KÜLTÜR

Hollandalılar Bisiklet Yollarını Nasıl Elde Ettiler?

Hollanda’da, Amsterdam ve Lahey gibi şehirlerde, yaşayanlardan daha fazla bisiklet bulunur. Kent sakinleri tüm yolculuklarının % 70 kadarını bisikletle yapar. Amsterdam dünyanın bisiklet başkenti olarak bilinir. Sahne dekorunu andıran evleri, kanalları ve bahçeleriyle dümdüz uzanan bu şehirde, trafik nasıl olursa
olsun bisikletlilerin yolu hep açıktır. Bu şehrin sokaklarında insan olmanın ayrıcalığını yaşarsınız çünkü yayalar ve bisikletliler, araçlardan önce gelir.

Birçok kişi bunun en zaten baştan beri bu biçimde olduğunu düşünse de aslında durum daha farklıdır. Peki Hollanda, yüksek kalitedeki bu bisiklet yollarını nasıl kurdu?

II.Dünya Savaşı’ndan önce, Hollanda’daki yolculuklar yine bugün olduğu gibi ağırlıklı olarak bisikletle yapılıyordu. Ancak 1950’lerde ve 1960’larda durum değişti. Avrupa’daki birçok ülkede olduğu gibi araç sayısı arttı, yollar giderek daha sıkışık hale geldi ve bisikletliler kaldırım kenarına sıkıştırıldı. Ancak araç sayısındaki artış doğal olarak kaza ve ölüm sayısını da arttırdı. Bunun devamında, çocuklar için daha güvenli bisiklet koşulları talep eden bir sosyal hareket oluştu.

Devamında petrol üreten ülkelerin ABD ve Batı Avrupa’ya ihracatı durdurduğu 1973 Orta Doğu petrol krizi geldi. Bu baskılar, Hollanda hükümetini gelişmiş bisiklet altyapısına yatırım yapmaya ikna etmeye yardımcı oldu. Sonrasında da Hollandalı şehir planlamacıları, kentleşen Batı’da izlenen araba merkezli yol inşa politikalarından uzaklaşmaya başladı. Sonuçta günümüzün geniş, işaretli bisiklet yolları ortaya çıktı.

Bisiklet Bir Yaşam Biçimine Dönüşürse

Bisiklet bir Hollanda vatandaşı için artık hayatlarının parçası. Bu nedenle Hollandalılar en son model bisiklete veya yüksek teknolojili bir ürüne sahip olmakla ilgilenmiyorlar. Bisikletlerini kendilerinin bir yol arkadaşı olarak görüyorlar. Yani bir nevi bisikletleri ile evliler. Bu nedenle bir bisiklet ne kadar eski olursa onlar için daha çok şey anlam ifade edebiliyor.

İşe, okula, alışveriş ve eğlenmeye bisiklet ile gittikleri için giyimlerinin de bisiklete uygun olması ile pek ilgilenmiyorlar. Şık elbiseler veya takım elbise ile bisiklete binen birilerini görmeniz bu ülkede son derece kolay. Ayrıca bisiklet yollarının akıllıca tasarlanmış kuralları ve alınmış üst düzey güvenlik önlemleri nedeniyle bisiklet kullanırken kask takma ihtiyacı da duymuyorlar. Hollanda’da bisiklet kaskı takan birini görürseniz, turist veya profesyonel yarışçı olma ihtimali yüksektir.

Yollar Bisikletlerin Arabalar Misafir Olursa

Birçok şehirde yollar motorlu trafikten tamamen ayrılmıştır. Ancak bazen, her ikisinin de paylaşması gereken bir cadde olabilir. Bu caddelerde, ‘Bisiklet Caddesi: Arabalar misafirdir’ yazısı ve arkasında araba olan bir bisikletçi görüntüsü gösteren tabelaları görebilirsiniz. Dönel kavşaklarda da öncelikli olanlar bisikletlerdir. Arabalar bisikletlilerden sonra dönüşünü yapacaktır. Bu fikir bizim gibi araba merkezli yaşamaya alışmış kişiler için gerçekten ilginç bir deneyim olurdu.

Ancak bu arada hatırlatalım. Bu ülkede trafik cezaları bisikletlilere de uygulanıyor. Bisikletçilerin yolun kurallarına saygı duymaları ve bunlara uymaları bekleniyor. Dikkatsizce, yanlış yerde sürdüğünüz veya kırmızı ışıkta geçtiğiniz için para cezasına çarptırılabilirsiniz. Geceleri ışıksız yakalanırsanız, polis size 60 euro’luk bir ceza kesecektir. Ayrıca bisikletinizi sadece belirlenen yerlerde park edebilirsiniz. Eğer rastgele bir yere park edip uzaklaşırsanız döndüğünüzde 25 euro’luk bir ceza sizi bekliyor olacaktır.

Elbette Hollanda’nın bisiklet kullanmaya uygun düz arazi yapısı da onların bu tutkusunu tetikliyor. Gideceklere yerlere fazla yorulmadan ulaşmalarını sağlıyor. Ancak bu tek etken değil anlayacağınız.


Kaynaklar ve ileri okumalar:

YolveMacera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu