Dünyanın En Zorlayıcı Yürüyüş Yolları

Macera severler için bu yürüyüş yolları birer oyun alanı fakat kimi kişilerin korkması için sadece fotoğraflara bakması bile yeterli.

1. Half Dome, Yosemite Ulusal Parkı, Kaliforniya

s ba0af3ee67edc31a10de1693b21275ff8918bbe5

Yosemite’nin en ünlü jeolojik yapılarından biri de Half Dome olarak bilinen yarım kubbe şeklindeki büyük kaya parçasıdır. Bu yürüyüş yolu yaklaşık 13 km uzunluğunda fakat son 300 metresi dik bir granit kayaya tırmanışla geçmektedir. Kayaya, tırmanmak isteyenler için bazı iz yolları açılmış ve halatlardan oluşan korkuluklar yapılmıştır.

2. Batı Sahili Rotası,Vancouver, Kanada

dunyanin en zorlayici yuruyus yollari

West Coast Trail, Kanada’daki en ünlü yürüyüş parkurlarından biri. Bamfiled’tan başlayarak Port Renfrew’a kadar uzanan, Pasifik Rim Ulusal Parkı’nın bir parçası olan Batı Yakası Parkuru, 121 km uzunluğunda. Tüm parkur boyunca ormanlardan plajlara, şelalelerden bataklık alanlara kadar birbirinden farklı birçok ekosistemle karşılaşmak mümkün.

3. Huasan Dağı Yürüyüşü, Çin

dunyanin en zorlayici yuruyus yollari1

Çin’in  Shaanxi Eyaleti Qinling dağlarında yer alan bu yürüme yolu dünyanın en tehlikeli yürüyüş yollarından arasında. Dağ Taoizmin kutsal dağlarından biri olarak kabul ediliyor ve yol boyunca Tao manastırları ve diğer sembolik ögeler bulunuyor. Bu patika yaklaşık 2133 metre yüksekliğinde. Tam olarak bir istatistik tutulmasa da, Hua San’da yılda 100 kişinin öldüğü söyleniyor. Zaman zaman ahşap plakaların bile olmadığı ve yürüyüşçülerin taşa oyulmuş küçük noktalara basarak ilerlemesi gerektiğini düşünürsek bu oran son derece gerçekçi olabilir.

4. Slovenian Dağ Yolu – Slovenya

Slovenian Dağ Yolu

Avrupalı dağcıların uğrak yeri olan bu parkur’un içerisinde 7 farklı zorlu parkur vardır. 499 km uzunluğunda ki bu uzun yolculuk yer yer büyük sık ormanların içinde geçse bile geneli dik ve zorlu dağ tırmanışları ile devam eder.  En zorlu parkuru ise Kamnik-Savinja’dır.

5. Kilimanjaro Dağı – Tanzanya

Kilimanjaro Dağı Tanzanya

Tanzanya’da bulunan bu sönmüş yanardağ özellikle karla kaplı zirvesiyle tanınmaktadır. Birçok efsanede yer bulan Kilimanjaro Dağı’nda yürüyüş yapmak için 6 farklı seçeneğe sahipsiniz: Machame, Marangu, Rongai, Lernosho, Umbwe ve Shira. Hangi rotayı seçerseniz seçin Kilimanjaro Dağı kesinlikle muhteşem bir deneyim yaşamanıza izin verecektir.

6. Petra Yolu – Ürdün

petra yolu

Ürdün’ün tarihi ve en turistik noktası Petra Antik Şehri boyunca uzanan bu rota yaklaşık 7 günde tamamlanıyor. Ancak bu rota diğerlerine kıyasla çok daha kuru ve çok daha kırmızı manzaralarla kaplı. Zira yolun bir bölümü Wadi Rum Çölü’nün tam da içinden geçiyor. Wadi Rum’a gelindiğinde develerle yolculuğa devam etme şansınız da var. Bu yolculuk bir doğa yürüyüşünden biraz daha fazlası. Çünkü yol boyunca doğanın yanı sıra tarihe de tanıklık ediyorsunuz. Yol, Petra’nın antik oyma manastırı, hazinesi gibi birçok değerli alanı da ziyaret ediyor. Eğer kapalı alanlardan ve dar yerlerden hoşlanmıyorsanız burası sizin kabusunuz olabilir.

7. Kalalau Parkuru, Kauai, Hawaii

dunyanin en zorlayici yuruyus yollari3

Daha yolun başında karşılaşılan eşsiz doğa manzarası, denizi, sahilleri ve vahşi hayatı ile Kalalau yolu diğer yürüyüş yollarından biraz daha farklı bir havaya sahip. Çünkü kendisi Kauai Na Pali bölgesinde yani Hawaii’de bulunuyor. Yol yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda ancak zeminin ağır olmasından kaynaklı 2 günde tamamlanıyor.

8. Pacaya Volkanı Tırmanışı, Guatemala

dunyanin en zorlayici yuruyus yollari4

Pacaya, yaklaşık 23.000 yıl önce patlak veren ve İspanya’nın Guatemala istilasından bu yana en az 23 kez patlayan Guatemala’da aktif bir kompleks volkandır. Bu parkur Guetemala Şehri’nin çok yakınında olduğundan rağbet görüyor. Volkanik patlama sonucu hayatını kaybetme riski bile turistlerin buraya akın etmesini engellemiş görünmüyor.

9. Kokoda Patikası, Papua Yeni Gine

dunyanin en zorlayici yuruyus yollari5

96 km uzunluğundaki parkurun tamamlanması turunuzun içeriğine göre 4 – 10 gün arasında değişiyor. Parkur aynı zamanda 1942 yılı sonlarında Papua Yeni Gine’de gerçekleşmiş bir muharebe olup Avustralyalılar için büyük önem arz eden Kokoda Patikası Seferinin gerçekleştiği yerdir. Soğuk geceler, nemli günler, sağanak yağışlar ve sıtma gibi endemik tropikal hastalık riski bu parkuru zorlu bir yürüyüş yolu haline getirir.

10. El Caminito Del Rey, İspanya

dunyanin en zorlayici yuruyus yollari6

El Caminito del Rey havada asılı duran 100 metrelik bir yoldur. Patika hidroelektrik santralinde çalışan işçilerin inşaata ulaşabilmeleri için 1901 yılında yapılmış ve 4 yıl kullanılmıştır. Yolun parçaları eskidiğinden zamanla daha da tehlikeli bir hal almıştır. 2000 yılında bir grup maceraperestin ölümünden sonra ise yol tamir edilmiş ve devamında yeniden ziyarete açılmıştır. Şimdilerde burası her yaştan maceraperestin uğrak yeri olmuş durumda.

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu