KÜLTÜR

Cook Çamları Dünyanın Her Yerinde Ekvatora Doğru Eğiliyor

Ağaçlar her geçen gün ilginç özellikleri ile bizleri şaşırtmaya devam ediyorlar. Yazımızın konusu olan Cook çamları da ilginç ağaç türlerinden biri…

Anavatanı, Büyük Okyanus’un güneydoğusunda yer alan Yeni Kaledonya olan Cook çam ağaçları adını bu ağacı sınıflandıran bitki bilimci Kaptan James Cook’tan alıyor. Bu endemik bitki ılıman, tropikal ve subtropikal başka coğrafyalarda da yetişiyor. Bu ağaçlar genellikle hafifçe eğimli gövdelere sahipler. Gövdelerindeki bu eğim uzun süre kimsenin dikkatini çekmese de Kaliforniya Politeknik Eyalet Üniversitesi’nden Matt Ritter yazacağı kitap için bu ağaçları araştırmaya başladığında eğimlerinde ilginç bir örüntü fark etti.

5 kıtada yaptığı araştırma sonucunda anlaşıldı ki, Cook çamlarının eğim yönü her zaman anavatanları olan Ekvatora doğru oluyor. Üstelik bu ağaçlar Ekvatordan uzaklaştıkça eğimleri artıyor. İncelenen tüm ağaçlar, ortalama 8.5 derece eğik iken Avustralya’daki bir bölgede eğim 40 dereceye kadar varabiliyor.

Bilim insanları Cook ağaçlarındaki bu durumun neden kaynaklandığını kesin olarak bilmiyor. Fakat ışığa yönelmekle ilgili olduğunu tahmin ediliyor.

Bitkilerde genel olarak fototropizm olarak adlandırılan bu özellik daha evvel çiçeklerde gözlemlenmesine karşın, bir ağaç türünde ilk defa karşımıza çıkıyor. Çünkü ağaçların dik kalmasına yardımcı olan farklı bir özellikleri var.

Ağaçlar yerçekimini moleküler düzeyde tespit edebilirler ve bu sayede yeni filizleri doğru yönde geliştirebilirler. Eğer gövdelerinden bir asimetri oluşursa ağaçlar, bir dış faktör etki etmediği sürece, ağaçlar bu şekil bozukluğunu düzeltme ve yukarıya doğru büyüme eğilimi gösterirler. İşte bu nedenle, bu ağaçların eğimi bilim insanlarının kafasını karıştırıyor.

Kendi doğal menzilleri dışındaki enlemlerde daha fazla güneş ışığı almak için eğilmelerine izin veren genetik tuhaflığın nedeni yerçekimi, manyetizma ya da bunların bir kombinasyonu olabilir bilim insanlarına göre, ancak neden ne olursa olsun doğa bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Sibel Çağlar

Referans makale: Ecology, DOI: 10.1002/ecy.1850

Kaynak:

https://www.newscientist.com/article/2133476-the-strange-cook-pine-trees-that-always-lean-towards-the-equator/

https://www.sciencealert.com/the-strange-case-of-the-pine-trees-that-always-lean-towards-the-equator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu