Dünyanın En Zorlayıcı Yürüyüş Yolları

Macera severler için buralar birer oyun alanı fakat bazılarının korkması için sadece fotoğraflara bakması bile yeterli.

1. Half Dome, Yosemite Ulusal Parkı, Kaliforniya

Bu yürüyüş yolu yaklaşık 13 km uzunluğunda fakat son 300 metresi dik bir granit kayaya tırmanışla geçiyor. Bu tırmanış sırasında en 5 kişinin hayatını kaybettiği kayıtlara geçmiştir.

2. Batı Sahili Rotası ,Vancouver, Kanada

Bu 78 km’lik rotada ayı ve kurt gibi yabani hayvanlar bulunuyor. Kanada’nın en tehlikeli yürüyüş yolu olan bölgede bulunan dik yamaçlar, eski ahşap köprüler burayı daha da çekici kılıyor.

3. Huasan Dağı Yürüyüşü, Çin

Çin’in  Shaanxi Eyaleti Qinling dağlarında yer alan bu yürüme yolu dünyanın en tehlikeli yürüyüş yollarından arasında. Dağ Taoizmin kutsal dağlarından biri olarak kabul edilir ve yol boyunca Tao manastırları ve diğer sembolik öğelerle doludur. Bu patika yaklaşık 2133 metre yüksekliğinde.

4. Macera Yürüyüşü, Anchorage, Alaska

Bisikletinizi getirin ve gerçekten pedallara hızlı basın. Bu yol ayılarla ve kurtlarla dolu. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan saldırılardan dolayı parkur birkaç kez kapatıldı.

5. Şeytan Patikası, Catskill, New York

Catskill Dağları’na doğru uzanan 40 km’lik bu yolda yine vahşi hayvanlar bulunuyor. Ayrıca engebeli yer şekillerinden dolayı sakatlanma olasılığınız da çok yüksek.

6. Peek-a-boo Çukuru, Utah

Eğer kapalı alanlardan ve dar yerlerden hoşlanmıyorsanız burası sizin kabusunuz olabilir.

7. Kalalau Parkuru, Kauai, Hawaii

Okyanustan 1200 metre yüksekte gevşek kayalar üzerinde bulunan bun parkur en ufak bir dikkatsizliği bile kaldırmayacak derecede tehlikeli.

8. Pacaya Volkanı Tırmanışı, Guatemala

Bu parkur Guetemala Şehri’nin çok yakınında olduğundan rağbet görüyor. Volkanik patlama sonucu bir muhabirin hayatını kaybetmesi bile turistlerin buraya akın etmesini engellemiş görünmüyor.

9. Kokoda Patikası, Papua Yeni Gine

96 km uzunluğundaki parkurun tamamlanması turunuzun içeriğine göre 4 – 10 gün arasında değişiyor. Buradaki en büyük tehdit sıtma ve diğer bulaşıcı hastalıklar. 2009 yılında 4 maceracı burada hayatını kaybetti.

10. El Caminito Del Rey, İspanya

Bu patika hidroelektrik santralinde çalışan işçilerin inşaata ulaşabilmeleri için 1901 yılında yapıldı ve 4 yıl kullanıldı. Şimdilerde ise her yaştan maceraperestin uğrak yeri olmuş durumda.

Kaynak: www.thechive.com

YolveMacera

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı