Antonius ve Kleopatra Aşkı Kleopatra Plajına Adını Verdi

Romalılar tarafından “fatale monstrum” (ölümcül bir kehanet) olarak görülen Kleopatra kuşkusuz ki antik dünyanın en popüler figürlerinden biridir. Bunda birazda kendisinin çok sayıda yazar ve film yapımcısı tarafından ölümsüzleştirilmesi de rol oynamaktadır. Şüphesiz ki bunların arasında en popülerleri Shakespeare tarafından kaleme alınan Antony ve Kleopatra’dır. Ancak bu ikilinin aşk hikayesinin yankılarını günümüzde Marmaris yakınlarında Kleopatra plajında da duyabilirsiniz.

Marmaris’in 16 kilometre kuzeyinde bulunan turistik ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Sedir Adası, aynı zamanda Kleopatra Adası olarak da bilinmektedir. Adanın ismi sedir ağacından gelse de bugün adada sedir ağacı yoktur. Ancak yine de ada hem tarih hem de doğa açısından büyüleyicidir.

Antonius ve Kleopatra Aşkı Kleopatra Plajına Adını Verdi
Sedir Adası’nda artık sedir ağaçları olmasa da bunun yerini maki, zeytin ve onlar kadar güzel çam ağaçları aldı. 
Adanın güzellikleri sadece ağaçlarıyla sınırlı değil. Aynı zamanda bu ada tarihi güzellikleri ile de ilgi çekmektedir. Ada, Helenistik dönem ve öncesine ait surlara ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik bu surlar adanın kuzeyini ve güneyini çevreleyecek kadar uzundur.

Kleopatra plajı olarak bilinen kumsalında, jeolojik oluşumlarla ortaya çıkan ve koruma altında olan kumlar, aslında özel bir biçimde oluşmuş kalker damlacıklarıdır. Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adasında görülen bu nadir kumun kumsal dışına çıkarılması yasaktır. İşte adanın bu kumunun Antony ve Kleopatra aşkı ile de ilişkili olduğu düşünülmektedir. Burasının iki aşık için bir sığınak olduğu da rivayet edilir.

Marcus Antonius ve Kleopatra’nın İlişkisi Nasıldı?

Bilindiği üzere MÖ 48’de Kleopatra, Jül Sezar’ın müttefiki ve sevgilisi olmuştu. MÖ 44 Mart’ında Roma’da öldürülmesine kadar da öyle kalmıştı. Roma ordusundan General Marcus Antonius (veya Mark Antony) Jül Sezar’ın yakın arkadaşıydı. Jül Sezar’ın ölümünden kısa süre sonra da kraliçe Kleopatra’ya aşık olacaktı.

Antonius ve Kleopatra Aşkı Kleopatra Plajına Adını Verdi

Anthony ve Kleopatra kısa sürede müttefik ve sevgili oldular ve birlikte MÖ 40’ta İskenderiye’de yaşamaya başladılar. Hatta ikilinin Alexander Helios (Güneş) ve Kleopatra Selene’yi (Ay) isimli ikizleri oldu.

Ancak Roma’daki siyasi durum, Antonius’u İtalya’ya dönmeye zorlayacaktı. Onun yokluğunda Sezar’ın evlatlık oğlu Octavianus (MÖ 63 – MS 14) Roma’da güç kazanmıştı. Sonucunda Octavianus’un kız kardeşi Octavia ile yapılan bir evlilik Antonius’un bir kere daha siyasi gücünü korumasını sağlayacaktı. O ve Kleopatra ancak üç yıl sonra Antakya’da buluşacaklardı. Bu görüşmenin sonucunda da Kleopatra Antonius’tan üçüncü çocuğuna hamile kalacaktı.

Ne Yazık ki mutlulukları uzun sürmeyecekti. Octavianus, MÖ 31 yılının Eylül ayında Aktium Muharebesi’nde Antonius ve Kleopatra’ya karşı bir zafer kazandı. MÖ 30’da Mısır’ı işgal etti ve İskenderiye’yi kuşattı.

Uzun süre mücadele etse de Anthony’nin güçleri sonunda teslim oldu ve Roma geleneğine göre Antonius kılıcının üzerine düşerek intihar etti. Antonius’un ölümünden sonra Kleopatra da esir alınmaktansa ölmeyi tercih edecekti. Bu nedenle M.Ö. 30 yılının Ağustos ayında henüz 39 yaşındayken zehir içerek yaşamına son verdi.

Kleopatra, Roma otoritesine yönelik son önemli tehdidi temsil ediyordu ve onun ölümü aynı zamanda Ptolemaios Krallığı’nın da sonunu işaret ediyor. Mısır’ın engin hazineleri Octavianus tarafından yağmalandı ve Mısır’ın kendisi yeni bir Roma eyaleti oldu. Sonraki üç yıl içinde de Octavianus, Roma İmparatoru oldu.

Antonius ve Kleopatra Aşkı İle Kleopatra Adası’ndaki Kleopatra Plajının Ne İlgisi Var?

 Kleopatra Plajı
Kleopatra plajı, Sedir Adası olarak da adlandırılan Kleopatra Adası’nda bulunmaktadır. Doğal güzellikleri, surları ve tiyatrosu ile ziyaretçi çeken Sedir Adası’nın en bilinen yeri Kleopatra Plajıdır.

Başlangıçta Antonius ve Kleopatra için önemli olan ortak siyasi çıkarlarıydı. Kleopatra, kaybettiği toprakları geri almayı hedefliyor ve Antonius ise İran’a saldırmak için onunla güçlü bir müttefik olmak istiyordu. Ancak bu stratejik siyasi ittifak ikili birbirine aşık olunca her şeyi değiştirmişti.

Sedir adası da bu ikilinin dinlenmek amaçlı gittikleri yerlerden biriydi. Adanın doğal güzellikleri büyüleyiciydi. Ancak o dönemde adada eksik olan tek şey Sedir Adası’nın altın rengi kumların serin sularla buluştuğu bir plajının olmamasıydı. Bu eksiklik Kleopatra’yı üzmüş olmalı ki Antonius ona efsanevi bir hediyeyi sunacaktı. Rivayete göre Antonius’un emriyle Mısır’dan Sedir Adası’na toplam 60 gemi kum nakledilecekti.

 Kleopatra Plajı
Sahili oluşturan her bir kum tanesi aynı boyut ve şekildedir.  Sedir Adası’nın mucizesi bununla da sınırlı değildir. Kumlar, soda ile reaksiyona girerek çoğalabilir ve böylece sahili genişletebilir. 

Yani, bu adadaki güzel kumu Antonius Kleopatra’yı mutlu etmek için Mısır’dan getirmiştir. Günümüz Kleopatra plajı da bu şekilde oluşmuştur. Hikaye doğru olsun ya da olmasın Sedir Adası, Kedrai Antik Kentinin kalıntıları, eşsiz doğası, altın sarısı kumu ve mavinin farklı tonlarını bir arada yansıtan büyüleyici denizi ile bugün bir çok kişiyi kendine aşık etmeyi sürdürmektedir. Ayrıca göz atmak isterseniz: Hashima Adası: Karanlık Sırlarla Dolu Terk Edilmiş Bir Ada


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu