KESFET

Büyük Şehirler Yerine Kasabaları Keşfedin

Yaşadığımız salgın süreci bizlere büyük şehirlerin aslında ne kadar riskli olduğunu daha iyi öğretti. Küçük kentler ve kasabalarda yaşam, hala daha doğal, daha samimi ve nispeten daha sağlıklı bir şekilde devam ediyor.

Bu küçük kasabalardan doğal güzellikleri ve tarihleriyle öne çıkanlardan bir kaçını tanıyalım…

Cinque Terre, İtalya


İtalya’nın her bölgesi kendine özgü güzelliklere ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunan ve beş kasabadan oluşan Cinque Terre bölgesi ise muhtemelen aralarında en ünlülerinden.

Engebeli kıyı şeridine kurulmuş bu dört kasaba rengarenk evlerinin verdiği kartpostalımsı manzaralarıyla hayatınızda mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Daracık romantik sokaklar, nefis deniz ürünleri ve dileyenlerin trekking de yapabileceği rotalarıyla bu bölge her zevke hitap ediyor. Ancak eğer daha sakin bir tatil arayışındaysanız, oldukça kalabalık olduğu için, yaz aylarını tercih etmemelisiniz.

Oia, Yunanistan


Yunan adalarının en popülerlerinden Santorini’nin en ünlü kasabası Oia, fotoğraflarda sıkça gördüğümüz o meşhur mavi çatılı bembeyaz yapılarıyla biliniyor. Volkanik adanın yamaçlarına kurulmuş kasaba, sunduğu uçsuz bucaksız Ege manzaralarıyla da eşsiz bir tatil vadediyor. Özellikle gün batımları ve sezon dışındaki sessiz yaşamıyla ruhunuza iyi gelecek yerlerden.

Reine, Norveç


Bir Norveç balıkçı kasabası olan Reine’de yaklaşık üç yüz hane bulunuyor. Bu evler ise Norveç dendiğinde akla ilk gelen minik kırmızı kulübeler. Bölgeyi ziyaret edenlerin ilk tercihi genelde Kuzey Işıkları’nın görüldüğü dönem oluyor. Kamp yapmak için uygun olan bu kasabada isterseniz bu otantik balıkçı evlerinde de konaklayabiliyorsunuz. Sessizlik ve huzura doymak için kusursuz bir destinasyon.

Wengen, İsviçre


Alplerin arasında gizlenmiş minik bir mücevhere benzeyen bu dağ kasabası aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek rakımlı tren istasyonuna da ev sahipliği yapıyor. Bern şehrinde bulunan kasaba, dağ evleri ve göz kamaştıran manzaralarıyla dört mevsim ilgi çekse de Wengen kasabasının atmosferi, en güzel kış mevsiminde, karlarla kaplı olduğunda yaşıyor.

Bibury, İngiltere


İngiltere Gloucestershire’da bulunan Bibury kasabası, Thames’in kollarından biri olan Coln Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Özellikle Arlington Row denen kır evleri dizisi kasabanın en çok fotoğraflanan yeri. Çiçeklerin açtığı ilkbahar döneminde taş evlerin gri tonlarıyla muhteşem kontrastlar yaratan pembe yapraklar, bakmaya doyum olmayan görüntüler sunuyor.

Sidi Bou Said, Tunus


Tunus’un Kuzey’inde, Akdeniz kıyısında yer alan Sidi Bou Said, minicik dükkanları, taş kaplı sokaklarıyla şirin bir tatil kasabası. Beyaz ve mavi tonlarındaki evleri, dekoratif işlemeli kapılarıyla Akdeniz havasını sonuna kadar hissettiren bir kasaba. Aynı zamanda muhteşem deniz manzaraları da sunuyor konuklarına.

Ait Ben Haddou, Fas


Eskiden kervanların uğradığı bir kasaba olan Ait Ben Haddou, Fas’ın başkentine 32 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sahra ile Marekeş arasında, dağların eteklerindeki bir vadiye kurulan kasaba ilginç mimarisi ile göz kamaştırıyor. Kendine has coğrafyası ve mimarisi sayesinde Game of Thrones dahil birçok yapım için de set olarak kullanıldı.

Alberobello, İtalya


İtalya’nın bir başka bölgesinden bambaşka bir mimariye sahip bir kasaba Alberobello. UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunan bu kasaba Trulli adı verilen evleriyle ünlenmiş.

Koni biçimindeki çatılarıyla çok özel bir görünüme sahip olan evler bir masal sahnesini çağrıştırıyor. Ayrıca çatılarına beyaz kireçle boyanmış semboller ise o evde yaşayan ailelerin statüsü ve dini görüşü hakkında bilgiler veriyor.

Etretat, Fransa


Atlantik Okyanusu’nun kıyılarda yarattığı ilginç yer şekilleriyle özellikle doğa aşıklarının tercih ettiği Etretat kasabası Fransa’nın Normandiya bölgesinde bulunuyor. Beyaz kayalıklarıyla olduğu kadar bir balıkçı kasabasının verdiği huzurlu atmoferiyle ve eski şehir merkeziyle de büyüleyici bir yer.

Şimdi olmasa bile bir gün hepsini keşfedilmeniz dileğimizle…

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu