Fantastik Bir Güzel: Huanglong Yani Sarı Ejder Vadisi

Huanglong ya da Sarı Ejder Vadisi Çin’in kuzey batısındaki Sichuan eyaletinin muhteşem bir manzaraya sahip doğa harikalarından biridir. Burası Minshan Dağı’nın güney kesiminde, eyalet başkenti Chengdu’nun 150 km kuzeybatısında yer almaktadır.

İnanışa göre 4000 yıl kadar önce, sarı bir ejderha, Xia Krallığının kralının sel sularını yönlendirerek Min nehrini oluşturmasında yardım etmiştir. Sonucunda bu efsane de bölgeye adını vermiştir. Huanglong eşsiz bir manzaraya, zengin doğal kaynaklara ve çok eski zamanlardan kalma bir ormana sahiptir.

İhtişamlı, benzersiz zümrüt gölleri, kat kat şelaleleri, renkli ormanları, karlarla kaplı etrafındaki zirveleri ve Tibet halk köyleri burada uyum içinde birleşerek bölgeye “dağlardaki peri ülkesi” yakıştırmasını kazandırmıştır. Bölge tüm bu özellikleri nedeni ile UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış durumdadır.

Parka girdikten sonra, bir grup zarif, kristal berraklığında havuz sizi karşılayacaktır. Burası mavi, yeşil, portakal, sarı ve beyaz renkli kireçtaşı havuzlarının teraslarıyla çarpıcı bir vadidir. 

Huanglong Vadisi, 3230m’den 3576m’ye yükselen bir irtifa ile yaklaşık 3,6 km uzunluğundadır. Bölgede vadi tabanına dağılmış 3400 irili ufaklı havuz bulunmaktadır. Ziyaretçiler, yaklaşık 1,5 ila 2 saat sürede tüm vadiyi yürüyebilirler.

Ancak bölgenin yüksek rakımı ve çoğunlukla yokuş olan yürüyüş güzergahı nedeniyle isteyenler teleferikle de bölgeyi keşfedebilmektedir. Ancak yürümeyi tercih edenlerin, yol boyunca Huanglong Budist tapınağı ve diğer birçok küçük ölçekli gölet ile karşılaşma şansı olacaktır.

Huanglong Vadisine Ne Zaman Gidilir?

Huanglong Vadisi her yıl Aralık’tan Mart’a kadar kapalıdır. Giriş ücreti: 170 RMB yani yaklaşık 27 dolar, (1 Nisan – 15 Kasım) / 60 RMB (16 Kasım – 31 Mart) Teleferik: 80 RMB (Yukarı) / 40 RMB (Aşağı) biçimindedir. Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00 arasındadır.

Vadinin içinden ahşap bir yürüyüş yolu geçmektedir. Bölgenin irtifası nedeniyle de, yol üzerinde Güzergah boyunca birçok tezgahta her biri 15 ila 30 RMB arasında değişen fiyatlara oksijen bidonları satılmaktadır. Parkın içinde yüksek fiyatlara satıldığı için kendi atıştırmalıklarınızı ve içeceklerinizi getirmeniz tavsiye edilir.

Huanglong vadisinin en dikkat çeken özelliği, kireçtaşlarından oluşan ilginç yer şekilleridir. Bu kireçtaşı şekilleri, yüzyıllar boyunca akan mineralli suların neden olduğu çökelme sürecinden kaynaklanmaktadır. Havuzlarda ve teraslarda oluşan kristal berraklığındaki su, turkuaz, yeşil ve sarı tonlarında değişken renkler sunar. Bu renkler, sudaki algler, mineraller ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Kış aylarında su seviyesinde azalma olduğu için ideal ziyaret zamanı Haziran’dan Ekim’e kadardır. Turistlerin bölgeyi ziyareti ve ayrılması görevliler tarafından çok dikkatli bir şekilde kontrol edilmektedir. Buradaki doğal hayatın korunması için çok titiz çalışan hükumet, buraya özel kanunlar dahi çıkartmış durumdadır.

Çin’e yolunuz düşerse, büyük şehirlerin kalabalık ve gürültülü hayatından uzaklaşmak istediğiniz zaman, uğranması gereken bir nokta Huanglong. Bir gün keşfetmeniz dileğimizle. Ayrıca aşağıdaki keşif rotalarımıza da göz atabilirsiniz.Kaynaklar ve ileri okumalar için:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Yazımızı okumaya devam etmek için reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?