısındaki Sichuan eyaletinin muhteşem bir manzaraya sahip doğa harikalarından biridir. Burası Minshan Dağı’nın güney kesiminde, eyalet başkenti Chengdu’nun 150 km kuzeybatısında yer almaktadır. İnanışa göre 4000 yıl kadar önce, sarı bir ejderha, Xia Krallığının kralının sel sularını yönlendirerek Min nehrini oluşturmasında yardım etmiş, bu efsane de bölgeye adını vermiştir.

Huanglong eşsiz bir manzaraya, zengin doğal kaynaklara ve çok eski zamanlardan kalma bir ormana sahip. İhtişamlı, benzersiz zümrüt gölleri, kat kat şelaleleri, renkli ormanları, karlarla kaplı etrafındaki zirveleri ve Tibet halk köyleri burada uyum içinde birleşerek bölgeye “dağlardaki peri ülkesi” yakıştırmasını kazandırmıştır. Bölge tüm bu özellikleri nedeni ile UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış durumdadır.

Parka girdikten sonra, bir grup zarif, kristal berraklığında havuz sizi karşılayacaktır. Burası mavi, yeşil, portakal, sarı ve beyaz renkli kireçtaşı havuzlarının teraslarıyla çarpıcı bir vadidir. 

Burası her mevsim açık olmasına karşın göllerde kış aylarında su seviyesinde azalma olduğu için ideal ziyaret zamanı Haziran’dan Ekim’e kadardır. Turistlerin bölgeyi ziyareti ve ayrılması görevliler tarafından çok dikkatli bir şekilde kontrol edilmektedir. Buradaki doğal hayatın korunması için çok titiz çalışan hükumet, buraya özel kanunlar dahi çıkartmış durumdadır.

Çin’e yolunuz düşerse, büyük şehirlerin kalabalık ve gürültülü hayatından uzaklaşmak istediğiniz zaman, uğranması gereken bir nokta Huanglong. Bölgeyi biraz daha detaylı tanımak isterseniz videoya da göz atabilirsiniz….

Kaynak: https://www.lonelyplanet.com/china/sichuan/northern-sichuan/attractions/huanglong-national-park/a/poi-sig/1241992/356093

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu