Bled Gölü: Görülmesi Gereken Cennetten Bir Köşe

Slovenya, Avusturya ve Hırvatistan arasında yer alan büyüleyici küçük bir ülkedir. Avrupa’nın en büyüleyici ülkelerinden biri olarak bilinir. Avrupa’nın kalbinde yer alan bu küçük ülke, mavi gölleri, uçsuz bucaksız dağları ve büyüleyici kasabalarıyla karakterizedir. Başkenti Ljubljana, Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biridir. Başkent Ljubjana kentine yaklaşık 60 km uzaklıkta olan Bled Gölü ise Slovenya’ya giden herkesin ilk görülecekler arasında yer almaktadır.

bed kales
1000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Bled Kalesi ise zamanla büyütülüp genişletildiği için ilk inşa edildiği döneme kıyasla farklı bir yapıya sahip ancak yine de oldukça etkileyicidir. Kale, muhteşem mimarisinin yanı sıra müze, matbaa, şarap mahzeni, demirci dükkanı ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır.

Göl bölgesi sık ormanlardan oluşur ve ormanların içinde küçük yerleşim yerleri bulunur. Ormanlık bölge ile birlikte Bled gölü Slovenya’nın en turistik bölgesidir. Bled Gölü ayrıca Slovenya’daki tek adaya ev sahipliği yapmaktadır. Bled Gölü’nün üzerindeki bu adada ise küçük, beyaz bir 17. yüzyıl kilisesi bulunur. Ziyaretçiler sıklıkla iyi şans dilemek için bu kilisenin çanını çalarlar. Bunu nedeni bu yerle ilgili birçok mit ve efsanenin var olmasıdır.

Bunlardan biri de kilise çanını üç kez çalmanın bir kişinin dileğini gerçekleştireceği biçimindedir. Ancak bu çanı çalabilmeniz için de 99 basamak tırmanmanız gerekmektedir. Ayrıca geleneksel olarak damadın, gelini düğün gününde basamaklardan yukarı taşıması iyi şans olarak kabul edilir. Bu nedenle de kilise sık sık ziyaret edilmekte ve düzenli olarak düğünler yapılmaktadır.

Bled Gölü, Dünyanın En Yeşil Cazibe Merkezlerinden Biridir.

bled golu
Bled Gölü’ndeki ada, Slovenya’nın sadece en popüler adası değil, aynı zamanda Slovenya’daki tek doğal adadır.

2.120 metre uzunluğa ve 1.380 metre genişliğe sahip olan Bled Gölü, deniz seviyesinde 450 metre yüksekliğe sahiptir. Göl, buzul ve tektonik kökenlidir. Ünü ülke sınırlarını aşan Bled Gölü, çevresi bir saatte dolaşılabilecek kadar küçüktür. Ayrıca gölün içerisinde bulunan adanın önemli bir özelliği de arkeologların tarih öncesi zamana ait insan kalıntılarına rastlamasıdır.

bled golu 1
Bled Gölü’nün ortasındaki adayı ziyaret etmenin en iyi yolu Pletna teknesidir. Bu geleneksel teknenin düz bir tabanı ve yolculuklarında yolculara gölge sağlayan renkli bir tentesi vardır.

Göl, vadi havzasını kristal berraklığında buzul suyuyla dolduran Bohinj buzulunun çekilmesiyle binlerce yılda oluşmuştur. Ancak gölün kuzeydoğusundaki bazı kaplıcalar nedeniyle su sıcaklığı 23 derece civarındadır.

Bled Gölü, yıllardır Slovenya’daki en kaliteli yüzme alanları arasında yer almaktadır. Bled Gölü’nün su kalitesi, Slovenya Cumhuriyeti Çevre Ajansı tarafından düzenli olarak izlenmektedir. Her yıl yaz öncesinde yüzme suyunun kalitesi kontrol edilir ve yüzme sezonu boyunca her 14 günde bir parametreler tekrar test edilir. 1966, 1979, 1989 ve 2011’deki Dünya Kürek Şampiyonası Bled Gölü’nde yapılmıştır. Gölün ekosisteminin korunması açısından gölde motorlu taşıt kullanılması yasaktır.

Doğayla bütünleşik bir atmosfere sahip olan bu küçük Orta Avrupa ülkesi Avrupa kıtasının en küçük ülkesi olmasına rağmen su kaynakları bakımından en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Ormanlar ülke yüzölçümünün yaklaşık %35’ini oluşturmaktadır. Eğer doğa yürüyüşüne ilginiz varsa Slovenya’nın kuzeybatısında, Julian Alplerinde yer alan ülkenin tek ulusal parkı olan Triglav Ulusal Parkını da görmelisiniz. Keşfetmeniz dileğimizle.


Bu yazılarımıza da göz atmanızı öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu