Skelleftea: İsveç’teki Bu Küçük Şehir Sizi Çağırıyor!

Yurtdışına taşınmak gibi bir hedefiniz var ise İsveç’te bulunan küçük bir şehir olan Skelleftea güzel bir seçenek olabilir.

Skelleftea: İsveç'teki Bu Küçük Şehir Sizi Çağırıyor!
Skellefteå, İsveç’in Västerbotten ilinin bir parçasıdır ve Botni Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır. Skellefteå ve çevresi, madencilik ve sanayi faaliyetleri ile bilinir. Özellikle madencilik sektörü, bölgenin ekonomisine önemli bir katkı sağlar.

İsveç, nazik insanları, mükemmel kamu hizmetleri ve iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olmaya teşvik eden kurumsal kültürüyle yaşamak için harika bir yerdir. Pek çok insanın İsveç’in sunduğu şeylerin tadını çıkarmak için İskandinavya’nın en büyük ülkesine taşınmaya karar vermesi bu nedenle şaşırtıcı değildir. Eğer siz de bu kişilerden birisi iseniz bir haberimiz var.

İsveç‘in kuzeyindeki küçük bir şehir olan Skellefteå, nüfus artışı için çabalıyor ve bunun için yeni sakinlere ihtiyaçları var. Yurt dışına taşınmak için bir işaret arıyorsanız, burası yeni bir iş bulmak için dünyadaki en kolay yer olabilir.

Skelleftea Sürdürülebilirlik Konusunda Önde Gidiyor

Skelleftea Kuzey Kutup Dairesi’nin yakınlarında yer alıyor. Burası her ne kadar düşük bir nüfus yoğunluğuna sahip olsa da arktik güzelliklerle çevrili bu şehir, Avrupa’da yeşil teknoloji devrimine öncülük ediyor. Dünyanın ilk fosil yakıtsız havalimanı, elektrikli kar motosikletleri ve hatta elektrikli uçaklar gibi bir zamanların fütürist yeşil teknolojisinin burada hayat bulması planlanıyor.

Skelleftea: İsveç'teki Bu Küçük Şehir Sizi Çağırıyor!
Skellefteå kasabasında yer alan araba aküsü şirketi Northvolt, 200 hektarlık alana kurduğu fabrika ile dünya elektrikli otomotiv sektörüne pil tedarik etmeyi amaçlıyor. Dev fabrika, İsveç’in “Avrupa Yeşil Anlaşması”ndan sağlanan fonlarla beslenen bir dizi yeşil endüstriyel mega projelerinden biri. Bunun bir sonucu olarak da Dubai gibi sıfırdan kurulacak olan bölgede, dünyanın dört bir yanından iyi İngilizce bilen kalifiye elemanlar istihdam edilecek.

Ucuz ve yenilebilir enerji üretiminin yanında, kuzeyin kırsal arazilerinde istihdam yaratıp nitelikli iş gücünü buraya çekerek bölgenin kalkınmasını sağlamak da İsveç’in planları arasında. Bölgede altın, demir, krom gibi çok sayıda maden yatağı bulunması da firmaları buraya yatırım yapma konusunda istekli hale getiriyor. Yeni açılacak teknoloji şirketleri ve fabrikalarla burada çalışacak binlerce yeni işçiye ihtiyaç olacağı ön görülüyor.

Yenilenebilir enerji şirketleri burada faaliyet gösterdiğine göre, daha önce sakinlerini güneye, İsveç’in büyük şehirlerine gönderen Skelleftea, beyin göçünü tersine çevirmeye çalışıyor. Bunu yapmak için şehir, herkesi kendilerine taşınmaya ikna etmek için bir pazarlama kampanyası başlattı.

Screenshot 1
Kuzey Kutup Dairesi’nin sadece 200 kilometre güneyinde yer almasına rağmen Skelleftea yadsınamaz bir sıcaklık yayıyor. 

Skelleftea’ ‘ya binlerce yeni işçinin taşınması ve beraberlerinde olası ailelerini getirmeleri durumunda şehirde öğretmenlere, doktorlara, marangozlara kısacası aklınıza gelecek her meslekten çalışana ihtiyaç olduğu söyleniyor. Hedef, 2030 yılına kadar şehrin nüfusunu yaklaşık 15.000 kişi artırmak. Aslında tam olarak hangi mesleklere ihtiyaç duyulduğunu, mevcut şirketlerdeki açık pozisyonları ve sizin bu pozisyona uygum olup olmadığınızı bu bağlantıdan da inceleyebilirsiniz.

Mevcut iş pozisyonların çoğuna başvuru için, İngilizce konuşmak yeterli. Yani İsveççe konuşamamak bir sorun değil. Halihazırda bir AB pasaportuna sahip olmanın iş aramanızı hızlandıracağını ancak şehrin dünyanın her yerinden gelen başvurulara açık olduğu da söyleniyor.

Norrsken Skelleftea low
Skellefteå, çevresindeki doğal güzelliklerle ünlüdür. Kuzey ışıklarının izlenmesi için ideal bir konumda bulunur ve bu nedenle kış aylarında kuzey ışıkları gözlemlemek isteyen ziyaretçiler için popüler bir yerdir.

Bu arada Skelleftea ve çevresi doğal güzellikleri ile de etkileyici bir coğrafya. Ayrıca bu şehir bir çok kişinin hayalini süsleyen kuzey ışıklarını izlemek için de uygun bir konumda bulunuyor. Bu nedenle olası bir iş size bir değil iki avantaj da sağlayabilir. Ayrıca göz atmak isterseniz: Gökotta: Doğayı İsveçliler Gibi Deneyimlemeyi Deneyin!


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu