Japonya’nın Kedi Adası Aoshima’yı Keşfedin

Bir zamanlar güneybatı Japonya’da bir balıkçı köyü olan Aoshima,yüzlerce kediye ev sahipliği yapıyor. Bu durumda ona “Kedi Adası” lakabını kazandırıyor. İster inanın ister inanmayın, Aoshima benzersiz değil; Aslında, Japonya’da kedilerle dolu 10 ada daha var.

Kedi adalarının bol olduğu tek yer Japonya da değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam 18 kedi adası vardır. Aynı zamanda Avustralya’da da kedi adaları olduğu bilinmektedir. Kedilerle dolu bir ada fikri oldukça sevimli gelmiş olmalıdır.

Ancak hatırlatalım. Evini birden fazla kediyle paylaşmak zorunda kalanların bildiği gibi, kedi sayısı insan sayısını aşmaya başladığı anda hayat da zorlaşmaya başlayacaktır. Gelin, kedilerin egemenliğini ilan ettiği Kedi Adası’nda sizinle küçük bir yolculuğa çıkalım. 

Aoshima adasi 1
Aoshima, güney Japonya’nın Ehime Eyaletinde bulunan 1,6 km uzunluğunda bir adadır. 

Aoshima Adası Bir Kedi Adasına Nasıl Dönüştü?

Japonya’nın güneyinde, ülkenin en eski kaplıcalarını barındırmasıyla meşhur Ehime bölgesine bağlı olan Aoshima ya da diğer adıyla Ao Adası, başlangıçta sakin ve sessiz bir balıkçı kasabasıydı. Öte yandan 1945’te 900 kişi olan adadaki insan nüfusu, yıllar içinde genç nüfusun adada kalmamasıyla, 2019 verilerine göre yerini 70 yaş üstü ve 9 kişilik bir nüfusa bıraktı. 

Bunun temel nedeni, balıkçıların başlangıçta kemirgen popülasyonlarını azaltmak için bu adalara sokak hayvanları getirmesi idi. Bu dönemde elbette yerel halk da kedileri besleme eğilimdeydi. Çünkü Japonya’da kedilerin iyi şans ve servet getirdiği düşünülür.

Ayrıca bu şans onları beslediğinizde iki katına çıkar. Tüm bunların sonucunda da, bu adalarda bilinen hiçbir yırtıcı hayvan olmadığı da düşünülürse kediler kısa süre içinde kontrolsüz bir biçimde çoğalacaktır.

Aoshima kedi adasi 2
Kedilerin adada yaydığı koku ve verdiği rahatsızlıklar nedeniyle kedi sayısının daha fazla artmaması için birtakım çalışmalar gerçekleştirildi. , 2014 yılında 90 kediden 79’unu kısırlaştırdı. Ancak halihazırda adada bulunan kediler, halk tarafından oldukça sevildiği için tamamının kısırlaştırılması gibi bir durum söz konusu olmadı.

Adada yaşamını sürdürmeye çalışan insanlar, kedileri besleyip mama veriyor olsa da kedileri balıklarda uzak tutmak kolay olmayacaktı. Sonucunda bu da balıkçılıkla uğraşan insanların farklı yerlere göç etmesinin başlıca sebeplerinden oldu. 

kedi adasi
 Limanında kedilerin sizi karşılayacağı Aoshima’ya ziyaretinizde yanınızda kedilere verebilecek yiyecek ve bolca sevginizin olması yeterli olacaktır.

Bu arada hatırlatalım. Son yıllarda sosyal medyada çıkan haberler sonucunda Aoshima Adasını ziyaret edenlerin sayısı artsa da, temelinde burası turistik bir yer değildir. Adada araba, otel, restoran ve hatta otomat bile yoktur. 

Adada yaşamayı tercih eden kişiler de oldukça yaşlıdır. Kendileri kedilere yaklaşmak isteyen ziyaretçileri geri çevirmese de adaya yolunuz düşerse ada sakinlerini rahatsız etmemeye özen gösterin. Ayrıca bu kedileri beslemeyin çünkü onlar her gün ada sakinleri tarafından besleniyor.

Adaya günde sadece iki sefer feribot kalktığı için ulaşımı da rahat bir yer değil. Ancak son derece meraklı kedi severler için denenmesi ve ziyaret edilmesi gereken bir yer olabilir.  Bu arada hatırlatalım. Başta da dediğimiz gibi bu ada Japonya’daki tek kedi adası değildir.

Bir Başka Kedi Adası: Tashirojima

Tashiro-jima veya Tashirojima, Japonya’da Büyük Okyanus açıklarında bulunan bir başka adadır. Ada, Oshika Yarımadası’nın dışında Ajishima’nın batısında yer almaktadır.

Bu adada da kedi nüfusunun artması Aoshima’ya benzer bir biçimdedir. Yani başta amaçlanan artan sayıda kemirgenden kurtulmaktı. Ancak bir kere daha kedi nüfusu insan nüfusunu aşacaktı.

kedi adasi 1

Bu adanın kedilerle ilişkisi Aoshima’dan biraz daha mistik bir taraf da taşıyor. Bu adanın merkezinde kedilere adanmış bir tapınak bulunuyor. Kedi tapınağının yanı sıra adada bir de kedi heykeliyle karşılaşacaksınız.

Bu heykel, kaza sonucu hayatını kaybeden kedilerden birine adanmış. Sonucunda bir gerçek var ki bu adada yaşayanlar tarafından kediler çok seviliyor. Bu yüzden de adalarda evcil köpeklere izin verilmiyor. Adanın bağlı olduğu Miyagi bölgesi de pek çok kedi tapınağına ve kedi anıtına ev sahipliği yapıyor.


Bu Yazılarımıza da Göz Atmanızı Öneririz


Kaynaklar ve ileri okumalar

YolveMacera

Sibel Çağlar

Merhaba. Matematik öğretmeni olarak sürdürdüğüm hayatıma ilerleyen süreçte doğa sporlarını ve içerik üreticiliğini eklemeyi tercih ettim. Bilim, tarih ve coğrafya ilgi alanlarımın başında geliyor. Severek üretiyorum ve ürettiklerimi yayınlıyorum. Yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu