KÜLTÜR

Saflığın Simgesi Olan Kardelen Çiçeğinin Hikayesi

Karanlık ve soğuk kış aylarından sonra hepimiz baharın sıcaklığını özlemeye başlarız. işte bu noktada kardelen çiçeği bize umut verir. Çünkü bu çiçek aslında baharın bir müjdecisidir. Yerde hala kar varken, Şubat-Mart ayları arasında genellikle çiçeklerini açmaya başlarlar. Kardelen çiçeğinin Latince adı Galanthus’tur. İsim Yunanca gala=süt, anthos= çiçek kelime­lerinden türemiştir ve süt gibi beyaz anlamına gelir. Bu çiçekler karda donmazlar. Aslında, -18°C sıcaklıkta yaşayabilir. İlk kez MÖ 370-285 yılları arasında yaşamış doğa bilimci Theophrast tarafından tanımlanan kardelen, zambakgiller ailesin­dendir.

Galanthus aslında, Avrupa ve Orta Doğu’ya özgü Amaryllidaceae familyasındaki yaklaşık 20 tür soğanlı bitki cinsinin ortak adıdır. Ancak türler, çiçeklenme zamanı, boyutu, şekli ve çiçeklerdeki yeşil işaretleme desenlerinde farklılık gösterir. Örneğin yine bu aylarda açan ve güzel kokusu i­le tanınan nergisi de aynı türe aittir.

Kardelenler, ucu aşağıya doğru dönük küçük bir beyaz çiçek üretir. Çiçek açıldığında, üç dış yaprakla kaplı üç iç yaprağı vardır. Bu çiçeğin dışı hava sıcaklığı çok soğuk olduğunda kapanır, ısınınca yine açılır. Kardelen çiçeği yaprakları ise mavimsi-yeşildir ve uzun ve incedir,

Kardelen Çiçeğinin Folklorik Anlamı

Aslında kardelen çiçeği için farklı kültürlerde farklı anlatılar gelişmiş durumda. Örneğin Bir Moldova efsanesi, Lady Spring( Bayan Bahar) ve Winter Witch ( Kış Cadısı) arasındaki kavgayı anlatır. Savaşın bir noktasında Lady Spring’in parmağı kesilir ve kan damlası karı eritir. Bunun sonucunda da bir kardelen çiçeği büyür. Diğer ülkelerin de anlatılarına göz attığımız zaman hepsinin ortak noktası bu çiçeğin saflık ve masumiyet ile ilişkilendirilmesi olarak görülür. Bu nedenlerle, çeşitli dillerde saflı­ğın çiçeği, gelin çiçeği gibi isimlerle de anılır. Hıristiyanlar için kardelenler, Meryem Ana’nın saflığının ve masumiyetinin sembolüdür. Kışın sonunda ve baharın başında açan ilk çiçek olduğu için umudun da simgesidir.

Viktorya dönemi İngiltere’sinde bir kardelen gördüyseniz, bu ölüm ve şanssızlık işaretiydi. Ayrıca bu çiçekleri toplamak ve onları ev içinde kullanmak da kötü şans olarak kabul edildi. Bunun nedenlerinden biri genelde mezarlık çevresinde bulunması idi.

Kardelen Çiçeğinin Hikayesi

Elbette bizim anlatılarımız arasında da bu çiçekle ilgili bir hatta bir kaç hikaye yer alır. Kısaca birini aktaralım. Günümüzden yıllar önce birbirini çok seven iki çiçek varmış. Bunlardan erkek olan, sevgilisi bahar ayında çiçek açtığında onu diğer çiçeklerden çok kıskanıyormuş. Sonunda erkek çiçeğin aklına bir fikir gelmiş. Baharda binlerce çiçeğin içinde açmak yerine kışın dondurucu soğu­ğunda açarlarsa diğer çiçekler sevgilisini görmezmiş. Erkek çiçek, fikrini dişi çiçeğe açmış. O da bunu kabul etmiş. Bir daha ki sefere hiç kimsenin açmaya cesaret edeme­diği, kışın dondurucu so­ğuğunda açmak için sözleş­mişler.

hercai çiçeği
Hercai menekşe

Bahar bitmiş, yaz geçmiş ve kış gelmiş. Sevgilisine kavuşma hayalleri ile yerinde duramayan erkek çiçek, karın bir yorgan gibi kapladığı toprağı delerek yeryüzüne çıkmış. Bembeyaz karlar içinde o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış, aramış, ama bulama­mış. Ümidini yiti­ren erkek çiçek bir süre sonra üzüntüsün­den boynunu eğmiş ve soğu­ğun şiddetine daha fazla dayanamayarak hayatını kaybetmiş. İş­te o günden sonra aşkı i­çin kışın dondurucu soğu­ğuna bile aldırmadan karların içinde açan çiçe­ğe kardelen ve ona sadık kalmayıp aldatan sevgiliye de hercai adı verilmiş.

Boynu bükük kardelen çi­çeğinin hikayesi böyle başlıyor. Bu hikaye insanları çok etkilemiş olacak ki, o günden sonra karde­len ve hercai adına sayısız şiirler ya­zılmış ve şarkılar bestelenmiş. Kardelenler ile kış aylarında yüksek yerlere çıktığınız zaman karşılaşabilirsiniz. Umarız sizler de bir gün şehrin kalabalığından kaçarak aşık çiçek kardelenleri görmeye gi­debilirsiniz.

Ayrıca göz atmak isterseniz

Kaynaklar ve İleri okumalar için:

Snowdrops: Their History, Symbolism, and Care; https://www.floraqueen.com/

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu