Wulingyuan: Avatar’ın Efsanevi Gerçek Ülkesi

Wulingyuan, Çin’in güneydoğusundaki Hunan eyaletinde nadir kaya ormanları ve kaya oluşumlarının yanı sıra el değmemiş doğal güzelliğiyle eşsiz bir bölge. Burası, sayıları 3 bini aşan kum taşından sivri sütunları ve zirveleriyle meşhur. Bunların çoğunun yüksekliği 200 metreden fazla. Kum taşından ormanın barındığı muhtelif şe­killer, bölgeyi gezenlerin zihninde sonsuz bir imge çağrışımına yol açıyor. Bölgede yaşayan yerel bir etnik azınlık grubu olan Tujia halkının inandığı efsane­ye göre, kum taşı zirvelerin özel oluşumu­nun antik dönemde yaşamış Xiang Dakun adında bir adamla bağlantısı var.

Tianzi Dağlarının Efsanesi

Efsane­ye göre, Xiang dönemin hükumetinden memnun değildi. Bunun üzerine kendi standardını oluşturdu ve barışçıl bir dünya yaratma vaadiyle Tianzi Dağı bölgesinde krallığını ilan etti. İmparator bunu duydu­ğunda kendini kral ilan eden Xiang’ın is­yanını bastırmak üzere bölgeye birliklerini yolladı. Dağlarda başarısızlıkla sonuçlanan çok sayıda kuşatmaya maruz kalmasının ardından Xiang, maiyetindekilerle birlik­te, vadiden aşağı atlayarak hayatına son verdi.

Wulingyuan1

İsyancıların bedeni vadide bugün gördüğümüz zirvelere dönüştü. Bölgenin güneydoğusunda düzensiz şekillere sahip 30’dan fazla kaya zirvesi bulunuyor. Bun­ların kralın ordusu olduğuna inanan yöre halkına göre, zirvelerin arasında öne çıkan büyük kaya Kral Xiang, diğer zirveler de onun askerleri.

“Şifalı Ot Toplayan Yaşlı Adam” adını taşıyan bir kaya daha var; bu kaya formas­yonu sırtındaki küfesinde şifalı ot taşıyan ve kafasında geleneksel bir başlık bulunan yaşlı bir adama benziyor. Efsaneye göre, bu adam bir zamanlar kralın ordusunda şifalı bitkiler hakkındaki bilgisi ve tıbbi yetenek­leriyle tanınan bir doktordu. Dağdan indiği gün Xiang’ın yenilgisi ve ölümüne dair ha­beri duyduğunda o kadar üzüldü ki taştan bir zirveye dönüştü.

wulingyuan çin
Hollywood filmi Avatar’da Pandora’nın çoğu proto­tipinin esin kaynağı bu dev kuvarsit kum taşı zirvelerdi.

Wulingyuan bir flora ve fauna hazine­si. Bölgenin ılıman iklimi, bol yağış alma­sı ve gür ormanları, birçok türün hayatta kalmasına ve üremesine yardımcı oluyor. Uzak olduğu için ulaşım kolay değil; nüfus seyrek; bu da yerel ekosisteme insan müdahalesini azaltıyor. Bu durum, bilim­sel araştırma açısından da büyük değer taşıyor.

Shentang Körfezi

Shentang Körfezi

Shentang Körfezi

Bölgede çok ücra yerler var; bunlar­dan biri Tianzi Dağı’ndaki gayet gizemli Shentang Körfezi. Bu körfez açık bir va­dinin tam ortasında yer alıyor ve dört bir yanı sert bir şekilde yükselen sarp kayalıklarla çevrili. Shentang Körfezi’ne ulaşmak için çok dik bir merdiveni tırmanmak zorunda­sınız; her basamağa sadece tek bir ayak sığıyor. Yöre halkı, yukarı çıktıkça mer­divenlerin daha da korkutucu hale gel­diğini söylüyor. Dolayısıyla çok az insan buraya gitme cesaretini gösteriyor.

Heicong Tepebaşı, Wulingyuan’ın bir diğer saklı mekanı. Adını yoğun çam ormanından alan bu yer, antik zaman­lardan beri el değmemişliğini koruyor; bölgeye sadece yaban hayvanları gidiyor. Burada çok sayıda eski ağaç var; bunlar eskiliği, eşsizliği ve niceliği itibarıyla yaşayan tarihi eser ola­rak anılıyor.

Heicong Tepebaşı
Heicong Tepebaşı

Genel incelemeye göre, Wulingyuan bölgesinde 50 aileden 116 tür karasal omurgalı bulunuyor. Ayrıca bölge Gü­ney Çin kaplanı, bulut benekli leopar, makak, dev semender, misk kedisi gibi sayısız yaban hayvanına ev sahipliği ya­pıyor. Wulingyuan ekosisteminde hayvan ekolojisinin ro­lünün ve aralarındaki ilişkilerin araştırıl­ması, hayvanların korunması ve ekolojik dengenin sürdürülmesi çabaları açısın­dan büyük bilimsel değere sahip.

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, bitki ve yaban hayatı açısından zengin bir böl­ge, orman örtüsü oranı yüzde 98. Bölgede bir çok turistik nokta bulunuyor; bunların en tanınmış­ları Huangshi köyü, Shadao derin çuku­ru, Altın Kırbaç uçurumu ve Altın Kır­baç Çayı. Ana turistik bölgede 5 bin 710 metre uzunluğundaki Altın Kırbaç Çayı, mutlaka görülmesi gereken güzelliklerin başında geliyor.

Huangshi köyü,
Huangshi köyü,

Suoxiyu vadisi, adını çok sayıda su kaynağının genel görünümünden alıyor. Yöre halkı, bu nedenle bölgeyi “binlerce zirve, yüzlerce su kaynağı” olarak anıyor.

Suoxiyu vadisi
Suoxiyu vadisi

Ziyaretçiler burada çok sayıda şelalenin yanı sıra 100’den fazla büyük ki­reçtaşı mağarası görebilir; üstelik bu mağa­raların ondan fazlası ziyaretçilere açık. İç­lerinde en dikkat çekici olanı yeraltı incisi olarak da bilinen Huanglong Mağarası. Burası, bütün görkemiyle Wulingyuan’ın en meşhur turistik mekan­larından biri.

Huanglong Mağarası
Huanglong Mağarası

Tianzi Dağı, Wulingyuan kuzeyinde yer alıyor. El değmemiş güzellikler bölgesi olarak bilinen bu alanda dağın zirvesine çıkan ziyaretçiler ufka doğru göz alabildiğine uzanan dağ sırası katmanlarını ve florayı görebiliyor. Dağ bölgesinde bin metre rakımlı yükseltilmiş tarım terası bulunuyor. Yüzlerce yıldır bu toprakları küçük bir çiftçi grubu ekiyor ve koruyor. Bölgeye giden yollar çok engebeli; buraya en az iki saat süren bir yürüyüşün ardından ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla yörede yaşayanların dış dünyayla teması çok az; nadiren dağ sınırları dışına çıkıyorlar.

tianzi mountains

Tianzi Dağı

Yangjiajie Turistik Bölgesine geçtiğinide, dağlar ve sular o kadar güzel ki usta bir sanatçının stüdyosuna adım attığınızı zannediyorsunuz. Turistik bölge üç ana gezinti alanına bölünmüş: Xiangzhi Akarsuyu, Longquan Geçidi ve Yüz Maymun Vadisi.

Yangjiajie

Xiangzhi Akarsuyu’nda muhteşem manzaralara sahip yüksek dağ zirveleri, derin su alanları, ilginç yürüyüş yolları ve yüksek zirvelerde büyüleyici teraslanmış araziler bulunuyor. Longquan Geçidi, her iki tarafta doğal bir duvar oluşturan uçurumlarla çevrili; bu da bölgeyi eski zamanların barikatlı şehirleri gibi koruyor. Yüz Maymun Vadisi maymunlara ve balıkçıllara ev sahipliği yapıyor. 1992’de UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilen Wulingyuan‘da keşfedilmeyi bekleyen daha çok şey var…

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu