KÜLTÜR

Kırk Meyve Ağacı: Bir Ağaçta Kırk Meyve Birden Yetişebilir

Sizi her mevsim meyve verme potansiyeline sahip bir ağaç ile tanıştıralım: Tree of 40 Fruit yani Kırk Meyve Ağacı ya da bizim tabirimizle Aşure Ağacı. Bu ağacın nasıl oluştuğunun hikayesine gelirsek…

Syracuse Üniversitesi Sanat profesörlerinden Van Aken, bir çiftlikte büyümüş. Sanatçılıkla sürdürdüğü yaşamında edindiği bilgileri aile çiftliğinde öğrendikleriyle birleştirince, 40 meyveli bu şaşırtıcı ağacı geliştirmesi mümkün olmuş. Van Aken 2008 yılında, New York Eyaleti Zirai Araştırma İstasyonu’ndaki bir meyve bahçesinin ödeneksizlikten kapanacağını öğrenmiş. 150-200 yaşında olan bu bahçenin kapanmasının, az bulunur meyve çeşitlerinin de yok olması anlamına geleceğini bildiğinden, meyve bahçesini satın almış. Sonra da, değişik ağaç türlerini tek bir ağaç gövdesine aşılamak üzere çalışmaya başlamış. Yaklaşık beş yıl sonra, Van Aken ilk “40 meyve” ağacını tamamlamış.

Van Aken’in Kırk Meyve Ağacı, tam da adı gibi. Bu ağaç gerçekten erik, şeftali, kayısı, nektarin, kiraz ve diğerleri gibi 40 farklı meyve çeşidi üretebiliyor.

Yılın büyükçe bir bölümünde, Van Aken’ın ağacı, bildiğimiz ağaçlardan farksız görünüyor. İlkbahar geldiğindeyse, pembe, beyaz, kırmızı, mor, rengarenk çiçeklere bürünüp, yaz aylarında erikler, şeftaliler, nektarinler, kirazlar, bademlerle donanıyor.

Güzelliği kadar dünyadaki çekirdekli meyve türlerinin çeşitliliğinin korunması açısından da ağacın değeri büyük. Ticari meyve yetiştiriciliğinde, meyvenin raf ömrü, büyüklüğü, ve görünümü tadından önemlidir. Bu yüzden de, binlerce meyve çeşidinin ancak birkaçı ticari olarak tercih edilir, en lezzetli ya da en besleyici çeşitler olmasalar da…

Akla gelen ilk sorulardan biri, bu ağaçlardan toplanan meyvelere ne olduğu… Van Aken cevap veriyor: “Bahçelerinde bu ağaçlardan olanların bana anlattığına göre, ağaç hem meyve çeşidi hem de meyve miktarı bakımından mükemmel. Üstündeki meyvelerin hepsini ne yapacağınızı bilemediğiniz bir meyve ağacı yerine, çeşit çeşit meyvesini azar azar toplayabileceğiniz bir ağacınız var. Üstelik, meyveler farklı zamanlarda olgunlaştığı için, Temmuz’dan Ekim’e meyve toplamayı sürdürebiliyorsunuz.”

Bugün, ülke genelinde bu harika ağaçlardan 18 tane var

Kaynak yazı ve TED konuşması: https://www.sciencealert.com/news/20142107-25892.html 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu